Kultúra

Véget ért az idei könyvfesztivál

Több mint hatvanezer látogató volt – Tóth Kinga kapta a Hazai Attila-díjat

Befejeződött a 24. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál tegnap este. A kiállítás és vásár csaknem háromszáz programja több mint hatvanezer embert vonzott a Millenáris épületeibe. A fiatal szerzők elismerésére szolgáló Hazai Attila-díjat az idén Tóth Kinga nyerte el.

Tegnap este, a könyv és a szerzői jogok világnapján véget ért az idei könyvfesztivál, A kiállításon, ahol huszonnyolc ország képviseltette magát, négy-öt százalékkal több látogató volt, mint tavaly – közölte a távirati iroda. A Millenáris parkban megrendezett négynapos könyvünnep díszvendége Orhan Pamuk Nobel-díjas író volt, a török szerző a Budapest Nagydíjat Szalay-Bobrovniczky Alexandrától, Budapest kulturális területért felelős főpolgármester-helyettesétől és Kocsis András Sándortól, a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete elnökétől vette át csütörtökön. A díszvendég országok az idén a visegrádi négyek voltak, a cseh, lengyel és szlovák könyvkiadást közös standon tekinthették meg a látogatók.

A fesztivál idejére a kiadók több mint száz kötet megjelenését időzítették. Ezekhez kapcsolódtak a dedikálások is. Hosszú sorok kígyóztak nem csupán a díszvendég Orhan Pamuk, a kétkötetes önéletírással jelentkező Nádas Péter, de a népszerű ifjúsági szerző, Böszörményi Gyula, valamint Andrzej Sapkowski, Ignacy Karpowicz és Erlend Loe asztala előtt is.

A fesztiválon számos különleges kötetet mutattak be. Tegnap délután egy olyan román nyelvű antológia kapcsán szerveztek beszélgetést, amelyben tizenhét erdélyi kortárs szerző kisprózái kaptak helyet. De a könyvfesztiválra jelent meg Zelei Miklós A kettézárt falu című művének új kiadása is. A bemutatón Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke azt mondta, hogy a kötet a kárpátaljai magyarság 20. századi történetének egyik legfontosabb összefoglalója. A külföldi szerzők közül Jussi Valtonen finn író Finlandia-díjas Nem tudják, mit cselekszenek című, súlyos társadalomkritikát megfogalmazó regényének bemutatója vonzott sok érdeklődőt. De David Szalay magyar származású kanadai–brit író Man Booker-díjra jelölt regényét, a Minden, ami férfit is bemutatták.

Először adtak át Pro Cultura Hungarica díjat a fesztivál ideje alatt. Az elismerést Jü Cö-min kínai műfordító-tolmács kapta, aki a magyar irodalom legkiválóbb alkotásait ültette át kínai nyelvre. A díjat Hammerstein Judit, a külföldi magyar intézetekért és nemzetközi oktatási kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár adta át.

A fiatal, kísérletező szerzők elismerésére szolgáló Hazai Attila-díjat Tóth Kingának ítélték oda. A hang- és vizuális költészettel foglalkozó író új kötete a könyvhétre fog megjelenni.