Sport

Bezárhatják a moszkvai labort

Atlétika. Magyarázkodik az orosz sportminiszter

A Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) felfüggesztette a moszkvai doppingellenőrző labor működési engedélyét. Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke (IAAF) a hét végéig adott határidőt a helyzet tisztázására az orosz szövetségnek.

A WADA vizsgálóbizottsága a tavaly kirobbant doppingbotrány miatt az orosz tagszövetség eltiltását javasolta a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek. Az orosz sportminisztérium megpróbálja enyhíteni a doppingbotrányt, közleményében leszögezte: a WADA 350 oldalas vizsgálati anyaga nem tartalmaz meglepetéseket. Az illetékesek tudatában voltak az Orosz Atlétikai Szövetségnél (VFLA) jelentkező problémáknak, és meghozták a megfelelő intézkedéseket: a szövetségnek új elnöke és főedzője lett.

A WADA-jelentés szerint az orosz kormány megfélemlítette a moszkvai laboratóriumot, amely Vitalij Mutko sportminiszter nyomására bizonyos doppingmintákat manipulált. Mutko válaszul felvetette a doppinglabor finanszírozásának beszüntetését. Erre már nem lesz lehetősége, mert a WADA felfüggesztette a labor működési engedélyét. A határozat értelmében a felfüggesztés visszavonásáig tilos a moszkvai intézményben vizelet- és vérmintákat vizsgálni, a beérkező mintákat pedig biztonságos körülmények között, leplombálva, gyorsan egy WADA által akkreditált laborba kell szállítani.

A hírek szerint a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felfüggesztette a Nemzetközi Atlétikai Szövetség korábbi elnökének, Lamine Diack tiszteletbeli tagságát, mert az egykori sportvezető a gyanú szerint két társával kétszázezer eurót kapott az orosz szövetségtől azért, hogy a tudomására jutott doppingügyeket ne hozza nyilvánosságra.


Nemzetközi sajtóvisszhang

Franciaország, Le Parisien: A WADA által felderített csalás elképzelhetetlen mértékű lehet. Nagyipari szinten végzett manipulációról van szó, amely miatt az oroszok kiszorulhatnak valamennyi világversenyről a következő években.

La Presse de la Manche: Sürgősen ki kell takarítani Augiász istállóját.

Journal de la Haute-Marne: Ismeretes, hogy a doppingleleplezések mekkora kárt okoztak a kerékpársportban. Évtizedekig tartott, amíg megtisztult a sportág. Most az atlétikát rázta meg a botrány, kérdés, hogy meddig tart ezt kiheverni.

Svájc, Neue Zürcher Zeitung: Az atlétika mint disznóól. Az orosz atlétika doppinggal fertőzött, korrupt és renitens. A bűnszervezetet az IAAF vezetői fedezték, ez bebizonyosodott.

Tages-Anzeiger: Az elitsport sokáig úgy kezelte a korrupciót és a doppingot, mint a strucc, amelyik homokba dugja a fejét. Nem látunk, nem hallunk semmit. De ez nem mehetett így sokáig: először a FIFA roppant meg a labdarúgást megrázó korrupciós ügyek alatt, most az atlétika van soron. Úgy tűnik, él még a hidegháborús gondolkodásmód, amikor keleten és nyugaton is nagyban csaltak.

Basler Zeitung: Mindenkit sokkolt a hír, mert senki sem számított arra, hogy ilyen rossz a helyzet az atlétikában. A döbbentek hatalmas serege felháborodva fogadta, hogy a WADA szerint Oroszországban a kormány tudtával doppingoltak.

Ausztria, Kronen Zeitung: A csalás és megvesztegetés mély mocsara. Az orosz szövetség a kormánnyal karöltve eltussolta a doppingeseteket, ami az NDK-s időket idézi.

Olaszország, La Repubblica: Már csak az állami dopping és az olimpiáról való teljes kitiltás hiányzik ahhoz, hogy visszatérjenek a hidegháborús idők. Azok az idők, amikor férfias női diszkoszvetők és mesterséges úszók képviselték az NDK-t, a csapatokat pedig a KGB emberei kísérték.

Gazzetta dello Sport: Oroszországból döbbenettel: veszélyben az olimpia. Apokalipszis Oroszországban, szisztematikus államdopping a vád, amely pusztító hatással lehet egy vezető sportnemzetre.

Tuttosport: Orosz rulett zajlik, amelyben a pisztoly a sportvilág halántékára irányul. Minden újabb vád egy további töltény a csőben.

Spanyolország, El Mundo: Olimpia orosz atléták nélkül? Az Orosz Doppingellenes Ügynökség bátortalanul reagált a súlyos vádakra, de sejtette az ötkarikás bojkott lehetőségét.