Sport

Az argentinok nem mennek Jeruzsálembe

Vb 2018. A mexikói szövetség nem bünteti meg a játékosait, mert azok nem edzésidőben buliztak az örömlányokkal

Elővigyázatosságból az argentinok lemondták a szombatra tervezett, az eredeti program szerint utolsó vb-felkészülési mérkőzésüket. Dzsibril Radzsub a Palesztin Labdarúgó-szövetség elnöke korábban arra szólította fel honfitársait, hogy égessenek Lionel Messi-fényképeket, illetve a nevével ellátott mezeket, ha pályára lép Jeruzsálemben.

argentin válogatott 20180607
Messi edzésre melegít az argentin válogatott barcelonai edzőtáborában (Fotó: Reuters - Albert Gea)

Az utóbbi években a nemzetközi futballéletben szinte példátlan eset fókuszában a palesztin–izraeli kapcsolatok állnak. Az Izrael–Argentína meccset eredetileg Haifában rendezték volna, ám aztán az izraeli szövetség Jeruzsálem nyugati részébe, a Teddy Kollek Stadionba tette át.

A zsidó állam Jeruzsálemet országa egységes és oszthatatlan fővárosának tekinti, ám a lakosságára nézve arab többségű Kelet-Jeruzsálemet a nemzetközi közösség nem tekinti Izrael részének. A palesztinok Kelet-Jeruzsálemet vallják leendő államuk fővárosának.

Az éppen Washingtonban lévő argentin külügyminiszter, Jorge Faurie azt mondta, tudomása szerint a kialakult helyzetben a játékosok vonakodtak volna elmenni a mérkőzésre. Jorge Sampaoli szövetségi kapitány sem szívesen vállalkozott volna a mérkőzésre, szerinte szerencsésebb, ha a válogatott az utolsó napokig Barcelonában készül az edzőtáborban. A kialakult helyzetben ennek semmi akadálya, hirtelen olyan ellenfelet keres a szövetség szombatra, amely hajlandó odautazni azért, hogy játsszon az argentinokkal.

Az ügy a palesztin szövetség vezetője, Dzsibril Radzsub nyilatkozata, illetve felhívása után robbant ki. A Ciszjordániában lévő Rámalláhban azt mondta, hogy a tervezett mérkőzés a politika bábja lett, az izraeli kormány politikai jelentőséggel bíróan változtatta meg a helyszínt, s rakta át Jeruzsálembe. Utalt ezzel Donald Trump tavaly decemberi bejelentésére, amelyben az amerikai elnök közölte, hogy az Egyesült Államok elismeri Jeruzsálemet Izrael fővárosának. Az ottani amerikai nagykövetség május 14-én, Izrael állam alapításának hetvenedik évfordulóján nyílt meg.

„Messi a béke és a szeretet szimbóluma – mondta Radzsub. – Ezért is kérjük, hogy ne vegyen részt ebben a területszerzés bűnét tisztára mosni kívánó akcióban. Több tízmillió arab és muzulmán híve van, s arra kérjük mindannyiukat, égessék el a mezét és a képeit, ha játszik.” (Eszünkbe jutott erről egy még durvább eset, amikor Alfredo Di Stéfanót 1963-ban, a Real Madrid venezuelai túráján ultrabalos gerillák elrabolták, hogy a „kubai vonallal” rokonszenvező politikai mozgalmukra felhívják a figyelmet.)

Ha valaki már elég öreg ahhoz, hogy sok mindent megélt a futball világában, és ismeri a szereplőkhöz kapcsolódó, a kulisszák mögötti életet, mindenre tud példát hozni. Így emlékszik a mexikói válogatott vb-re indulását kísérő botrányra is, felidézve a nyugatnémetek vádaskodását az 1974-es holland válogatott torna alatti „kikapcsolódását” illetően. A TV Notas nevű pletykamagazin szerint most a mexikói keret kilenc játékosa a skótok elleni 1–0-s győzelem után, az indulás előtt még „búcsúpartit” tartott, legalább harminc (…) örömlány társaságában. A mexikói szövetség gyorsan lezárta az ügyet, mondván, szerinte nincs kit és nincs miért büntetni, a játékosok a szabadidejüket töltötték, és semmilyen szabályt nem szegtek meg. A döntés ugyanakkor nem következetes, mert 2010-ben Monterreyben már történt hasonló a válogatott életében, s akkor megbüntették a futballistákat, sőt, kettejüket, Efrain Juárezt és Carlos Velát fél évre el is tiltották a válogatottságtól. Egy mostani eltiltás (amelyben érintett lenne például Guillermo Ochoa, Raul Jiménez, Jonathan és Giovani dos Santos, Carlos Salcedo, valamint Marco Fabián is) gyakorlatilag kizárná a mexikóiak sikeres szereplését az oroszországi vb-n.