Kultúra

Új kiállítások és műtárgyak a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Két Berény Róbert-festmény, jelentős magyar költők, írók számos kézirata és több levele is bekerült az eltelt egy évben az intézmény gyűjteményébe

Az idén négy, az Arany János-emlékévhez kapcsolódó kiállítással készül a Petőfi Irodalmi Múzeum. Prőhle Gergely főigazgató a tegnapi évnyitó sajtótájékoztatón arról is szólt, hogy bemutatják majd Csáth Géza, Szántó Piroska és Jékely Zoltán életművét. Mindemellett megújul a Bajor Gizi Színészmúzeum állandó tárlata, valamint megkezdi működését az operett műfaját kutató Kálmán Imre Központ is.

Új gyűjteményi szerzeményeket, új kiadványokat és az idei év kiállítási tervét is bemutatta a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM) tegnap a főigazgató, Prőhle Gergely. Az intézmény évnyitó sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a tavalyi év volt az első, amelyet az intézmény élén töltött. Az egyik legfontosabb és leglátványosabb az elektronikus jelenlétük – tette hozzá –, ugyanis a Facebook-oldaluk látogatottsága húszezerről harmincezerre nőtt. Szavai szerint az intézményi gazdagság tematikus sokrétűséggel találkozott a 2017-es évben, és ez folytatódik az idei évben is.

A múzeum négy új tárlatot rendez az Arany János-emlékévhez kapcsolódva. A költő és a spiritizmus kapcsolatáról, valamint Országh Antal fotóin keresztül igyekszik bemutatni, mit láthatott Arany a modernizálódó Budapestből.

A Toldihoz kapcsolódva bábtörténeti kiállítást is terveznek, valamint külön tárlaton mutatják be Arany János kortársa, Erdélyi János költő és népdalgyűjtő munkásságát a halálának százötvenedik évfordulója alkalmából – fűzte hozzá.

Prőhle Gergely az intézmény legfontosabb új szerzeményei között említett három, Arany Jánoshoz és családjához kötődő fényképet, valamint Berény Róbert festőművész, a Nyolcak tagja 1929-ben készült Füst Milán-portréját is, valamint Varró Istvánról – Füst Milán barátjáról – készült ceruzarajzát. Szintén megszerezték Jan Styka lengyel festőművész Petőfi a nagyszebeni ütközetben című vázlatát, amely a magyar kormány által 1898-ra rendelt Bem-körkép egy részletéhez készült.

A múzeum kézirattárát gazdagította egyebek mellett Kabdebó Tamás irodalmi levelezése, Reményik Sándor és Radnóti Miklósné több levele, illetve Jókai Mór, Szabó Magda, Sinka István, Mészöly Miklós, Weöres Sándor-kéziratok is.

A PIM, a Kassák Múzeum és az Ady Emlékmúzeum látogatóinak száma 2017-ben együttesen meghaladta a hatvanezret – ismertette a főigazgató. A Mesemúzeumot több mint tizenhétezren látogatták meg, a Bajor Gizi Színészmúzeum és az Országos Színháztörténeti Mú­zeum és Intézet kiállításait több mint tizenkilencezren látták. Az Arany-busz mozgókiállítását pedig harmincötezren tekintették meg – emelte ki Prőhle Gergely. Emlékeztetett arra is: Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere tavaly jelentette be, hogy a magyar operett történetének és kiemelkedő életműveinek kutatására létrehozzák a Kálmán Imre Központot. Ez az idén, a múzeum szervezetében, de önálló egységként kezdi meg működését, vezetője Jákfalvi Magdolna színháztörténész, egyetemi tanár. Az intézmény célja a magyar zenés színház eseményeihez kapcsolódó kulturális emlékezet feltárása, a kapcsolódó életművek minél teljesebb körű gyűjtése, sokoldalú bemutatása és közvetítése. A Kálmán Imre Központ ez évi tevékenységét az Emberi Erőforrások Minisztériuma húszmillió forinttal támogatja.

A PIM 2018-ban tárlatot szentel majd Csáth Géza, Szántó Piroska és Jékely Zoltán művészetének is. Továbbá kisebb, de nagyon tartalmas kiállítást rendez a múzeum Heinrich Böll irodalmi Nobel-díjas német író magyarországi kapcsolatairól – tájékoztatott Prőhle Gergely.

A további tervekről elmondta, hogy az idén elkezdődik a Bajor Gizi Színészmúzeum állandó kiállításának megújítása, az intézményben tárlatot rendeznek majd Harangozó Gyula, Békés Itala, Hubay Miklós és Bubik István életművéről, valamint kiállítást szentelnek Csehov magyarországi recepciójának is.

A Kassák Múzeumban egyebek mellett Albert Ádám kortárs képzőművész tárlata nyílik majd, a sátoraljaújhelyi Kazinczy Ferenc Múzeum a helyi identitás erősítését helyezi előtérbe, itt az idén egy új helytörténeti tárlat létrehozását tervezik. A PIM Nyári Fesztivál központi témája pedig a közép-európai együttműködés lesz – hangsúlyozta a főigazgató.