Kultúra

Táncházasok találkozója a szentendrei Skanzenben

Szombaton egész napos fesztivál várja az érdeklődőket – Negyven éve segíti a szellemi kulturális örökség megtartását a mozgalom

Szentendrén rendezik meg e hét végén a Kárpát-medencei Tánc­ház­zenészek Találkozóját, amelyen a zártkörű szakmai nap után, szombaton a Szabadtéri Néprajzi Múzeum tíz portáján játszanak a legkiválóbb zenekarok. Az esemény mintáját a kilenc éve a Gyimesben működő Erdélyi Táncházzenészek Találkozója adja.

tanctalalkozo
A megismert hagyomány beépülhet a résztvevők mindennapjaiba (Fotó: Csudai Sándor)

Áder János köztársasági elnök fővédnökségével rendezik meg első alkalommal a Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozóját szombaton, a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban, a Skanzenben.
Cseri Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultú­ráért felelős helyettes államtitkára a programot bemutató tegnapi sajtótájékoztatón elmondta: a magyar kulturális örökség két leginnovatívabb és legnagyobb tömegeket megmozgató intézménye a Hagyományok Háza és a Skanzen. Mindig voltak találkozási pontok a két szervezet között, de először közvetlenül tavaly, a washingtoni Smithsonian Népművészeti Fesztiválon lezajlott magyar díszvendégség programján dolgoztak együtt. „A mostani rendezvény célja, hogy azt a spirituszt hozza el a zenébe, ahogyan a népi építészeti elemek jelennek meg az előadásban és a mesterségbeli tudásban”  – mondta Cseri.

Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója a pénteki szakmai nap koncepcióját ismertetve közölte: a meghívott szakemberek a táncházakkal kapcsolatos jó gyakorlatokat, a zenekari menedzsment lehetőségeit vizsgálják, valamint mesterkurzusokat tartanak gömöri, moldvai, dél-alföldi és budatelki adatközlők részvételével. Hozzátette, hogy az évad megnyitása után a Hagyományok Háza az idén is megrendezi a hagyományos nyílt hetét szeptember 16. és 21. között. A Magyar Állami Népi Együttes pedig november 8-án új bemutatóra készül a Nemzeti Színházban, Megidézett Kárpátalja – Hágókon innen és túl címmel.

Bereczki Ibolya, a szentendrei Skanzen főigazgató-helyettese úgy fogalmazott, hogy ez az együttműködés lehetőség, és az újdonság erejével is hat egy olyan témában, amelyben a hagyományt szeretnénk éltetni. A központi hely a Skanzen felföldi mezőváros tájegységében lesz, ahol hangszertanítást, táncházakat, mesebemutatókat tartanak, este pedig meghívott mesterek adnak egyórás koncertet. Az észak-magyarországi falu tájegységben pedig minden portán két zenekar lesz a házigazda, majd 18 órakor zenés felvonulással fejezik be a napot. A záró programot az Amfiteátrumban tartják, ahol 19 órától gálaműsor várja az érdeklődőket. A találkozón egyébként fellép majd mások mellett a Dűvő, a Méta együttes, Szalonna és bandája, a Magyar Tekerőzenekar, valamint a Vujicsics együttes.


Az élő helyi kultúra folyamatos megújulása
A hagyományos kultúra generációról generációra történő öröklődésének természetes folyamata hazánkban a 20. század közepén szakadt meg. Ezért az 1970-es években Budapesten bontakozott ki a táncházmozgalom, amely közvetlenül a helyi közösségek élő gyakorlatából és forrásaiból merít. A kutatókkal, az oktatással való folyamatos együttműködés lehetővé teszi az élő helyi kultúra folyamatos megújulását is. A módszer közösségeket teremt és tart fenn, a megismert örökség pedig beépül a résztvevők mindennapjaiba, újrateremtve azt. A táncházmozgalom olyan szociokulturális közeget is teremt, amelyben a folklórkutatás, a közművelődés és a művészeti tevékenység együtt tud működni. A módszer bekerült az UNESCO szellemi kulturális örökség legjobb gyakorlatainak regiszterébe, tavaly hungarikum lett.