Sport

A spanyolok jártak a legrosszabbul

Labdarúgás. Egy évvel azután, hogy a Paris Sain-Germain szenzációs csatát vívott a Barcelonával, most megismételheti azt a Real Madrid ellen

A címvédő Real Madrid a Paris Saint-Germaint kapta a labdarúgó Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjének sorsolásakor. A legutóbbi döntő másik résztvevője a Tottenham Hotspurrel játszik. Kialakult két angol–spanyol párharc, a Chelsea a Barcelonával, a Sevilla a Manchester Uniteddel találkozik majd.

A Real Madrid, 2014-ben, 2016-ban és az idén is megnyerte a Bajnokok Ligáját, azaz 2013 tavasza óta mindössze egyszer esett ki az egyenes kieséses szakaszban, két és fél éve, a Juventusszal vívott elődöntőben. A 2009–2010-es idényben, a nyolcaddöntőben az Olympique Lyontól elszenvedett (összesítésben) 2–1-es vereség óta a királyi klub mindig legalább az elődöntőig eljutott a királykategóriában. Ugyanakkor azóta, talán 2013-at kivéve, amikor a Manchester Uniteddel kellett játszani, egyszer sem kapott olyan nehéz ellenfelet ebben a szakaszban a Real Madrid, mint most. A Paris Saint-Germain – eltekintve a számára már valójában tét nélküli, utolsó mérkőzéstől – hibátlanul menetelt az őszi csoportszakaszban. A legutóbbi öt kiírásban egy kivételével mindig bejutott a nyolc közé, a negyeddöntő jelentette számára a végállomást. A szabályt erősítő kivétel éppen a 2016-os tavasz volt, amikor a PSG, szenzációs futballal, megverte a Parc des Princes-ben a Barcelonát, majd összeomlott a visszavágó hajrájában, s kiesett. Erre az idén megkapta a másik sztárcsapatot, a Real Madridot. Lehet citálni a nyolcaddöntő slágerpárosításának szereplőivel kapcsolatban néhány érdekességet: Angel Di María játszott a Real Madridban, Unai Emery személyében spanyol edző dirigálja a PSG-t, Zinedine Zidane révén francia a Real Madridot. A „fehéreknek” akad még francia játékosuk is, Varane és Benzema.

A Barcelona a tavalyi nyolcaddöntőben a PSG-t kapta, s nagyon megizzadt ellene. Most az angol bajnokot, a Chelsea-t. A két csapat 12 mérkőzést vívott eddig a Bajnokok Ligájában, öt döntetlen mellett a katalánok négyet, az angolok hármat nyertek meg. A 2004–2005-ös és a 2008–2009 közötti öt kiírásból négyszer is játszottak egymással. A londoni „kékek” szempontjából akár jó jel is lehet: amikor legutóbb, 2012-ben randevúztak a Barcával, továbbléptek az elődöntőből, sőt megnyerték történetükben először a Bajnokok Ligáját. Ugyanakkor 2014 tavasza óta egyszer sem jutottak túl a nyolcaddöntőn, az akkori elődöntős szereplésüket angol klub azóta nem tudta felülmúlni, csak megismételni.

A Barcelona 2012-ben kiesett a Chelsea-vel szemben a legjobb négy között, a következő esztendőben újra bejutott az elődöntőben, de a legutóbbi négy kiírásból csak egyszer, 2015-ben ment túl a negyeddöntőn, amikor meg is nyerte a sorozatot. A Barcelona – ellentétben például a Bayern Münchennel – kifejezetten balszerencsés az utóbbi időben a nyolcaddöntők sorsolásakor, a mostanit is beleértve a legutóbbi öt évben az alábbi ellenfelei voltak: Manchester City, Manchester City, Arsenal, PSG, Chelsea. Tehát ötből négyszer angol klubbal kellett játszania. Figyelemre méltó, hogy a Chelsea kulcsemberei közül öt (Azpilicueta, Marcos Alonso, Morata és két korábbi exbarcás, Fabregas és Pedro) is spanyol. Érdekesnek ígérkezik a legutóbbi döntős, olasz bajnoki címvédő Juventus és a csoportmérkőzéseket a legmagasabb pontszámmal záró Tottenham Hotspur találkozója is. A Spurs eddig egyszer játszott a BL tavaszi szakaszában, akkor is olasz ellenfele volt a nyolcaddöntőben (a Milan) és továbbjutott. A Juventus 2012 nyara óta, ha eljutott az egyenes kieséses szakaszba, mindig egészen a döntőig menetelt – kivéve, ha közben összeakadt a Bayern Münchennel. A Spurs pedig, ugyebár, nem a bajor óriás…

Ha már a Bayernnél tartunk: a jelek szerint nem kell túlságosan bánnia, hogy nem lett csoportelső. Az előtte végző PSG a Real Madridot kapta, a bajorok pedig a török Besiktassal játszanak majd. Jupp Heynckes együttese a legutóbbi öt idényben mindig eljutott legalább a nyolc közé, az elmúlt fél évtizedben a leggyengébben idén tavasszal szerepelt, amikor – vitatható körülmények között – kiesett a negyeddöntőben. A húzás után most Hasan Salihamidzic sportigazgató „nehéz sorsolásról” beszélt, Heynckes az ellenfél edzőjét, Senol Günest dicsérte. A Kicker konkrétabb s kevésbé óvatos: „Szerencsés sorsolás”.


Értelmetlen szabály

Az UEFA fura szabálya szerint az egy nemzetbeliek nem kerülhetnek azonos párba a BL nyolcaddöntőjében. Érthetetlen szabály, vagy nagyon is érthető, ha a pénzt helyezzük a fókuszba. Ugyanakkor igazságtalan, hiszen így, ellentétben a legtöbb nem angol együttessel, a Chelsea-nek nem hét lehetséges ellenfele, csupán három maradt. Értelmetlen szabály, ráadásul a negyeddöntő sorsolásakor már nem is létezik.


A Nyolcaddöntő sorsolása: Juventus–Tottenham, Basel–Manchester City (február 13., március 7.), Porto–Liverpool, Real Madrid–Paris SG (február 14., március 6.), Chelsea–Barcelona, Bayern München–Besiktas (február 20., március 14.), Sevilla–Manchester United, Sahtar–AS Roma (február 21., március 13.).

Az Európa Liga következő fordulójának sorsolása (február 15., február 22.): Dortmund–Atalanta, OGC Nice–Lokomotiv Moszkva, FC Köbenhavn–Atlético Madrid, Szpartak Moszkva–Athletic Bilbao, AEK Athén–Dinamo Kijev, Celtic–Zenit, Napoli–RB Leipzig, Crvena zvezda–CSZKA Moszkva, Lyon–Villarreal, Real Sociedad–Salzburg, FK Partizan–V. Plzen, FCSB–Lazio, Ludogorec–AC Milan, Asztana–Sporting CP, Östersund–Arsenal, Marseille–Braga.