Sport

A győztest kifütyülték, a vesztest ünnepelték Londonban

IAAF világbajnokság. Két amerikai, a veterán Justin Gatlin és az üstökös Christian Coleman is megelőzte a búcsúra készülő Usain Boltot a 100 méteres síkfutás döntőjében

Az egyiknek sikerült, a másiknak nem: a futókirályok közül a brit Mo Farah megvédte címét 10 ezer méteren, Usain Bolt viszont az utolsó világversenyén csak harmadik lett 100 méteren, a londoni atlétikai világbajnokságon.

Mo Farah 20170807
Mo Farah, a királynő szomáliai származású lovagja nyerte a londoni világbajnokság első aranyérmét (Fotó: Reuters - Lucy Nicholson)

Az atlétikai világbajnokság első két napja a búcsúzókról szól. A sportok királynőjének két kiemelkedő versenyzője úgy döntött, hogy a londoni lesz az utolsó világversenye. Hogy nem akárkikről volt szó, azt jelzi, hogy mindkét napon megtelt a 80 ezres Olimpiai Stadion, pedig a belépők kétharmada 35 fontnál (13 650 forintnál) többe került. A szomáliai születésű, nyolcéves kora óta Angliában élő Mo Farah-t (teljes nevén Mohamed Muktar Jama Farah) a negyedik olimpiai aranyérme megnyerése után fél évvel, idén januárban Erzsébet királynő lovaggá ütötte, s a britek nemzeti hősként tisztelik. Mo Farah utolsó 10 000 méteres versenyén sem okozott csalódást, fergeteges hajrával, az idei év legjobb eredményével nyerte meg hetedik világbajnoki aranyérmét. Majd rendhagyó módon, négy gyerekével együtt ünnepelt a futópályán. Formáját látva, talán nem utoljára, hiszen 5000 méteren is nyerhet.

Tökéletesen jellemezte az atlétika jelenlegi ellentmondásos helyzetét, ami a férfi 100 méteres síkfutás célba érkezése után történt: a közönség a győztest kifütyülte, a vesztest, a harmadik helyezettet pedig ünnepelte. A világversenyen 100 méteren még veretlen, jamaicai Usain Bolt ugyanis búcsúviadalán nemcsak a világranglista-vezető, 21 éves amerikai Christian Colemantól, hanem a nyolcas pályán futó Justin Gatlintól is kikapott. A dopping miatt korábban kétszer is eltiltott Gatlint már a bemutatásnál is fújolták, amikor pedig a már veterán korú, 35 éves vágtázó győzött 9.92 másodperccel, kifütyülték. (Először, még 2001-ben amfetaminszármazékokkal akadt fenn doppingvizsgálaton. Akkor azt állította, a figyelemhiánya miatt gyerekkora óta szedett gyógyszerek miatt lett pozitív a tesztje. Akkor egy évre tiltották el. Aztán 2006-ban újra megbukott a vizsgálatokon, akkor tesztoszteronnal. Az örökös eltiltást csak a hatóságokkal való együttműködés révén tudta elkerülni, nyolcéves eltiltását végül fellebbezését követően négy évre mérsékelték.) Szombat este, a győzelme után a szájához emelte az ujját, így jelezve, hogy nem ért egyet a súlyos kritikával. „Nem értem a közönséget – nyilatkozott a sértett győztes. – Letöltöttem a büntetésemet, s 2010-es visszatérésem óta nem fogadtak sehol ilyen ellenségesen. Arra inspiráltam fiatal atlétákat, hogy jobbak legyenek. Sokat tettem a közösségekért otthon. Szerettem volna, ha tudják, történhetnek hibák, de kemény munkával vissza lehet térni, és el lehet érni, hogy újra elfogadjanak” – mondta, hozzátéve, hogy a szombat este a történtek ellenére Usain Bolté volt. „Bolt évek óta meghatározó alakja a sportágnak. Örülök neki, hogy elérte, amit elért” – mondta jamaicai riválisáról, aki csalódottan elismerte: „Gyengén rajtoltam, igaz ez korábban is előfordult. De akkor a táv második felében gyorsítani tudtam, s biztosan nyertem. Most is akartam, de nem sikerült.” A jamaicai vágtázó szombaton még indulhat a 4×100 méteres váltóban, amellyel megszerezheti 12. világbajnoki aranyérmét.

Csak a második vb arányát nyerte, de bizonyára nem az utolsót, a 25 éves etióp Almaz Ayana, aki négy kilométertől gyilkos iramot diktálva, a legfölényesebb győzelmet aratta a női 10 ezer méteren. A törékeny olimpiai bajnok futónő – nincs ötven kiló – a 24 fős mezőnyből húsz futót lekörözött, s több mint 46 másodperccel nyert honfitársa, Tirunesh Dibaba előtt. A férfi diszkoszvetést a litván Andrius Gudzius nyerte, akinek a második kísérlete egyéni csúcsot jelentő 69,21 méteres eredményt hozott. Távolugrásban az olimpiai ezüstérmes dél-afrikai Luvo Manyonga győzött. Az előző világbajnok brit Greg Rutherford sérülés miatt nem indult. Vasárnap délben Geoffrey Kirui nyerte a maratonfutók versenyét, ezzel hat év után született ismét kenyai aranyérem a férfiaknál ebben a számban. Az idei bostoni maratonin is első Kirui több mint egyperces előnnyel ért célba. Névrokona, Abel Kirui révén 2011-ben nyertek a kenyaiak.

Egyelőre nem jeleskednek a magyar atléták Londonban. A diszkoszvető Kővágó Zoltán idei legjobbjától öt méterrel elmaradva nem jutott a döntőbe, 59,46 méterrel csak a 22. lett. A kalapácsvető Gyurátz Réka 67,48 méteres dobásával a 16. helyen végzett a 30 fős mezőnyben. Krizsán Xénia a 11., Zsivoczky-Farkas Györgyi pedig a 20. helyen állt hat szám után a hétpróbázók versenyében. A gátfutó Baji Balázs viszont 13.23 másodperccel második lett az előfutamában, s így bejutott a 110 gát elődöntőjébe. w
<br /