Sport
Aranyérmet ért a minimálprogram
UEFA EURO 2016. Megsokszorozta társai lelkierejét Cristiano Ronaldo sérülése a döntőben – Eredménytelenül támadtak a franciák
Döbbenetes, hogy – bár kis különbözőségekkel, de – a futballtörténelem mennyire képes ismételni önmagát. Amikor a franciák legutóbb nagy futballtornát rendeztek (ez volt az 1998-as világbajnokság), a döntő előtt a brazil Ronaldo epilepsziás jellegű rohamot kapott. A nagy ellenfél legjobbja nélkül vergődte végig a mérkőzést a végül 3–0-ra nyerő „kékek” ellen. A portugálok 2016. július 10-én az első félidő első felében elveszítették Ronaldójukat, aki addig éppen úgy a hátán vitte a csapatát, mint tizennyolc évvel korábban brazil druszája.
Ám szemben 1998-cal, 2016-ban a francia válogatott nem tudott élni a lehetőséggel. Pedig a mérkőzés előtt sokkal nagyobb favorit volt, mint elődje. Triviális lenne a miértre azzal válaszolni, hogy az „öregeknek” volt Zinedine Zidane-ja, s hogy az a gárda a tizenegyből legalább nyolc-kilenc poszton jobbnak minősíthető a mostaninál. Mert ettől még az akkori csapatkapitány, a mostani szövetségi kapitány Didier Deschamps legénysége simán nyerhetett volna, ha nem vár százvalahány percen keresztül arra, hogy majd úgyis szerez egy gólt, mint egyetlen kivétellel minden korábbi kilencven percében itt, az Európa-bajnokságon.
Cristiano Ronaldo sérülése megsokszorozta a portugálok lelkierejét, még az sem túlzás, hogy a hosszabbításban és különösen annak második felében jobban játszottak ellenfelüknél, de ez mind semmit sem ért volna, ha az egyenes kieséses szakaszban addig már kilenc gólt szerző franciák csak fele olyan jól támadnak, mint az írek, az izlandiak és helyenként a németek ellen.
A győztesnek soha nem kell magyarázkodnia. Portugáliában ezekben a napokban a futballtörténelmük legnagyobb sikerének az ünneplése a téma, és nem az, hogy a válogatott a hét mérkőzéséből csak egyet nyert meg kilencven perc alatt, s hogy csak a walesiek elleni elődöntőben szerzett két gólt az egyenes kieséses szakaszban. Magyarokként nem feledhetjük, hogy a mi válogatottunk ellen az ellenfél közel járt a kieséshez, és ha a lyoni mérkőzéssel párhuzamos találkozón az izlandiak nem szereznek a kilencvenkettedik percben győztes gólt, a portugálok a sokkal nehezebb, úgynevezett alsó ágra kerülnek. Ám ennek ma már nincs jelentősége: Európa bajnoka négy éven keresztül a portugál válogatott.
Megérdemelten? Ami az eredményeket illeti, igen. Még azt is könnyen aláírja az ember, hogy a döntőig tartó szakasz teljesítménye alapján nem feltétlenül, de a finálé alapján igen. Ám aki emellett kardoskodik, az köteles mondani legalább egy olyan válogatottat, amely a portugáloknál jobban megérdemelte a címet.
A futballtörténészek és a statisztikusok majd elszöszmötölnek azzal, hogy nem nyert még nagy tornát olyan válogatott, amely a mérkőzései tizenöt százalékát sem nyerte meg a rendes játékidőben. Olyan sem, a 2004-es görög válogatotton kívül, amelynek az egyenes kieséses szakaszban csupán egygólos volt a szerzett gólok átlaga, de talán olyan sem, amelyik az egyenes kieséses szakaszban, négy mérkőzésen mindössze ötvennégy percen át, az egész tornán pedig hetvenhárom percen át vezetett. Fogalmazzunk úgy: a portugálok minimálprogramja is meghozta az aranyat.
Portugália–Franciaország 1-0 (0-0, 0-0, 0-0)
Saint-Denis, Stade de France, 75 868 néző. Jv.: Mark Clattenburg (angol),
Portugália: Ruí Patrício – Cédric, José Fonte, Pepe, Rapha?l Guerreiro – W. Carvalho – Jo?o Mario, Adrien Silva (Jo?o Moutinho, 66.), Renato Sanches (Éder, 79.) – Nani, Cristiano Ronaldo (Quaresma, 25.),
Franciaország: Lloris – Sagna, Koscielny, Umtiti, Evra – Pogba, Matuidi – Sissoko (Martial, 110.), Griezmann, Payet (Coman, 58.) – Giroud (Gignac, 78.), Gólszerző: Éder (109.).
Az UEFA technikai bizottsága megnevezte a torna legjobb játékosát (Antoine Griezmann), a legjobb fiatal játékost (Renato Sanches), valamint az arany-, ezüst- és bronzcipőst (Griezmann, Cristiano Ronaldo, Olivier Giroud). Az álomcsapat: Rui Patricio (portugál) – Kimmich (német), Boateng (német), Pepe (portugál), Guerreiro (portugál) – Kroos (német), Allen (walesi) – Payet (francia), Ramsey (walesi), Griezmann (francia) – Cristiano Ronaldo (portugál). A statisztikákra alapozó Opta szerint: Rui Patricio (portugál) – Sagna (francia), Chiellini (olasz), Glik (lengyel), Guerreiro (portugál) – Kroos (német), Ramsey (walesi) – Özil (német), Payet (francia), Hazard (belga) – Griezmann (francia). Az UEFA ugyancsak meccselemzéseken alapuló barométere szerint: Rui Patricio (portugál) – Sagna (francia), Pepe (portugál), Guerreiro (portugál) – Kroos (német), Pogba (francia) – De Bruyne (belga), Payet (francia), Griezmann (francia) – Bale (walesi). (MH)
Zárva maradt hétfőn az Eiffel-torony
Nem nyitott ki hétfőn a párizsi Eiffel-torony a randalírozó szurkolók és a rendőri erők közötti összecsapások miatt. Vasárnap este akkor történtek az incidensek az Eiffel-torony tövében, amikor a rendőrség este hét óra után már nem engedett több embert a teljesen megtelt szurkolói zóna felé menni. A dühös szurkolók az Eiffel-torony környékén szemeteskukákat, egy robogót és egy autót is felgyújtottak, a rendőröket pedig megdobálták. A hatóság vízágyú és könnygáz bevetésével fékezte meg a többségében fiatalokból álló randalírozókat. Az Eb-döntő végére teljesen helyreállt a rend a környéken, ahova nagy erőkkel vonultak ki a rendőrök. (SM)
A játékvezető nem védte a támadó focistákat
Edzszemmel: Őze Tibor lapunk szakértője
Nagyszerű játék a labdarúgás, mégis néha irigylem a röplabdaedzőket. Azért, mert amit játékosai tudnak, vagy amit megtanultak, meg is csinálhatják. Hiszen nincs zavaró, szabálytalankodó, őket lefogó ellenfél. Nem mehetnek át az ellenfél térfelére.
Az Eb-döntő nyolcadik percében Dimitri Payet elkésett egy szereléssel, és teljes testsúlyával, keményen ütközött Cristiano Ronaldo támaszkodó lábával. A közelben álló Mark Clattenburg játékvezető le sem fújta az esetet. A földön fekvő portugál világsztárt hosszasan ápolták, majd megpróbálkozott a játékkal, de nem ment, sírva jött le a pályáról. Mi pedig nem láttuk tovább játszani az aranylabdás portugált, aki nélkül csapata – mi mást is tehetett volna – beállt bekkelni. Kontratámadásokra már alig futotta erejükből.
Azt nem tudhatjuk, hogy Ronaldo mennyire segíthette volna együttesét, de azt láthattuk, hogy kényszerű kiválása hatalmas mentális energiát kölcsönzött csapatának. Amikor sérülten levitték a pályáról, társai tekintetén látszott, hogy érte is küzdeni fognak. És sikerült, nélküle is megszerezték a hőn áhított trófeát. Mark Clattenburg pedig – aki később a Quaresma, Nani, valamint Pepe elleni durva szabálytalanságot sem büntette legalább sárga lappal – tanulmányozhatja a szabálykönyv azon részét, amely leírja, hogy a játékvezetés egyik célja a támadó labdarúgás segítése, valamint a játékosok testi épségének védelme.
Vélemények
A világ futballkirálya nélkül is Európa királyai lettek
Francois Hollande francia elnök: „A második helyezés ellenére az Európa-bajnokság győzelem Franciaország számára, mert nagyon jó volt a szervezés. Köszönöm az önkénteseknek és a biztonsági erőknek az együttműködést.”
Pepe, a portugál válogatott védője: „Nehéz meccs volt, mert elvesztettük a vezérünket, a legjobbunkat. Azt mondtam csapattársaimnak, hogy most már nyerjük meg a mérkőzést neki, küzdjünk érte.”
Didier Deschamps francia szövetségi kapitány: „Kegyetlen dolog elveszíteni a döntőt, de gratulálunk Portugáliának. Voltak helyzeteink, de hiányzott egy kis sikeresség, egy kis tisztánlátás, egy kis fizikai frissesség. Nincs mit a játékosaim szemére hányni. Kevés dolgon múlt a győzelmünk.”
Bernard Cazeneuve francia belügyminiszter: „A nagyon magas terrorkészültségi körülmények ellenére a 2016-os Európa-bajnokság sikeresnek bizonyult. A sporteseményen, illetve ahhoz kapcsolódva ezerötszázötven előállítás történt, és hatvannégy személyt toloncoltak ki a másfél millió külföldi szurkoló közül a hatóságok Franciaországból az elmúlt egy hónapban.”
Cristiano Ronaldo, a portugál válogatott csatára: „Nem ilyen döntőt kívántam magamnak, nem tudtam pályán maradni, nagyon fájt a lábam. De így is nagyon boldog vagyok. Ez a kupa az összes portugálé, minden bevándorlóé, mindazoké, akik hittek bennünk.”
A Bola című portugál lap: „Portugália büszkesége. A világ futballkirálya nélkül is Európa királyai lettünk. Egy gól az örökkévalóságnak. Eder belépett a portugál futball történelmébe.”
A PUBLICO című portugál lap: „A portugál futball Párizsban érte el története csúcspontját. Az Európa-bajnok szenvedéssel, áldozatokkal és könnyekkel szerezte meg a címet.”
Pintér Attila, a Mezőkövesd vezetőedzője: „Kicsit jobb Eb-re számítottam, a torna vége felé azonban már élesebb találkozókat láthattunk. Az egyenes kieséses szakaszban a csapatok a biztonságra helyezték a hangsúlyt. Szakmailag nem hozott különösebb újdonságot a torna. Sok kritikát kapott a magyar futball, hogy nem a támadó focit helyezik előtérbe. Aztán a döntőben láthattuk, hogy Európa legjobbjai is visszaálltak védekezni, és hátulról próbáltak gyors támadásokat vezetni. A portugálok a döntőben tudatosan futballoztak.” (BF)