Sport

A sportvilág újabb doppingbotránya

Dopping. A riói olimpián adott minták jelentős részét hanyagul vették le, és a szervezetlenség miatt az önkéntesek leléptek

Megerősítette a Magyar Antidopping Csoport (MACS) vezetője azt a korábbi angol lapértesülést, hogy nem megfelelő mintalevétel és archiválás miatt a rió olimpián levett doppingminták jelentős részét nem lehet beazonosítani, ezért utóellenőrzésre alkalmatlanok. A botrányról a MACS csoportvezetőjét, Tiszeker Ágnest kérdeztük.

dopping 20161110
Nemcsak a felkészüléstől, hanem a doppingtól is nő az izomzat (Fotó: Olimpia.hu)

- Több évtizedes doppingellenes harc után, hogyan fordulhatott elő, hogy az ellenőrzés, majd az archiválás nem volt teljesen szabályos Rióban?

- A brazil szervezőbizottság tett egy ígéretet, amit aztán elsősorban anyagiak miatt nem tartott be. Ahogy nem minden létesítmény készült el, úgy a szervezésben is sok hiányosságot tapasztalhattunk Rióban. A központi laborban hiába dolgoztak kiváló külföldi szakemberek, ha az őket segítő brazil önkéntesek nem voltak felkészítve a feladatra, és egy részük, éppen a szervezetlenség miatt, lelépett. A közlekedési gondok miatt pedig az ellenőrök nem értek idejében a versenyhelyszínekre. Sőt, az is kiderült, ahogy az emberhiány miatt olyanok is bejuthattak a doppingellenőrzések ideje alatt a lezárt területekre, akiknek erre nem volt jogosultságuk.

- Pedig a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség, a WADA az olimpiára külföldi szakemberekkel megerősítette a riói labort.

- Igen, a korábban felfüggesztett riói ellenőrző központ analitikával foglalkozó állományát a WADA más laboratóriumok elismert szakembereivel alaposan megerősítette. Nem is ezzel volt gond, hanem azokkal a slendrián, hozzá nem értő és még kellő komolyságot sem tanúsító brazil doppingellenőrökkel, akikre nem lett volna szabad önálló feladatot bízni. Az ellenőri jelentésből kiderült, hogy a levett doppingminták jelentős részével egyszerűen nem tudnak mit kezdeni, mert eredtük bizonytalan. Így totális káosz alakult ki.

- Akkor fellégezhetnek a sportolók, mert az utóellenőrzésük lehetetlen?

- Még nem, majd tíz év múlva. A levett anyagokat egyébként már ellenőrizték, s közöttük kevés pozitív mintát találtak. Bebizonyosodott, hogy az utóellenőrzés hatásos, négy, sőt nyolc évvel korábban tiltott szert használt sportolók nem csekély részének kellett utólag szembesülnie azzal, hogy mégsem úszhatja meg büntetlenül. Nyomra vezettek a biológiai útlevelek is, amelyek gondos összehasonlításokkal sok csalást hoztak a felszínre.

- Azt nyilatkozta, nagy vihar várható. Mi lesz az újabb botrány következménye?

- Nézze, így nem mehet tovább, egységes ellenőrzés kell. És szabályos. Mert amíg nálunk az olimpiára készülő versenyzőinket nem kevés pénzért háromszor is ellenőriztük, addig kiderült, hogy például Brazíliában ez nem történt meg. A riói szabálytalanságok vizsgálata folyik, a WADA novemberi, montreali kongresszusán fel kell tárni a hiányosságokat. A felelősöket meg kell büntetni. A dopping elleni harc egyre hatékonyabb, éppen ezért nem szabad megengedi, hogy a rióihoz hasonló botrányok gyengítsék az ellenőrzés hitelességét.