Kultúra
Veszélybe került hét világörökségi hely
Líbiai, mali és üzbegisztáni emlékeket fenyeget pusztulás az UNESCO szerint
Leptis Magna ókori településének romjai a líbiai tengerpart közelében (Forrás: Wikipédia)
A vályogépületeiről híres Dzsenné városát veszélyeztetett világörökségi helyszínnek nyilvánította az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete, az UNESCO világörökségi bizottsága, amely Isztambulban ülésezik ezekben a napokban. A távirati iroda tudósítása szerint a testület azért döntött a lépésről, mert a régiót sújtó bizonytalanság akadályozza a helyszín megóvásához szükséges intézkedések végrehajtását. A Kr. e. 250 óta lakott település fontos szerepet játszott a Szaharát átszelő aranykereskedelemben, a 15. és 16. században pedig az iszlám oktatás egyik központja volt. Hagyományos stílusban épült házaiból csaknem kétezer maradt meg.
Az isztambuli tanácskozáson veszélyeztetettnek nyilvánították az üzbég Sahriszabz történelmi városközpontját is, amelyet a turistákat kiszolgáló infrastruktúra túlzott fejlődése sodort veszélybe. A kár felmérésére és az esetleges korrekciók kidolgozására a testület a UNESCO műemlékvédelmi világszervezetével, az ICOMOS-szal közös szakértői küldöttséget delegál a Selyemút mentén fekvő település több mint kétezer éves helyszíneire.
A bizottság a polgárháború sújtotta Líbia mind az öt világörökségi helyszínét – az ókori Küréné, Leptis Magna (képünkön) és Sabratha romjait, valamint az Akkakusz-hegység sziklarajzait és a szaharai Gadámesz oázisváros történelmi központját – is a veszélyeztetettek közé sorolta. A testület szerint a lépésre az észak-afrikai országban tapasztalható nagyfokú bizonytalanság és a különféle fegyveres csoportoknak a világörökségi helyszíneken való jelenléte miatt volt szükség. A bizottság döntött arról is, hogy hét év után lekerül a veszélyeztetett világörökségi helyszínek listájáról a grúziai Mcheta, ahol három középkori templom áll.