Kultúra
Világszerte méltatják Elie Wiesel Nobel-békedíjas írót
Örök nyugalomra helyezték az írót
Örök nyugalomra helyezték az írót
Vasárnap, helyi idő szerint délelőtt, a New York-i Ötödik sugárút ortodox zsinagógájában búcsúztatták el Elie Wieselt, délután pedig a New Yorktól mintegy másfélórányira eső Westchesterben helyezték örök nyugalomra. "A világ az egyik legfontosabb tanúságtevőjét és a tolerancia és béke egyik legékesebb hangú szószólóját veszítette el. Ifjúkorának rémálmát Elie Wiesel a globális egyenjogúságért és békességért folytatott, egész életén át tartó harccá formálta" - így búcsúztatta közleményében vasárnap az ENSZ főtitkára, Ban Ki Mun Elie Wieselt. A délelőtti búcsúztatás után a temetés már csak a család és a legközelebbi barátok jelenlétében lesz Westchesterben.
Obama: Wiesel sok tekintetben a világ lelkiismerete volt
A Fehér Ház által kiadott közleményében Obama elnök így fogalmaz Wieselről: "Korunk egyik legnagyobb erkölcsi tekintélye és sok tekintetben a világ lelkiismerete volt". Obama, akit sajtóhírek szerint személyes jó viszony is fűzött Wieselhez, a többi között hangsúlyozta: "Elie nemcsak a világ legkiemelkedőbb holokauszttúlélője, hanem maga az élő emlékezet volt".
Binden: Wiesel soha nem múló kitartást adott
Személyes hangot megütve, szintén közleményben méltatta Wieselt Joe Biden alelnök. "Elie elültette a lelkemben azt a soha nem múló kitartást, hogy minden következő nemzedéknek pontosan megtanítsuk, mi történt, hogy soha ne feledhessük el a Soá rémségeit. Elie egész élete arról szólt, hogy bizonyos legyen benne: mindannyiunk szívében ott rejtezik az ígéret, hogy - soha többé".
Gauck: Nagyszerű embert veszítettünk el
"Egy nagyszerű embert, valamint rendkívüli tudóst és írót veszítettünk el" - írta a német államfő a Wiesel özvegyének vasárnapra virradó éjjel küldött részvétnyilvánításában. Joachim Gauck szerint Wiesel képes volt "ébren tartani a német történelem legsötétebb éveire való emlékezést", és óva intette mindenekelőtt a fiatalokat a szélsőjobboldaliság és az idegengyűlölet veszélyeitől.
Hollande: Wiesel nagy humanista volt
Francois Hollande francia elnök "nagy humanistaként és a béke fáradhatatlan védelmezőjeként" méltatta a holokauszttúlélőt. Jean-Marc Ayrault francia külügyminiszter szerint most "az a feladatunk, hogy (Wiesel) üzenetét (.) és az általa képviselt értékeket élettel töltsük meg".
Schieder: az író az emberiség tanítója volt
Andreas Schieder, az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) parlamenti frakciójának vezetője vasárnapi közleményében az "emberiség tanítójának" nevezte Wieselt, akinek halála - szavai szerint - mélyen érintette. Mint emlékeztetett, Wiesel túlélte a náci halálgépezet szörnyűségeit, és életében óva intett az antiszemitizmustól és a neonácizmustól. "Hiányozni fog nekünk a hangja" - tette hozzá Schieder.
Iohannis: Románia mély tisztelettel adózik Elie Wiesel emléke előtt
Szülőhazája, Románia mély tisztelettel adózik Elie Wiesel emléke előtt, akinek kiemelkedő életútjára erkölcsi támaszként tekint - írta Klaus Iohannis román államfő a Nobel-békedíjas amerikai író, holokauszttúlélő halálhíre nyomán vasárnap közzétett üzenetében. "A legbefolyásosabb személyiségek egyikeként, aki arra tudta használni erejét, hogy a toleranciát és szabadságot hirdesse, Elie Wiesel az elnyomással szembeszálló, az elesettekért fáradhatatlanul kiálló, kiemelkedő gondolkodóként marad meg az emberiség lelkiismeretében" - fogalmazott méltatásában Iohannis.
Felidézte: Elie Wiesel megtisztelte Romániát azzal, hogy elvállalta a romániai holokausztot tanulmányozó nemzetközi bizottság vezetését. "Távozásával mindannyian a holokauszttagadás és felejtés elleni küzdelem egyik meghatározó hangját veszítettük el" - írta a román elnök, őszinte részvétéről biztosítva Elie Wiesel családját és tisztelőit.
Netanjau: Wiesel itt az ember jóságában
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök is közleményben emlékezett meg Wieselről. Azt írta róla: "Fénysugár volt, az emberiség egy olyan tagja, aki hitt az ember jóságában. Izrael állam és a zsidó nép keserűen gyászolja Elie Wieselt. Rendkívüli személyisége és elbűvölő művei révén kifejezést adott az emberi szellem győzelmének a kegyetlenség és a gonosz fölött".
Simon Peresz volt izraeli államfő Wiesel halálát "a zsidó nép és az egész világ nagy veszteségének nevezte.
Reuven Rivlin jelenlegi izraeli elnök pedig azt mondta: "Elie Wiesel a zsidó nép egyik hőse volt, az emberiség egyik igazi óriása."
A Nobel-díjas író otthonában hunyt el
A The New York Times úgy tudja, Wiesel manhattani otthonában hunyt el. Wiesel számos könyvet írt a náci koncentrációs táborokban átélt élményei alapján, és 1986-ban kapta meg a Nobel-békedíjat amiért életét a több millió holokausztáldozat emléke fenntartásának szentelte, "a béke és az emberi méltóság szószólójává vált, az egyik legfontosabb szellemi vezető lett olyan időkben, amikor az erőszak, az elnyomás és a fajgyűlölet folyamatosan jellemzi a világot". Felemelte a szavát mindenkiért, aki elnyomásban élt a Földön, vagy akit elfeledett az emberiség - írta róla a Reuters hírügynökség. Ötvenhét könyvet írt, amelyek közül a leghíresebb a náci koncentrációs táborokban szerzett élményein alapuló, Az éjszaka című. Ebben szerepel művészi hitvallása, amelyhez mindig tartotta magát: "Elfelejteni a holtakat hasonló volna ahhoz, mintha másodszor is megölnék őket."
Wiesel 1928-ban, a romániai Máramarosszigeten született, amely 1940-ben a második bécsi döntés révén visszakerült Magyarországhoz. Szülővárosából 1944 májusában hurcolták el családjával együtt Auschwitzba.
A holokausztot túlélő, Amerikában letelepedett, az emlékezést és megbékélést hirdető humanista íróként nemzetközi elismerést kivívó Elie Wiesel 2002-ben Ion Iliescu akkori államfőtől megkapta a Románia Csillaga érdemrend főtiszti keresztjét, a kitüntetést azonban két évvel később visszaadta, amikor megtudta, hogy Iliescu az antiszemitizmusáról és idegengyűlöletéről elhíresült Corneliu Vadim Tudornak, a Nagy-Románia Párt elnökének is ezt a kitüntetést adományozta.
Elie Wieselnek jelentős szerepe volt abban, hogy az addig másokra mutogató, az országuk területén elkövetett atrocitásokat tagadó, vagy bagatellizálni próbáló bukaresti vezetők a 2000-es évek elején elismerték: Romániában is volt holokauszt. Miután a NATO-csatlakozásra váró Románia kulturális miniszterének holokauszttagadó nyilatkozata diplomáciai botrányt váltott ki, Ion Iliescu román államfő nemzetközi történészbizottságot bízott meg a romániai holokauszt tanulmányozásával.
Az Elie Wiesel vezette testület 2004-ben közzétett, Romániában hivatalos dokumentummá vált jelentése szerint a második világháborúban a Ion Antonescu vezette bukaresti kormány által ellenőrzött területeken több mint negyedmillió romániai és ukrajnai zsidó pusztult el, akiknek a deportálásában, illetve meggyilkolásában főleg a román katonaság és csendőrség vett részt. A jelentés a román fennhatóságú területeken elpusztult áldozatok számát 280 és 380 ezer közöttire, míg az észak-erdélyi holokausztban elpusztultak számát 135 ezerre becsüli.
Romániában 2005-ben a kormány létrehozta a nemzeti holokausztkutató intézetet, amely megalakulása óta Elie Wiesel nevét viseli.