Kultúra

Tizenegy vidéki előadás érkezik

Jelentős magyar szerzők darabjait láthatja a budapesti közönség a Tháliában

Nemcsak a vidéki teátrumokba nem járó fővárosiak, de a szakma is tájékozódhat a szeptember 6. és 13. között a Thália Színházban zajló Vidéki Színházak Fesztiválján, amelyen nyolc nagyszínpadi és három stúdió-előadást láthat a közönség – ismertette lapunkkal Lantos Anikó, a Thália munkatársa.

„Befogadószínház lévén a Tháliának feladata, hogy ilyen, a hazai színházi életet megmozgató, a közönség figyelmét felkeltő programokat hozzon létre. A Vidéki Színházak Fesztiválja vállalás és gesztus is a színházak felé, hiszen az ő produkciójukkal nyitjuk saját évadunkat” – mondta lapunknak Lantos Anikó, a Thália fesztiváligazgatója. „Folyamatosan kapcsolatban állunk az ország színházaival, figyelemmel kísérjük a bemutatóikat, így az évek folyamán kialakult egy válogatási módszer. Ennek is köszönhető, hogy külön törekvés nélkül az idén is a magyar szerzők művei lesznek többségben a fesztivál programjában, a Móricz Zsigmond-művek mellett például Szabó Magda-, Bródy Sándor- és Molnár Ferenc-darab is látható lesz” – tette hozzá. Az idén is öttagú zsűri dönt majd a legjobb produkciókról.

Lantos Anikó szerint az emberek nagy része nem jut el vidékre, még a szakma sem. „Mivel ilyenkor még a kollégák sem leterheltek, egymást is meg tudják nézni, tehát a szakma is tájékozódik, nem csak a nagyközönség. A vidéki teátrumok éppen ezért szeretnek bemutatkozni a fővárosban, hiszen a Vidéki Színházak Fesztiválja olyan megjelenési lehetőség, amit máshogy nem is lehet biztosítani” – mondta. Az esemény minden színháznak, így a szerényebb költségvetésből gazdálkodóknak is lehetőséget teremt arra, hogy szélesebb közönség előtt játsszanak. A részvételt ugyanis teljes egészében a Nemzeti Kulturális Alaptól kapott pályázati összegből állja a Thália, a támogatás minden évben huszonötmillió forint körül van.
A fesztivál megnyitó nagyszínpadi előadása szeptember 6-án, a székesfehérvári Vörösmarty Színház Pillangó című előadása lesz, Móricz műve alapján. A következő napok nagyszínpadi előadása lesz még A király beszéde a kaposvári Csiky Gergely Színháztól, a Veszedelmes viszonyok színpadi változata a Veszprémi Petőfi Színház előadásában, Móricz Zsigmond Rokonok című darabja a tatabányai Jászai Mari Színház – Népház produkciójában, Szabó Magda Régimódi története a debreceni Csokonai Nemzeti Színház előadásában. A Miskolci Nemzeti Színház Bródy Sándor A tanítónő című darabját adja elő, amely szerepelt az idei POSZT versenyprogramjában is. Látható lesz a Soproni Petőfi Színház előadásában Molnár Ferenc műve, Az üvegcipő, a fesztivált pedig szeptember 13-án a Pécsi Nemzeti Színház Georges Feydeau Bolha a fülbe című előadása zárja. A stúdió-előadásokat a kecskeméti Katona József Színház Hosszú út az éjszakába című előadása nyitja, majd a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház Szép Ernő két egyfelvonásosából írt Május! című előadásával mutatkozik be. A sort a Szolnoki Szigligeti Színház A boldog című Kiss József műve zárja.

A fesztivál ideje alatt a társulatok elmúlt évadának előadásaiból összeállított fotókiállítással és szabadtéri programokkal is várják az érdeklődőket. A Thália előtt szabadtéri színpad lesz felállítva, a közönség pedig minden nap 18–19 óra között találkozhat egy együttessel, zenekarral abból a városból, ahonnan az aznapi nagyszínpadi előadás érkezik. Az előadás felvezetőjeként szolgáló műsorban lesz néptánc, dzsessz- és fúvósegyüttes is.