Sport

Aranyéremre számítanak a belga szurkolók Eden Hazardéktól

UEFA EURO 2016. Fazekas László szerint az esélytelenség terhe nélkül játszhatnak a magyarok a belgák ellen a nyolcaddöntőn

Több mint húsz éve él Belgiumban Fazekas László, az Újpesti Dózsa korábbi kilencvenkétszeres magyar válogatott csatára, aki több éven át edzőként is sikeresen dolgozott a belga futballban. A magyar labdarúgó-válogatott a franciaországi Eb-n vasárnap Belgiummal játszik a nyolcaddöntőben, ennek apropóján hívtuk föl Fazekast antwerpeni otthonában.

Fazekas-Laszlo
Fazekas László Belgiumban is örül a magyar válogatott sikerének (Fotó: MH)

– Hogyan fogatták Belgiumban, hogy csapatuk ellenfele a magyar válogatott lesz a nyolcaddöntőben?

– Kedvezőnek tartják, hogy a magyarok ellen kell játszaniuk. Az újságok sportrovatai több oldalon írnak a franciaországi Eb-ről. Így a belga válogatottról és természetesen a vasárnapi ellenfélről, a magyar csapatról is. Kiemelték például azt, hogy 1958 óta nem kaptak ki a magyaroktól.

– Hát pont ideje lenne megszakítani ezt a sorozatot.

– Egyetértek, de borzasztó nehéz lesz, mert a belgák biztos, hogy nem fogják félvállról venni a nyolcaddöntőt. Az újságok az összes magyar futballistáról részletes leírást közöltek. Ki hol játszik, milyen típusú labdarúgó, mennyit szerepel klubcsapatában. A belga szakírók szerint egyetlen sztárjátékosuk van, Gera Zoltán, de azt is odaírták, hogy ő már túl van pályafutása csúcsán, bár most az Európa-bajnokságon ki tudja hanyadvirágzását éli.

– Ön jól ismeri a belga futballt és azon belül a válogatottat is. Milyen ez a mai csapat?

– Sokatmondó, hogy négyszáznyolcvanmillió euró a belga válogatott játékosok piaci értéke. Hazardék európai sztárcsapatokban futballoznak, és ami lényeges, hogy klubjaik­ban is alapemberek. Belgiumban nagy a nyomás a mai válogatotton, mert a közvélemény és a szakma egyaránt azt mondja, ha valamikor, akkor most kínálkozik a legnagyobb esély arra, hogy akár megnyerjék az Európa-bajnoki címet. Nem véletlenül tartják őket aranygenerációnak.

– Hogy lehet ellenük sikeresen fel­készülni?

– Nagyon nehéz feladat, mert a szövetségi kapitány, Marc Wilmots abban a szerencsés helyzetben van, hogy még a kispadon is a szó legszorosabb értelmében világklasszis labdarúgók ülnek. Szakemberként azt mondanám, hogy a belga válogatott legnagyobb erőssége, hogy a jobbhátvédtől a középhátvéden át bárki képes gólt szerezni. A fő erősségük mégis a csatársorban van, mert a Hazard, De Bryne, Lukaku csatárhármas kétszázötvenmillió eurót ér. S megérik az árukat!

– A csoport első mérkőzésén Olasz­­ország simán legyőzte Belgiumot. Azt mivel magyarázták?

– Azt egyértelműen Wilmots hibájának tartják, ugyanis az olaszok ellen De Bryne-t a jobb szélre állította, hol­ott a Manchester Cityben légióskodó csatár igazából középen van otthon. Ezt a hibát a kapitány is elismerte. Azóta viszont szép lassan menetelnek.

– Önnek mi a véleménye a magyar válogatott eddigi játékáról?

– Örülök a sikeres szereplésnek, annak pedig külön, hogy mérkőzésről mérkőzésre jobban játszottak. Én nem vártam ilyen jó teljesítményt. Nem tudom, hogy odahaza, Magyarországon mi a vélemény. Szerintem a magyar válogatottnak az lehet az esélye a belgák ellen, hogy teljesen felszabadultan, minden tehertől mentesen játszhat. Ha kikap, akkor az papírforma, ha viszont nyer, akkor az iszonyatos meglepetés lesz.

E csoport, 3. forduló: Belgium–Svédország 1–0 (0–0), Nizza, 34 011 néző, gólszerző: Nainggolan (84.), Írország–Olaszország 1–0 (0–0), Lille, 44 268 néző, gólszerző: Brady (85.). A csoport végeredménye: 1. Olaszország 6 pont, 2. Belgium 6, 3. 3. Írország 4, 4. Svédország 1. (Olaszország és Belgium között az egymás elleni eredmény (2-0) rangsorolt).

A nyolcaddöntő programja. Szombat: Svájc–Lengyelország, Saint-Étienne 15., Wales–Észak-Írország, Párizs 18., Horvátország–Portugália, Lens 21. Vasárnap: Franciaország–Írország, Lyon 15., Németország–Szlovákia, Lille 18., Magyarország–Belgium, Toulouse 21. Hétfő: Olaszország–Spanyolország, Párizs 18., Anglia–Izland, Nizza 21.