Sport
A Fradi ikonja, Kubala László is második otthonra lelt Pozsonyban
Labdarúgás. Szívesen látott vendégek voltak a felvidéki kluboknál a magyar futballisták, akik útját pénzéhes és regényes életű játékosügynökök is egyengették
Vitathatatlan, hogy a második világháború utáni években könnyebb volt az élet a két országot egy szakaszon elválasztó Duna bal partján, mint a jobbon, vagy éppen Kassa térségében, mint Észak-Magyarországon. Mindenki, aki csak tudta, igyekezett ezt kihasználni. A szlovákok például úgy, hogy szívesen válogattak magyar klubok játékosaiból, különösen, ha feltételezték, hogy az illetőnek akadnak szlovák felmenői. A legklasszikusabb példa Kubala Lászlóé, akit éppen hétfőn választottak be a szlovák labdarúgás halhatatlanjai közé. A kőbányai születésű, de részben szlovák származású csatár itthon a Ferencvárosban játszott az élvonalban, de aztán nem tudott ellenállni az SK Bratislava hívásának. Hamar vezéregyéniséggé vált, sőt, bekerült a csehszlovák válogatottba is. Második otthonra lelt Pozsonyban, feleségül vette az ipolysági edző, Ferdinand Daucik húgát. Akadt olyan szezon (1946–1947), amelyben az SK Bratislavában öt Magyarországról elszipkázott játékos is szerepelt, köztük volt a későbbi legendás edző, Illovszky Rudolf is. Kubala nem az első fecske volt Pozsonyban, még csak nem is az egyetlen, aki bekerült a csehszlovák válogatottba. Játszott az ottani válogatottban a Torino supergai légi szerencsétlenségében szörnyethalt Schubert Gyula (egyébként Kubala egykori klubtársa a Ganz TE-ben), Vinyei Jenő és Kassai-Klimek Miklós is.
A zavaros itthoni hétköznapokban felbukkantak a játékosügynökök. Például a sajtóhíradások szerint „alvilági nevükön, Kockásként és Rezesként ismert” ügyeskedők, vagy a futballista- és bokszolói körökben egyaránt jól ismert Szőke Gizi, akinek aztán csak a bírósági aktákból derült ki polgári neve, Freidenberg Oszkárné. A csak Mokka néven ismert ügynökről ugyancsak a tárgyalási jegyzőkönyvekből tudhatjuk, hogy valójában Lefkovits Lászlónak hívták, Kassán hentesként dolgozott – de a nagy pénzeket a kelet-magyarországi futballisták Szlovákiába csábításával kereste. Előbb a jobb élet reményében, majd azért is mentek ki a futballisták, mert elterjedt, hogy az MLSZ lezárja a sorompót (így is történt, 1948 után már senki sem kapott engedélyt a törvényes kiszerződésre), a csehszlovákok ellenben liberálisabbak. Hozzáteendő: a legtöbb játékos az MLSZ engedélye nélkül lépett át Szlovákiába, így esetleges visszatérésükkor eltiltás várt rájuk, hacsak a klubjaik nem tudták kijárni, hogy ne legyen büntetés. Erre is volt példa olyan nagyságok, mint Kubala és Illovszky esetében.
Tilos az á… , a konzuli szolgálat infói
A csütörtök esti Szlovákia–Magyarország labdarúgó Európa-bajnoki selejtezőmérkőzéssel kapcsolatban a Külgazdasági és Külügyminisztérium konzuli szolgálata honlapján keresztül arról tájékoztatta a szurkolókat, hogy a magyar állampolgárok csak a nagyszombati aréna 1877 fős vendégszurkolói területére léphetnek be, hiába van esetleg jegyük a szlovák szektorba. A stadion kapui a meccs előtt két órával nyílnak, a belépést átvizsgálás előzi meg. Tilos az álarc, alkohol bevitele, politikai üzenetek megjelenítése. A Konzuliszolgalat.kormany.hu oldal információkat ad a helyszín megközelítéséről, az egészségügyi ellátásról, valamint a pozsonyi nagykövetség elérhetőségeiről is. (IN)