Sport
A világbajnok is csapatunk ellenfele
Jégkorong. A verhetetlen Kanada kivégezte Oroszországot a vébé döntőjében, és huszonötödik elsőségét ünnepelhette Prágában
A kanadai válogatott huszonötödik világbajnoki győzelmét ünnepelhette Prágában, legjobbja, Sidney Crosby pedig a jégkorongtörténelem huszonhatodik olyan játékosa, akinek sikerült a triplázás, azaz világ- és olimpiai bajnok, valamint Stanley Kupa-győztes is lett. Kanada az aranyéremmel ismét a világranglista élére került.
A magyar válogatott, amely néhány héttel ezelőtt a krakkói Divízió I. vb-n feljutott az A csoportba, jövőre az oroszországi vb-n az aktuális világbajnokkal is megmérkőzik. Megkérdeztünk néhány egykori és mai válogatott játékost, illetve sportvezetőt, hogy mi a véleménye a döntőről, és hogy látja a magyar válogatott esélyét a következő vb-n.
Szuper Levente, a Vasas szakosztály-igazgatója: „Abban a szerencsés helyzetben voltam, hogy a helyszínen szurkolhattam végig a döntőt. A kanadai játékosok sokkal frissebbek voltak, mint Ovecskinék. Nyilván az oroszokból többet kivett az elődöntő. Teljesen megérdemelt kanadai siker született. Ami pedig a jövő évi vb szereplésünket illeti, a bent maradáshoz valószínűleg nem lesz elég egy meccset megnyernünk. De már az is siker, hogy a legjobbakkal játszhatunk, és lemérhetjük hol is tart a magyar válogatott.”
Ladányi Balázs, a Debrecen korábbi sokszoros válogatott játékosa: „Nem csalódtam a döntőben, remek meccset láttam megérdemelt kanadai sikerrel. Bombaerős csoportba kerültünk a jövő évi vb-n Szentpétervárott, és bevallom, jobban örültem volna, ha Moszkvában játszottunk volna, de hát ez nem kívánságműsor.”
Kovács Zoltán, a Magyar Jégkorong Szövetség főtitkára: „A vasárnap véget ért világbajnokság válo- gatottjai közül a kanadai kiemelkedett, tízből tíz mérkőzést megnyert, és erre az elmúlt huszonöt évben nem volt példa.”
Ancsin János, az UTE szakosztály-igazgatója, a sportág magyar legendája: „Két csúcshokit játszó csapat meccsét láttuk a vb-fináléban. A kanadaiaknak minden sikerült, az oroszoknak pedig semmi. Nincs ekkora különbség a két válogatott között. Nagyon nehéz dolgunk lesz egy év múlva, mert Ausztria az idén öt pontot szerzett, és mégis búcsúzni kényszerült.”
Kovács Csaba, a Fehérvár AV19 játékosa: „Kétség sem férhet hozzá, hogy jelenleg Kanada a világ legjobb válogatottja. Azt eddig is tudtuk, hogy fizikai erővel nagyon bírják, de elképesztő technikai tudásuk van, amit be is mutattak. Amit a bottal és a koronggal lehet művelni, azt ők zsonglőri szinten tudják. Csapatunknak a jövői évi vb-n a tisztes helytálláshoz is sokat kell fejlődnie, ehhez pedig rengeteg munkát kell befektetni. És akkor reménykedhetünk a csodában.”
A vb végeredménye: 1. Kanada, 2. Oroszország, 3. Egyesült Államok, 4. Csehország, 5. Svédország, 6. Finnország, 7. Fehéroroszország, 8. Svájc, 9. Szlovákia, 10. Németország, 11. Norvégia, 12. Franciaország, 13. Lettország, 14. Dánia, 15. Ausztria, 16. Szlovénia.
Az osztrák és a szlovén csapat kiesett, a krakkói divízió I/A-vb-ről pedig a kazah és a magyar válogatott jutott fel.
Jaromir Jagr édes-keserű búcsúja
Nem játszik többet a cseh válogatottban minden idők egyik legjobb jégkorongozója, Jaromir Jagr, aki a hazai közönség előtt éremtelenül fejezte be sikeres szereplését. A legendás csatár nyert már olimpiát (1998), vb-t (2005, 2010) és Stanley Kupát (1991, 1992) is. Jagr csak a válogatottól búcsúzik, a következő idényre már aláírt az NHL-es Florida Panthershez. Némi kárpótlást jelent a 43 éves hokisnak, hogy az újságírók a világbajnokság legértékesebb játékosának választották meg. A nemzetközi szövetség szakmai testülete szerint a legjobb kapus a finn Pekka Rinne lett, míg a világbajnok kanadaiak adták a legjobb hátvédet, Brent Burns és a legjobb csatárt a pontkirály (14) Jason Spezza személyében. (MH)