Kultúra

Válogatáskötet a jubileumon

Százhúsz éve indult az Új Idők című irodalmi lap

December 16.: megindult az Új Idők című szépirodalmi hetilap Herczeg Ferenc szerkesztésében – olvasható az akadémiai Kronológiában az 1894-es esztendő fontos dátumai között. 

Az akkor harmincegy éves, már befutott író jövedelmének jelentős részét fektette a vállalkozásba, a lapot a Singer és Wolfner cég adta ki.

Izgalmas viták előzték meg a nagy irodalmi eseményt. Két program feszült egymásnak: Bródy Sándoré és Herczegé. „Bródy szabad, modern és bátor hangú irodalmi lapot kívánt, afféle szellemi kaviárt a felső ötszáz számára; én pedig olyan képes családi lapot, amelyet a 14 éves kislányok is olvashatnak” – írta Emlékezéseiben a későbbi „írófejedelem”. Bródy jobb debatter volt nála, Mikszáth Kálmán és Wolfner József azonban Herczeg mellé állt, a vita ezzel eldőlt, megkezdődhetett a legsikeresebb magyar irodalmi lap pályafutása.

Gárdonyi Géza lett az első segédszerkesztő, később Beöthy László, Kálnoki Izidor és Tábori Róbert „csinálták” a képes heti újságot, amelyik a századfordulón elérte a százezres, és a két világháború között szilárdan tartotta a több tízezres példányszámot. Összehasonlításul: az 1908-ban elindult Nyugat ennek a tizedét sem érte el; az irodalmi elit havilapjának valamennyi szerzője megjelent az Új Időkben, Karinthytól és Kosztolányitól Adyn és Móriczon át József Attiláig, Kassákig és Márai Sándorig. Napilapban felsorolhatatlan a legkiválóbb magyar írók és költők – rajzolók, fényképészek – listája, akik megjelentek a ötvenöt évfolyamot, kétezer-nyolcszáz számot megért Új Időkben. Csak az 1919-es kommün idején és 1944 októbertől 1945 tavaszáig szünetelt a kiadása. Utóbb – a lemondott Herczeg helyett – Kassák Lajos, Benedek Marcell, majd Fodor József szerkesztette, ám 1949-ben véget ért a polgári hetilap története (az alapító Herczeg Ferenc író életpályája 1954-ben).

Az évfordulóra eredeti formátumú, illusztrált válogatáskötet jelent meg az Új Idők legszebb karácsonyi írásaiból a Jövendő Kiadó jóvoltából, A szeretet kézfogása címmel. w