Kultúra
Új kiállítások és műtárgyak a Petőfi Irodalmi Múzeumban
Két Berény Róbert-festmény, jelentős magyar költők, írók számos kézirata és több levele is bekerült az eltelt egy évben az intézmény gyűjteményébe
Új gyűjteményi szerzeményeket, új kiadványokat és az idei év kiállítási tervét is bemutatta a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) tegnap a főigazgató, Prőhle Gergely. Az intézmény évnyitó sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a tavalyi év volt az első, amelyet az intézmény élén töltött. Az egyik legfontosabb és leglátványosabb az elektronikus jelenlétük – tette hozzá –, ugyanis a Facebook-oldaluk látogatottsága húszezerről harmincezerre nőtt. Szavai szerint az intézményi gazdagság tematikus sokrétűséggel találkozott a 2017-es évben, és ez folytatódik az idei évben is.
A múzeum négy új tárlatot rendez az Arany János-emlékévhez kapcsolódva. A költő és a spiritizmus kapcsolatáról, valamint Országh Antal fotóin keresztül igyekszik bemutatni, mit láthatott Arany a modernizálódó Budapestből.
A Toldihoz kapcsolódva bábtörténeti kiállítást is terveznek, valamint külön tárlaton mutatják be Arany János kortársa, Erdélyi János költő és népdalgyűjtő munkásságát a halálának százötvenedik évfordulója alkalmából – fűzte hozzá.
Prőhle Gergely az intézmény legfontosabb új szerzeményei között említett három, Arany Jánoshoz és családjához kötődő fényképet, valamint Berény Róbert festőművész, a Nyolcak tagja 1929-ben készült Füst Milán-portréját is, valamint Varró Istvánról – Füst Milán barátjáról – készült ceruzarajzát. Szintén megszerezték Jan Styka lengyel festőművész Petőfi a nagyszebeni ütközetben című vázlatát, amely a magyar kormány által 1898-ra rendelt Bem-körkép egy részletéhez készült.
A múzeum kézirattárát gazdagította egyebek mellett Kabdebó Tamás irodalmi levelezése, Reményik Sándor és Radnóti Miklósné több levele, illetve Jókai Mór, Szabó Magda, Sinka István, Mészöly Miklós, Weöres Sándor-kéziratok is.
A PIM, a Kassák Múzeum és az Ady Emlékmúzeum látogatóinak száma 2017-ben együttesen meghaladta a hatvanezret – ismertette a főigazgató. A Mesemúzeumot több mint tizenhétezren látogatták meg, a Bajor Gizi Színészmúzeum és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet kiállításait több mint tizenkilencezren látták. Az Arany-busz mozgókiállítását pedig harmincötezren tekintették meg – emelte ki Prőhle Gergely. Emlékeztetett arra is: Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tavaly jelentette be, hogy a magyar operett történetének és kiemelkedő életműveinek kutatására létrehozzák a Kálmán Imre Központot. Ez az idén, a múzeum szervezetében, de önálló egységként kezdi meg működését, vezetője Jákfalvi Magdolna színháztörténész, egyetemi tanár. Az intézmény célja a magyar zenés színház eseményeihez kapcsolódó kulturális emlékezet feltárása, a kapcsolódó életművek minél teljesebb körű gyűjtése, sokoldalú bemutatása és közvetítése. A Kálmán Imre Központ ez évi tevékenységét az Emberi Erőforrások Minisztériuma húszmillió forinttal támogatja.
A PIM 2018-ban tárlatot szentel majd Csáth Géza, Szántó Piroska és Jékely Zoltán művészetének is. Továbbá kisebb, de nagyon tartalmas kiállítást rendez a múzeum Heinrich Böll irodalmi Nobel-díjas német író magyarországi kapcsolatairól – tájékoztatott Prőhle Gergely.
A további tervekről elmondta, hogy az idén elkezdődik a Bajor Gizi Színészmúzeum állandó kiállításának megújítása, az intézményben tárlatot rendeznek majd Harangozó Gyula, Békés Itala, Hubay Miklós és Bubik István életművéről, valamint kiállítást szentelnek Csehov magyarországi recepciójának is.
A Kassák Múzeumban egyebek mellett Albert Ádám kortárs képzőművész tárlata nyílik majd, a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum a helyi identitás erősítését helyezi előtérbe, itt az idén egy új helytörténeti tárlat létrehozását tervezik. A PIM Nyári Fesztivál központi témája pedig a közép-európai együttműködés lesz – hangsúlyozta a főigazgató.