Kultúra

Zöldnek lenni menő!

Ismét lesz SzigetMozi

Noha mindenkinek elsőként a zene és a világsztárok jutnak eszébe, ha szóba kerül a Sziget, azért az alkalmi és rendszeres látogatók nagyon jól tudják: ez a fesztivál nemcsak erről szól. A Sziget a kezdetektől fontosnak tartja a fenntartható fesztiválozást, idén azonban hangsúlyosabb akciókkal és kommunikációval segítik a látogatók körében is népszerűsíteni a környezettudatosságot. Vezérelvvé válik az újrahasznosítás, emellett számos fontos területen igyekeznek jó példákkal segíteni, és aktív közreműködésre serkenteni a rendezvény keretein belül.  

A szervezők az eddigieknél is hangsúlyosabb programtervvel rukkoltak elő a Hajógyári-sziget és környezetének megóvása érdekében. Három alappillérből áll a program, amely szemléletformáló kommunikációs akciókkal, a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelésével és partnerségi akciókkal kívánja elérni a kitűzött környezetvédelmi célokat.

Ismét lesz SzigetMozi
Újra lesz SzigetMozi a Szigeten: az egy hét múlva kezdődő rendezvényen minden nap magyar filmeket is nézhetnek az érdeklődők - tudatja a Magyar Nemzeti Filmalap és a Sziget közös közleménye.
A vetítéssorozat keretében kiemelkedő magyar mozisikereket és a nemzetközi filmfesztiválok kedvenc magyar alkotásait tűzik műsorra.
A Filmalapnak megalakulása óta elsődleges célja, hogy visszahódítsa a közönséget a magyar filmekre, és felhívja a figyelmet a mozizásra mint emlékezetes közösségi élményre. A Sziget külföldi látogatóira is gondolva a magyar filmek angol felirattal lesznek láthatóak a SzigetMoziban, ahol légkondicionált vetítősátor és pattogatott kukorica várja a közönséget minden nap 13 órától.
A SzigetMoziban egy hét alatt összesen tizenhat magyar film lesz látható.
A szervezők a közönség véleményére is kíváncsiak, a SzigetMoziban minden vetítés végén lehet szavazni a látott filmről.

A fesztivál helyszínén három Recycling Centert telepítenek, ahol ALU/PET hulladékok gyűjtésére, elektronikai hulladékok gyűjtésére, és elemgyűjtésre lesz lehetőség. Mind a három pontot újrahasznosított bútorokkal rendezik be, ahol az újrahasznosítás jegyében Upcycling design és reparáló műhelyeket indítanak. Iparművész fiatalok a szigetlakók megunt, elszakadt, eltört tárgyait alakítják át valami újdonsággá. Sátorból divatos fesztiválkiegészítő? Bármi megtörténhet, állítják a szervezők, akik azt is ígérik, hogy a leadott alu és pet hulladékokért cserébe ajándékot adnak.

Az ösztönzést segíti, hogy mindenki, aki részt vesz valamilyen tevékenységben, a #szigetrecycling hashteg használatával merchandising bónokat, kitűzőket, és almát kaphat ajándékba. A legjobban teljesítő szponzorok és céges partnerek pedig Zöld díjat nyernek.

Ezen kívül az összes árustól kizárólag papírzacskókban vásárolhatunk majd, de úgy tűnik, a műanyag evőeszközök és tányérok kora is leáldozóban. Helyette komposztálható és újrahasznosított eszközöket vezetnek be a büfék jelentős részében, például fából készült villával, papír tányérból ehetjük majd a streetfood ételeket.

A szelektív hulladékgyűjtésre sem lesz kifogás többé az, hogy kilométereket kell gyalogolni a gyűjtőkonténerekhez. A helyszínen 100 gyűjtőt helyeznek ki a fesztiválozók számára közönségforgalmi területeken, de az üzemi területeken (étkeztetőhelyek, kocsmák, backstage-k, dolgozói területek: technikai bázis, csomagmegőrzők, pénztárak) is lesz lehetőség a hulladékot szelektíven gyűjteni. A szervezők további 100 csikkgyűjtő hordót is felállítanak szerte a Szigeten és a hagyományos szemétgyűjtőkből is több, mintegy 500 lesz a fesztivál területén.

Az újrahasznosítás és a fesztivál humanitárius szellemiségéhez kapcsolódik a szervezők tavaly indított kampánya, melyben arra kérik a fesztiválozókat, hogy az általuk már nem használt sátrakat, takarókat, matracokat gyűjtsék össze azoknak az Európába érkező menekülteknek, akik olykor kénytelenek a szabad ég alatt meghúzódni. A fesztivál szervezői az utolsó napon hátrahagyott kempingeszközöket önkéntesek bevonásával összegyűjtik, és jótékonysági szervezetek adják át.