Kultúra

Szinte teljesen lerombolták Nimrúd városát

Az Iszlám Állam fanatikusai szinte a felismerhetetlenségig lerombolták Nimrúdot, az időszámításunk előtti 13. századból származó asszír régészeti helyet a Tigris folyó bal partján.

A maradványokat rablók fosztogathatják, és további károsodást szenvedhetnek az UNESCO szakértői szerint. A távirati iroda úgy tudja, az ENSZ-szervezet szakemberei a napokban először keresték fel a térséget azóta, hogy az iraki hadsereg november közepén visszafoglalta az észak-iraki települést az Iszlám Államtól.

A háromezer éves Nimrúdot 2014 nyarán hódították el a dzsihadista fegyveresek, akik az asszír birodalom fővárosának palotáit, templomait már akkor ledózerolták, mondván, véget akarnak vetni a bálványimádásnak. Elpusztították a zikkurátot, az ókori lépcsős tornyot is, amelynek romjai tizenhét méter magasak voltak. Louise Haxthausen, az UNESCO iraki képviselője most azt mondta: a legfontosabb feladat a maradványok, különösen a északnyugati palota alapvető védelmének biztosítása. Lajla Szalih iraki régész becslése szerint az ősi romváros mintegy hatvan százaléka odaveszett, azonban a kőtörmelék alatt viszonylag biztonságban lehet a kincsek egy része. Nimrúd Moszultól harminc kilométerre délre fekszik, Asszíria második fővárosát I. Sulmánu-asarídu király (Kr. e. 1273-1244) tette birodalma központjává.