Sport
A kajakos lányok aranyat lapátoltak
Európa-játékok. A magyar csapat öt érmével hatodik a táblázaton – Sastin Marianna remek birkózással első lett Bakuban
A teljes európai élmezőny indult kajak-kenuban az Európa-játékokon, s ez növeli az érmek értékét. A kenus Vajda Attila riválisa az olimpiai bajnok német Sebastian Brendel és a vb-ezüstérmes cseh Martin Fuksa volt. Olimpiai bajnokunk a táv elejétől az élmezőnnyel haladt, s éles verseny után Brendel és Fuksa mögött a harmadik helyen ért célba.
A Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kárász Anna, Vad Ninetta összeállítású világbajnoki aranyérmes női négyesünk rajt-cél győzelmet aratott. Az örök rivális német csapatot fél hajóval megelőzve nyerték meg az aranyat. A férfi kajak kettesek erős mezőnyében Kammerer Zoltán és Szalai Tamás is győzelemmel mutatkozott be 1000 méteren. Fábiánné Rozsnyói Katalin versenyzői az Európa-bajnoki címvédő, 2013-as világbajnok német Max Rendschmidt, Marcus Gross párost győzték le imponáló versenyzéssel, majd fél hajóval.
A 2013-as világbajnok Vasbányai Henrik, Mike Róbert kenupáros rossz rajtja után az utolsó helyről jött fel a negyedikre.
Birkózóink közül Sastin Marianna szerepelt a legjobban a 60 kilósok mezőnyében. Világbajnoknőnk sorra győzte le ellenfeleit, az elődöntőben az ukrán Herhelt verte 13–2-re. A döntőben Sastin ellenfele az orosz Lipatova volt, akivel korábban nem birkózott. Versenyzőnk remek birkózással szerezte a pontokat, 7-0-ra nyert. Sastin a magyar küldöttség ötödik érmét nyerte, amellyel csapatunk feljött a táblázaton a hatodik helyére.
5 perces interjú: Kárász Anna, az aranyérmes négyes tagja
– Miben rejlik a magyar négyes hihetetlen ereje?
– Abban, hogy hazai élmezőny rendkívül szoros. Ezért állandó a harc a csapatba kerülésért, mindenki jól megy egyesben, és ez az erő összeadódik a négyesben. Illetve sokat számít, hogy Szabó Gabi évek óta sztrókolja (irányítja) ezt a hajót, Kozák Danuta pedig ott ül mögötte, ami alapból megadja a biztonságérzetet ennek az egységnek.
– Simán nyerték az újabb aranyat?
– Örök riválisunk, a német négyes ezúttal is erős ellenfél volt. Mi diktáltunk az iramot, s habár a végén megpróbáltak támadni, de visszavertük, s biztosan nyertünk.
– Milyenek a körülmények?
– Nem panaszkodhatunk. A pálya elég jó, habár a hullámok miatt féltávnál kicsit megbillent a hajónk, de ez nagyobb gondot nem okozott.
– Milyen folytatásra számít?
– Vad Ninettával kedden ötszáz méteren indulunk a döntőben, s ebben az olimpiai számban is a dobogós helyezés a cél. Kétszáz kettesben is megpróbáljuk a legjobb helyezést elérni. Feladat tehát még van bőven. (BF)
5 perces interjú: Szalai Tamás, a győztes páros tagja
– Milyen taktikával vágtak neki a döntőnek?
– Három perccel a döntő előtt megkérdeztem Kammerer Zolit, hogy akkor standard pálya lesz? Rábólintott.
– Ezt mit jelentett?
– Hát, hogy erős rajt után, úgy kétszáz méterig erősen megnyomjuk, majd jön egy jó versenytempó, amelyet Zoli nagyon jól érez, és én is tökéletesen ki tudom evezni magam mögötte. Ötszáz méternél indítottunk egyet, aminek következtében sikerült jól elhúzni a mezőnytől, és általában az utolsó kétszáz méterünk nagyon hangsúlyos. A mi taktikánk két induláson alapszik, a németeké egyen, úgy hétszáz méternél. Most is betették elénk a hajójuk orrát, de én 800-nál bemondtam a „hoppot”, és végül sikerült őket lehajráznunk.
– Új párosuk számított ilyen jó bemutatkozásra a nemzetközi mezőnyben?
– Az idén ültem össze Zolival, és folyamatosan fejlődtünk. A világbajnoki válogatót ugyan csak szétlövésben sikerült megnyernünk, de ez a győzelem is mutatta, azóta is léptünk előre. A fő versenyünk pedig a milánói világbajnokság lesz. (BF)