Sport

Nem sikerült visszavágni az oroszoknak a medencében

Vizes világbajnokság. Szinkronúszócsapatunk először jutott a tizenkettes döntőbe világversenyen

A magyar női vízilabda-válogatott 17–12-re kikapott az orosz csapattól, így csoportjában második lett, s nyolcaddöntőt kell játszania szombaton Új-Zéland együttesével a FINA-világbajnokságon.

Nem sikerült visszavágni az oroszoknak a medencében
Tíz orosz szinkronúszó készül épp kiemelkedni a víz fölé; ezt a sportágat a víz alatt is érdemes fotózni
Fotó: AFP/François-Xavier Marit

Rémisztően kezdődött a magyar–orosz női vízilabdacsata a csoportelsőségért Kvangdzsuban: Prokofjeváék négy perc után már 4–0-ra vezettek. Csapatunk gyengén védekezett, ezért kapusunk, Gangl Edina legtöbbször akkor találkozott a labdával, amikor azt a hálóból kihalászta. Az első negyed végén felcsillant a remény 4–6-nál, hogy sikerül szorosabbá tenni a mérkőzést, de az orosz csapat korszerű, gyors és pontos játéka ellen Vályi Vanda és Keszthelyi Rita három-három gólja (ketten lőtték a felét a magyar góloknak) kevésnek bizonyult. Csapatunknak nem sikerült visszavágnia a budapesti világligán elszenvedett 14–9-es vereségért, most is öt góllal (17–12) kaptunk ki az oroszoktól, akik csoportelsőként egyenesen a negyeddöntőbe jutottak. A magyar együttesnek viszont szombaton ugyanezért még meg kell mérkőznie – az ellenfél Új-Zéland együttese.

Közepesen sikerült a Rohács Réka, Gyurta Gergely, Olasz Anna, Rasovszky Kristóf összeállítású magyar kvartettnek a nyílt vízi úszók 5 km-es csapatversenye Joszuban. A szakadó esőben és kellemetlenül hullámzó tengerben 21 vegyesváltó közül csapatunk a nyolcadik helyen végzett. A szakág történetének első vb-aranyát nyerő Rasovszky tizedikként ugrott a vízbe és kezdte meg az utolsó kört, s a nyolcadik helyre hozta be a magyar egységet. „Amennyire lehetett, feljöttem. Ha úgy vesszük, két éve hetedikek voltunk, és akkor a hollandok nem úsztak, vagyis nagyjából ugyanott vagyunk. Megtettünk mindent, szerintem szép ez a nyolcadik hely, még ha a vége egy kicsit karcos is volt” – értékelt Rasovszky. Az aranyérem óriási harcban dőlt el, a németek mindössze két századdal nyertek az olaszok és hárommal az amerikaiak előtt. Ma a 25 km-es távval zárulnak a nyílt vízi versenyek, a férfiaknál Rasovszky Kristóf és Gyurta Gergely, a nőknél Olasz Anna és Sömenek Onon Kata ugrik vízbe.

A szinkronúszók szabad kombinációs versenyszámának selejtezőjében 15 csapat közül az Apáthy Anna, Dávid Janka, Farkas Dóra, Gács Boglárka, Gerstenkorn Mira, Hungler Szabina, Kassai Kamilla, Péntek Lili Hajnal, Szabó Anna, Teravágimov Virág összeállítású magyar együttes tizenkettedik lett, épp bejutott a fináléba. „Nagyon boldogok vagyunk, hiszen először jutottunk döntőbe” – nyilatkozta Natalija Taraszova szövetségi kapitány. A páros szabadprogramot ugyanaz
a Romasina, Kolesznyicsenko orosz duó nyerte, amelyik a technikai küzdelmet pár nappal korábban, ez Romasina huszonegyedik vb-aranyérme.

Aranygyárosok

Aranyat aranyra halmoznak szinkronúszásban az oroszok, jószerivel összeszámolni sem tudják. Nem véletlen, hogy az orosz hírügynökség, az RT is a számok helyett inkább a személyekre koncentrál gazdagon illusztrált – no igen, minden orosz műúszónak van Insta-oldala – cikkében. Az első helyen Szvetlana Romasinát emeli ki, az ötszörös olimpiai bajnok csütörtökön huszonegyedik (Kvangdzsuban harmadik) vb-aranyérmét szerezte a páros szabadprogramban. A 29 éves sportoló három olimpián állt a dobogó tetején, egyéniben és csapatban is versenyez. Ő az, aki mindig képes a megújulásra. Pedig a fizikai határok, a vízben előadható művészi mozdulatok variációja nem éppen tágas. Romasina párja Szvetlana Kolesznyicsenko volt, aki egyéniben is nyerte a technikai számot, neki is szép vb-aranygyűjteménye van: immár a tizenötnél tart, és még csak 25 éves. A nyolc hölgy alkotta szinkroncsapatban a technikai szám aranyát már bezsebelték. Amióta 2007-ben bemutatkozott ez a versenyszám, más, mint orosz csapat még nem tudott nyerni. A cikk végén bemutatják a vegyes páros (ilyen is van!) szinkronúszó, háromszoros vb-aranyérmes Alekszandr Malcevet, aki Kazany és Budapest után új párjával, Maja Gurbanbergyijevával is első lett. Ez aztán az orosz dominancia.
(MK)

Kapcsolódó írásaink