Kultúra
Turnéra indult a fotóművészetünk
Külföldön is bemutatják az utóbbi évtizedek kiemelkedő magyar képeit
Most Temesváron látható a tárlat, aztán várhatóan Olaszországban (Fotó: Zima György)
Mások mellett Szilágyi Lenke, Török László, Féner Tamás, Haris László, Hemző Károly és Korniss Péter fotográfiái is láthatók az Analóg – 21 magyar fotográfus a 20. századból című gyűjteményben, amelyből augusztus 24-ig a Temesvári Művészeti Múzeumban (Muzeul de Arta Timisoara) tekinthető meg kiállítás. A válogatás a kiváló magyar fotográfusok dokumentarista, avantgárd és más irányzatú művészfotói segítségével mutatja be a 20. század második felének sajátos és egyedi látásmódját – tavaly a budapesti Kogart-házban volt látható tárlaton.
„A gyűjtemény alapításánál fontos szempont volt, hogy olyan kollekció álljon össze, amely méltó módon mutatja be az elmúlt évszázad második felének magyar fotográfiáját. Kiemelt célként tűztük ki magunk elé, hogy a tavalyi budapesti bemutató után minden évben egy másik ország közönsége is láthassa a kiállítást” – mondta lapunknak Csák Ferenc, a temesvári bemutatkozást szervező Liberty Art Center igazgatója. Hozzátette, jelenleg azt szervezik, hogy jövőre Olaszországban, 2016-ban pedig az Egyesült Királyságban mutathassák be, mindig más-más összeállításban és természetesen múzeumi környezetben.
A szervezők Temesvárt a gazdag kulturális élete, egyetemi városi rangja és elismert művészeti képzése miatt választották a gyűjtemény első külföldi kiállítási helyszínének. „A művészeti múzeum értékes gyűjteménnyel rendelkezik, jelentős képző- és iparművészek alkottak ebben a városban az elmúlt évszázadok során. Azonban talán ami még ennél is fontosabb, a méltán világhírű magyar fotográfusok zöme – gondolok itt elsősorban Munkácsira, Brassaira vagy Capára – mind erdélyi kötődésűek. Ez is fontos szerepet játszott abban, amiért első külföldi bemutatóhelyként ezt választottuk” – hangsúlyozta össze az igazgató.
A kiállítást, amelyen ötven fotográfia látható, már eddig is jelentős nemzetközi érdeklődés kíséri, Csák szerint „igazi multikulturális, a fotográfiára nagyon nyitott közönség ünnepelte velünk a gyűjteményben szereplő huszonegy magyar fotográfust, hiszen az anyag nemcsak a magyarok számára tartogat felfedeznivalót”. A múzeum első emeletén látható tárlaton a műveken kívül egyébként tanulmányozható a művészek pályája, a kiállított alkotások háttere, az alkotói folyamat egésze. „A tárlat anyagából egy több mint négyszáz oldalas, angol–magyar nyelvű album is készült, amely tavaly májusi bemutatója óta kereskedelmi forgalomban is kapható, összeállítását Kincses Károly fotómuzeológus irányította” – mondta Csák Ferenc.