Sport

Befejeződött a sikeres spanyol korszak, hazautazott a címvédő

Az olaszok a világbajnok németekkel mérkőznek

Alig néhány perccel a nyolcaddöntők szuperrangadója, az Olaszország–Spanyolország (2–0) találkozó után az alábbi mondat „üvöltött” a madridi sportnapilap, a Marca internetes kiadásának címlapján: Fin de ciclo (Egy korszak vége). Kijelentésként.

Antonio Conte 20160629
Antonio Conte olasz szövetségi kapitány: Ez sikerült! (Fotó: Reuters - Charles Platiau)

A londoni székhelyű BBC kicsit megengedőbb volt, mert egyelőre kérdésként fogalmazta meg egy tényközlést folytató gondolatát: „A spanyol válogatott 2006 óta először veszített mérkőzést Európa- vagy világbajnokságon az egyenes kieséses szakaszban. Lezárult egy korszak?”

Már aludva egyet a mérkőzés izgalmaira, alkalmasint csatlakozunk azok táborához, akik egyetértenek a spanyol lap kijelentésével. A közelmúlt alapján valóban meglepetést hozott az eredmény, hiszen csak a mostanit is beleértve a legutóbbi három Európa-bajnokságon négyszer találkozott a két csapat, s az olaszok először nyertek. Mi több, még az is váratlan, hogy a Vörösnek (Rojának) becézett címvédő gólt kapott: az Európa-bajnokságok egyenes kieséses szakaszában 2000. június 25. óta, tehát immár több mint 16 éve először kapott gólt a spanyol csapat. (2004-ben kiesett a csoportmérkőzések során, 2008-ban és 2012-ben nyert.) Az említett több mint másfél évtized alatt tíz gólt szerzett, s egyet sem kapott.

Kísérteties, hogy egy nappal a franciák elleni, „korszakindító” 2-1-es spanyol vereség előtt ugyancsak Belgiumban, az olaszok a románok 2-0-s legyőzésével ellentétes előjelű sorozatot kezdtek: azóta most először nyertek az Eb egyenes kieséses szakaszában kapott gól nélkül. S éppen a mumusuk, a kétszeres címvédő ellen, aki azért jött Franciaországba, hogy triplázásával végleg elnyerje az Henry Delauney-kupát, a kontinensbajnoknak járó trófeát. „Az olaszok jobbak voltak nálunk. Nem játszottak nagyszerű futballt, de a levegőben erősek, fizikálisan fölényben voltak, a döntő pillanatokban hatékonyabbnak bizonyultak” – ismerte el Vicente del Bosque spanyol szövetségi kapitány

Gianluca Vialli, az olaszok korábbi világklasszisa mondta a meccs után: „Tisztában voltunk képességeink határával, nekünk csapatként kell remekelni. A spanyoloknál fantasztikus egyéniségek játszanak, de mi legyőztük őket. Hihetetlenül egységesek voltunk.”

Az első, a tulajdonképpeni döntő gólt szerző Giorgio Chiellini a hetedik gólját lőtte a válogatottban. Ötödször játszott tétmérkőzésen a spanyolok ellen, a 2013-as, fortalezai Konföderációs Kupa-elődöntő mellett negyedszer Eb-n. Most először nyert. A második gólt szerző Graziano Pelle – akinek magyar barátnője van – másodszor talált a kapuba az Euro 2016-on, mindkétszer a 90. percben. Lehet, hogy a németek elleni negyeddöntőben elég lenne a 89. percben becserélni.

Apropó, következő találkozó! A tornával a Squadra Azzurrától búcsúzó és a londoni Chelsea-hez továbblépő Antonio Conte legénysége az Európa-bajnoki címvédő után a világbajnok ellen játszik majd. A legutóbbi Eb-n Varsóban megverte a Nationalelfet - de az akkori mindkét gólt szerző Mario Balotelli nincsen itt Franciaországban, kapcsolata a közösségi médián keresztüli gratulációban merült ki a válogatottal.


Nyolcaddöntő: Olaszország–Spanyolország 2–0 (1–0), Stade de France, 76 165 néző, v.: Cüneyt Cakir (török), gólszerzők: Chiellini (33.), Pellé (90.).
Izland–Anglia 2–1 (2–1), Nizza, 33 901 néző, v.: Damir Skomina (szlovén), gólszerzők: R. Sigurdsson (6.), Sigthórsson (18.), illetve Rooney (4., 11-esből).

A negyeddöntők programja
Csütörtök: Lengyelország–Portugália, Marseille 21 óra, péntek: Wales–Belgium, Lille 21., szombat: Németország–Olaszország, Bordeaux 21., vasárnap: Franciaország–Izland, Párizs 21.