Kultúra

Tündér Ilona története játszótéren

Kő Boldizsár grafikusművész évek óta mesekerteket tervez: a holnemvolt parkban hatszáz négyzetméteres kertet hoztak létre

Ötszáz négyzetméteres mesekertet alkotott Kő Boldizsár grafikusművész és csapata a Vidámpark Holnemvolt Parkjában, amely Tündér Ilona történetét meséli el. A csapat hamarosan Barcelonában hoz létre faragott játszóteret I. Jakab és Violante de Ungria története alapján.

jatszo
Szellemiséggel töltötték fel a játszótereket (Fotó: MH)

Tizenhat, önmagában is játszható fa játszóeszközzel gazdagodott a Holnemvolt Park a korábbi Vidámpark területén, a Tündér Ilona játszótéren tizenkét mesetáblára festették fel a történetet. Az alkotók mesekertnek nevezik a többnyire népmeséket feldolgozó játszótereiket, amelyek egyik első darabja a Millenáris Központ Zöld Péter játszótere volt, az idén pedig Persányi Miklós, a Fővárosi Állatkert igazgatója ötlete alapján a Vidámpark régi elemeit felelevenítő Holnemvolt parkban készítették el Tündér Ilona történetét. Kő Boldizsár grafikusművész, aki idehaza megteremtette a mesekert műfaját, lapunknak elmondta, nagyon sok népi elemet használ a játszóterek készítésénél kortárs módon, és az is fontos számára, hogy hitvallását is belefaragja a játszóterekbe. „A játékeszközök között sok a tanító jellegű elem is, a hinta, amely például lakodalom névre hallgat, úgy működik, ha a gyerekek ellentétesen hintáznak, akkor a rajta található figurák mozdulatlanok, ha pedig közösen, akkor mozognak, zenélnek a játékeszközön. Ezzel azt az üzenetet szeretnénk átadni a gyerekeknek, hogy éljék meg, hogy együtt kell hintázni” – fogalmazott az alkotó.
Kő Boldizsár elmondta azt is, hogy sokáig grafikusként alkotott, majd a gyermekeket és a játszótereket nézve kezdett lehetőséget látni a faragott mesekertek létrehozásában. „Úgy gondoltam, hogy több szellemiséggel és tartalommal kéne felruházni ezeket a tereket. Minden alkotó keresi az új tereket a megmutatkozásra, hogy a művészetet újabb és újabb csatornákba tegye be. Én az utóbbi években a mesekertek tervezésében és készítésében találtam meg azt a területet” – fogalmazott Kő Boldizsár.
A Tündér Ilona-mesekerten több alkotó: Gálhidy Péter szobrász és csapata, Böjte-Horváth István, Székely Balázs hegedűkészítő, Bodóczky Antal ipari formatervező és Makhult Gabriella festőművész dolgoztak együtt.

A csapat munkáját egy spanyol polgármester is felfedezte, októberben I. Jakab és Violante de Ungria történetét készítik majd el Spanyolországban. Emellett Abára négy díszkaput készítenek hamarosan keleti motívumokkal, hollójankós játszóteret Hollókőre, illetve a Szent Ferenc Kórház kertjébe Szent Ferenc-es játszóteret hoznak létre.

Az alkotó azt is elmondta, tervei között szerepel az is, hogy felnőttmesekerteket alkossanak a jövőben és ennek helyét keresik.



Augusztusban befejeződhet a bontás

A héten elkezdődött a volt Ipari Minisztérium lebontásának utolsó szakasza, és a tervek szerint hamarosan megkezdődhet a terület műszaki átadás-átvételi eljárása is. Így várhatóan augusztusban lezárul a terület hasznosításának ezen része – közölte Halmai Zoltán, a beruházást végző Millenáris Széllkapu Nonprofit Kft. ügyvezetője az MTI-vel. A projekt következő lépéseiről Halmai Zoltán elmondta, hogy lesz egy rövid átmeneti időszak, amikor autóparkolóként használják majd a területet. A cég január­ban írt ki ötletpályázatot a Margit körút, Kis Rókus utca, Fény utca és a Mammut II. bevásárlóközpont által határolt terület rehabilitációjára.