Kultúra
Újabb Fonós lemezek a világzenei élvonalban
Két magyar album is szerepel a World Music Charts Europe éves listáján
A világ legrangosabb világzenei toplistáját 24 ország 50 rádiós szakemberének pontozásos szavazatai alapján állítják össze és teszik közzé havonta, ezekből a szavazatokból áll össze az éves lista minden decemberben.
A listán szerepel még a Kerekes Band Back to Folk c. szerzői kiadásban megjelent lemeze, valamint Frank London nemzetközi formációjának a Glass House Orchestranak albuma, amelyben több magyar zenész, így Ágoston Béla, Szirtes Edina Mókus és Lukács Miklós is játszott.
A teljes lista elérhető a www.wmce.de linken.
Cserepes Károly Blacklake című albuma 2017 júliusában került a WMCE toplistára. Az album képzeletbeli sétára hívja a hallgatót a feketetói vásárba. Blacklake (Negreni, Feketetó) egy kis falu Romániában, ahol a 19. század óta országos vásárt rendeznek minden ősszel. Természetes, hogy a soknemzetiségű Romániában, ahol együtt él román, magyar, cigány, zsidó, szász, ez a vásár egyben kulturális találkozóhely is volt. Az alkotó a lemezen tradicionális hangfelvételeket ágyazott szokatlan zenei környezetbe; a népzenei gyűjtések felvételei változtatás nélkül, eredetiben kerültek fel a korongra új zenei szövetet alkotva. „Egyik célom, hogy ezek az eredeti folklórkincsek, melyekre különben csak a szűkebb szakma figyel, ilyen módon eljussanak egy másik, szélesebb közönséghez. A Blacklake-en a folklór minták nemcsak idézőjelbe kerülnek (beágyazódnak), hanem egymással is kölcsönhatásba lépnek. A figyelem az anyagok hasonlóságaira és különbözőségeire terelődik, és láthatóvá válik az, hogy a kultúrák között nincsenek éles határok, inkább csak folyamatos átmenetek vannak.”
A Cimbaliband: Recycle című albuma 2017 márciusában került a WMCE toplistára. Igazi életigenlős, örömteli Cimbaliband stílusú dalokat tartalmaz, melyeken hol nagyon, hol kevésbé érződnek át a népzenei alapok. A szerzemények témái egy-egy hétköznapi hőst vagy élethelyzetet tárnak elénk, szó van a pesti bringásokról, a betyárokról, Marika nénikről és helyet kap a dalszövegekben a népdalok legfőbb témája a boldog és boldogtalan szerelem, a szakítás és a megcsalás vagy egyszerűen csak egy olyan profán imádat is, mint a kávé szeretete.