Kultúra

Támadó tűz voltunk

Az MMA antológiája az 56-os forradalomnak állít emléket

Az 1956-os forradalom emléke előtt tisztelgő kortárs irodalmi antológiát és hangos szövegkönyvet mutatott be a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) pénteken Budapesten.

Olyan 56-os irodalmi olvasókönyvet szerettünk volna megalkotni, amelynek a gerincét a kortárs írók és költők művei adják - mondta el a sajtótájékoztatón Mezey Katalin, az MMA Irodalmi Tagozatának vezetője. Mezey Katalin hozzáfűzte: a nyolcvan szerzőt felvonultató Támadó tűz voltunk című antológia a lehető legtöbbet igyekszik elmondani a forradalom tizenkét napjának eseményeiről és a megtorlás keserves éveiről.

A Irodalmi Tagozat tagjai közül többen aktívan részt vettek a forradalomban, megsebesültek vagy a megtorlások idején börtönbüntetésre ítélték őket. Ágh István a Kossuth téri sortűzben sebesült meg súlyosan, Buda Ferencet és Kiss Dénest pedig börtönbüntetésre ítélték. Az 56-os emlékbizottság által támogatott kötetben helyett kaptak a forradalmat gyerekfejjel átélő, az eseményeket később irodalmi műveikben feldolgozó szerzők, így például a közelmúltban elhunyt Oláh János több írása is, akinek a Közel című regénye a Soroksári utat végigsöprő ágyútüzekkel és a szovjet katonák kegyetlenségeivel zárul.

A reprezentatív szépirodalmi válogatásban mások mellett Ferdinandy György, Kiss Anna, Jókai Anna, Oravecz Imre, Makkai Ádám, Temesi Ferenc, Serfőző Simon, Tamás Menyhért és Dobai Péter írásai olvashatóak, de megtalálhatóak benne olyan, mára klasszikusnak számító szerzők művei is, mint például Márai Sándor, Illyés Gyula, Szabó Lőrinc, Örkény István, Déry Tibor és Weöres Sándor.

A kötet szerkesztői munkáját Oláh János kezdte meg, az ő munkássága előtt is tiszteleg az antológia, amelynek angol nyelvű fordítása 2017 márciusában jelenik meg. A magyar nyelvű kötetet pénteken este az MMA őszi irodalmi gáláján mutatják be a nagyközönségnek.

Az MMA Színházművészeti Tagozata Vers és próza 56 címmel jelentetett meg hangoskönyvet, amelynek elkészítésekor a Támadó tűz voltunk antológia anyagára támaszkodtak. A kiadványban mások mellett szaval és felolvas Haumann Péter, Blaskó Péter, Mécs Károly, Tokody Ilona, Császár Angela, Pártay Lilla, Ráckevei Anna és Szarvas József is.

Rátóti Zoltán tagozatvezető elmondta: a kiadvánnyal "hangos mécsest" szerettek volna gyújtani azon színművészek előtt is tisztelegve, akik részt vettek forradalmi eseményekben, kiálltak a szabadságért folytatott küzdelem mellett. Példaként említette Bessenyei Ferencet, Sinkovits Imrét, Darvas Ivánt és Dózsa Lászlót is.

A Színházművészeti Tagozat a jövőben is több hangoskönyv megjelentetését tervezi.

Kucsera Tamás Gergely, az MMA főtitkára hangsúlyozta: az akadémia több száz 56-os tematikájú programot, produkciót, kiadványt és kiállítást szervezett, valamint támogatott az idei évben.