Kultúra

Tér a tehetségnek

Idén is lesz NAGY-SZÍN-PAD!

Harmadszor rendezik meg a NAGY-SZÍN-PAD! tehetségmutató versenyt az Akváriumban, amelynek célja, hogy ugródeszkaként szolgáljon a már ismert, de még be nem futott fiatal magyar tehetséges zenészek, zenekarok számára.

Kisszínpados nagy sikerek után eljött az idő, hogy a fiatal magyar tehetségek szélesebb közönség előtt is megmutathassák, mit tudnak – így foglalhatnánk össze a NAGY-SZÍN-PAD! koncepcióját. Tavasszal immár harmadszor rendezi meg a VOLT Produkció, a Sziget Szervezőiroda, a Petői Rádió valamint a Petőfi TV a szóban forgó tehetségmutatót. A szójáték igen találó, hiszen nem a nagyközönség előtt teljesen ismeretlen előadókról van szó, hanem olyan zenekarokról akik már letettek valamit önerőből arra a bizonyos asztalra. Az idei résztvevők – vagyis a Bagossy Brtohers Company, a Bohemian Betyars, az Esti Kornél, Freddie, a Fran Palermo, a Moongooz and the Magnet, a MARGE, a Passed, a Run Over Dogs, a Superstereo, a Szabó Benedek és a Galaxisok és a Zaporozsec -  esetében is olyan produkciókról beszélhetünk, akik több telt házas koncertet adtak már országszerte, vidéken és a fővárosban egyaránt.

A NAGY-SZÍN-PAD! lebonyolításával kapcsolatban az egyik főszervező, Lobenwein Norbert elmondta: az alapvető szisztémán nem változtattak, csak a korábbi évek „gyerekbetegségeit” igyekeztek kinőni. Hozzátette: a tehetségmutató ötlete azon a gyakorlaton alapult, amely szerint minden évben megkeresték őket ismeretlen zenekarok, akik lehetőséget szerettek volna kapni nagyobb hazai fesztiválokon. A szervezők úgy érezték az ő feladatuk alapvetően nem ez a fajta tehetségkutatás, ugyanakkor nem zárkóztak el attól, hogy a feltörekvő, nagyobb vidéki városokban és Budapesten is klubbokat megtölteni képes bandákat játszani engedjék. Ennek a gondolatnak a szellemében az idei tizenkét versenyzőt felvonultató megmérettetés első helyezettje felléphet a Sziget, a Telekom VOLT Fesztivál és a STRAND-Nagyon Zene Fesztivál nagyszínpadán, de a többi banda is megmutathatja magát a nagy fesztiválokon, igaz, kisebb színpadon.

A győztes ezen túl a 2017-es Eurosonic Festivalon képviselheti Magyarországot (az eseménynek Hollandia ad otthont), ezen kívül készíthet egy videoklippet és gazdagabb lesz egy 500.000 forintos MOL üzemanyag-kártyával is.

S az sem elhanyagolható körülmény, hogy – a tavalyi gyakorlattal ellentétben – az idén a zenekarok nem pusztán néhány szám erejéig léphetnek az Akvárium színpadára az elődöntők keretében, hanem olyan egész estés koncertekkel örvendeztetik meg a rajongókat, amelyeket minden esetben meglepetésekkel tarkított afterparti követ. A végső döntőre – amelynek szintén az Akvárium ad otthont – május 15-én kerül sor.

A zsűri és a közönség is ítél

A verseny maga meghívás alapján működik, először egy közel száz fős szakmai testület állított össze egy még bő listát azokról a produkciókról, amelyeknek az elmúlt évben sikerült kiemelkedniük a tömegből, és elérték, hogy rádiókban hallhassa a publikum egy-egy felvételüket, vagy éppen vidéki és fővárosi közönség előtt is bizonyították már rátermettségüket. A második körben aztán a fesztiválszervezők és a Petőfi Rádió szakmai csapata választotta ki a tizenkét elődöntőst.

Ami a szavazást illeti, a közönség immár nem teljhatalmú, hiszen szakmai zsűri is értékeli a produkciókat, a szerepe azonban koránt sem elhanyagolható. A nézőknek huszonnégy óra áll rendelkezésre a szavazáshoz (az elődöntő napján este nyolc órától másnap este nyolcig küldhetik el a voksokat). Szavazni lehet sms-ben, de az Instagrammra feltöltött, az #nsz #zenekarkódja hashtagekkel ellátott képekkel és videókkal is.

A május 15-i döntőbe három produkció jut tovább.

Az idei NAGY-SZÍN-PAD! egyik újítása, hogy a közönség mellett egy huszonöt fős szakmai zsűri is értékeli a produkciókat. Az ítészek pontszámok és kommentek formájában mondanak véleményt a látottakról, hallottakról. A zsűriben helyet kapott többek között Buda Márton, az MR2 Petőfi Rádió műsorvezetője, Farkas Roland „Wolfie”, a Punnany Massif egyik alapítója, a Pamukutya elnevezésű YouTuber-formáció, Lévai Balázs, rendező-producer és dr. Zacher Gábor, toxikológus is.

A versenyzők

A Bagossy Brothers Company 2013 májusában alakult Gyergyószentmiklóson, több éve együtt zenélő tagokból. Az indie/alternatív/folk hangzásvilág az előző évek tapasztalatai alapján kialakult és újragondolt zenei irányvonal eredménye.

A Bohemian Betyars 2009 hajnalán alakult egy átpálinkázott éjszaka után Miskolcon. A csapat saját zenéjét speed-folk freak-punknak nevezi, ebben a keverékben a zúzós punkot, pattogó skát, sodró pszichedeliát vagy éppen a melodikus témáikat megfűszerezik magyar, balkáni és cigány dallamokkal.

Kosztolányi Dezső alteregójától kölcsönözte nevét az Esti Kornél, amely gimnáziumi bandaként alakult Mezőtúron. Az együttes bizonyos szempontból kilóg a sorból, hiszen játszottak már Nagyszínpadon: a búcsúzó Kispál és a Borz előzenekara voltak a Szigeten.

freddie
Freddie, azaz Fehérvári Gábor Alfréd énekes beszél a Nagy-Szín-Pad! című tehetségmutató verseny satótájékoztatóján. MTI Fotó: Máthé Zoltán

Külön megköszönte a szervezőknek Freddie, hogy meghívást kapott a versenybe, jóllehet, ő nem önerőből küzdötte el magát idáig, pályáját egy kereskedelmi csatorna tehetségkutató műsora indította el, majd a Pioneerrel megnyerte az Eurovíziós Dalfesztivál magyarországi válogatóját, így ő képviselheti majd hazánkat a nemzetközi versenyen.

A Fran Palermónak valóban már csak mértei miatt is szüksége van egy nagy színpadra. A hét tagú banda Vagabond Rock and Rollként címkézett stílusát egyszer indie, sivatagi rock, folk vagy éppen mediterrán hangulatok inspirálják.

Nemzetközi színt hoz a viadalba a Mongooz and the Magnet, amelynek tagjai Pécsett találkoztak. Az ír, magyar és norvég tagokból álló együttes basszusgitárosa elmondta: hosszú távú terveik között mindenképpen szerepel, hogy Európa-szerte megmutathassák tehetségüket.

A szólóprodukcióból fél éve bandává avanzsált MARGE angol és magyar nyelvű dalokkal is hódít. Az énekesnő elmondása szerint zenekar-alapításra éppen azért volt szükség, mert úgy érezte: a szólóprodukció nem elég egy nagyszínpadra.

A Dal című műsorból ismert Passed zenekar alig több, mint egy éve koncertezik együtt, s Magyarország első számú elektronikus hárfa-pop zenekarának tekinthető.

Az elődöntőkben helyet kapott egy rockzenekar is, a 2012-ben alakult Run Over Dogs. A banda számára nem ismeretlen a versenyhelyzet, már 2013-ban az A38 Talentométer elnevezésű tehetségkutatóján is első helyet értek el.

A Bent a neved című felvétellel robbant be a köztudatba a SuperStereo, amelynek tagjai már régóta foglalkoznak zenéléssel és számtalan műfajban kipróbálták magukat.

A magyar dalszerző-énekesi hagyományokat és a tengerentúli indie-folkot egyszerre idéző Szabó Benedek és a Galaxisok szintén szólóprojektként indult, a szélesebb körű ismertséget azonban a már zenekarként elkészített A legszebb éveink című lemez hozta meg.

A szentgotthárdi Zaporozsec zenekar számára sem ismeretlen a fesztiválok világa, az osztálytársakból verbuválódott banda koncertjein a saját számok mellett előszeretettel szemezget kedvenc feldolgozásaiból is a koncertek alkalmával.

Az elődöntők:

április 23. Bagossy Brothers Company

április 24. Bohemian Betyars

április 25. Esti Kornél

április 26. Freddie

április 27. Fran Palermo

április 28. Mongooz and the Magnet

április 29. MARGE

április 30. Passed

május 1. Run Over Dogs

május 2. Superstereo

május 3. Szabó Benedek és a Galaxisok

május 4. Zaporozsec