Kultúra

Theresa May követheti Cameront

Megvonta a bizalmat Jeremy Corbyntól a munkáspárti frakció

A legfrissebb felmérés szerint Theresa May belügyminiszter David Cameron miniszterelnök legnépszerűbb lehetséges utódjelöltje a kormányzó brit Konzervatív Párt és így a brit kormány élén.

Theresa May ezzel megelőzte az eddig megkérdőjelezhetetlen favoritnak tartott Boris Johnsont, London előző polgármesterét, aki a brit EU-tagságról tartott múlt heti népszavazás négyhónapos kampányában a kilépést pártoló tábor frontembere volt.

A legnagyobb brit közvélemény-kutató cég, a YouGov által a The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap megbízásból elvégzett, kedden ismertetett felmérés azt mutatta ki, hogy a vezetőválasztásban részvételre jogosult 125 ezer párttag körében Theresa May támogatottsága 31 százalék, Johnsoné 24 százalék.

Megvonta a bizalmat Jeremy Corbyntól a munkáspárti frakció
Megvonta a bizalmat a legnagyobb brit ellenzéki erő, a Munkáspárt alsóházi frakciója Jeremy Corbyntól, a párt vezetőjétől. Corbyn ellen a Labour-frakció két tagja a brit EU-tagságról tartott múlt heti népszavazás után bizalmatlansági indítványt nyújtott be, amelyet a képviselők kedden hatalmas, 172-40 arányban megszavaztak. Az alsóházi Labour-frakció teljes létszáma 229, vagyis a munkáspárti képviselők háromnegyede a bizalmatlansági indítványra voksolt. 

Ez jelentős fordulat, hiszen az áprilisban elvégzett előző hasonló vizsgálat Johnsonnak még 36 százalékos, Theresa Maynek 14 százalékos támogatottságot jelzett a Konzervatív Párton belül.

 

Ha valóban Theresa May kerül a Konzervatív Párt és a brit kormány élére, ő lenne Nagy-Britannia második női miniszterelnöke Margaret Thatcher után. A három éve elhunyt Thatcher 11 évig, 1979-től 1990-ig volt miniszterelnök. A XX. század brit miniszterelnökei közül ő állt a leghosszabb ideig folyamatosan a kormányfői poszton, és a Konzervatív Párt történetében rekordot döntött azzal is, hogy egymás után három parlamenti választást nyert.

Boris Johnsonnal ellentétben Theresa May EU-párti politikus, és a kampányban a bennmaradás mellett érvelt.

David Cameron, aki 2005 óta áll a Konzervatív Párt élén, és 2010 óta miniszterelnök, pénteken jelentette be távozási szándékát, miután a brit EU-tagságról tartott népszavazáson a választók többsége a kilépésre voksolt.

Cameron, aki szintén a bennmaradásért kampányolt, pénteki bejelentésében nem vázolta fel távozásának pontos menetrendjét, csak annyit mondott, hogy szeretné, ha a Konzervatív Párt októberben esedékes éves kongresszusán már más lenne Nagy-Britannia miniszterelnöke.

Valószínű azonban, hogy az új brit miniszterelnök ennél hamarabb hivatalba léphet. A Konzervatív Párt alsóházi frakciójának rendkívül befolyásos testülete, az 1922 Bizottság ugyanis azt indítványozta, hogy Cameron utódjának megválasztási folyamata már szerdán kezdődjön el, és szeptember 2-áig záruljon le.

A bizottságot azok a tory képviselők alkotják, akiknek nincs kormányzati tisztségük, illetve ellenzéki időszakokban nem tagjai a konzervatív árnyékkormánynak. A testület - amely onnan kapta nevét, hogy az alapító képviselők az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni parlamentbe - informális, de gyakorlatilag kötelező erejű politikai ajánlásokat fogalmaz meg a kormány vagy az árnyékkormány számára, emellett felügyeli és irányítja a Konzervatív Párt vezetőinek megválasztási folyamatát is.

Valószínűsíthető az is, hogy a verseny Theresa May és Boris Johnson között dől el, mivel a korábban szintén esélyesnek tartott pénzügyminiszter, George Osborne kedden a The Timesnak írt cikkében jelentette be, hogy nem kíván részt venni a vezetőválasztási folyamatban. A többi lehetséges pályázó messze Theresa May és Johnson mögött jár a támogatottsági felmérésben.