Kultúra
Szingapúrban a korai Mona Lisa
Da Vinci műve először Kelet-Ázsiában látható
Giorgio Vasari, Leonardo korai életrajzírója szerint a mester 1503-ban kezdte megfesteni a korai Mona Lisát, ám "befejezetlenül hagyta" az alkotást. 1778-ban egy nemesember vásárolta meg a festményt, majd egy egész évszázad eltelt, mire 1913-ban Hugh Blaker brit műgyűjtő felfedezte az alkotást a nemesember családjának házában, és isleworth-i stúdiójába vitte.
Az alkotás egy svájci bank páncéltermében töltötte az elmúlt négy évtizedet és egy 2012 szeptemberében tartott genfi sajtótájékoztató nyomán került a figyelem középpontjába.
Nyilvánosságra kerülését követően heves vita bontakozott ki a szakemberek között a festmény eredetiségéről. A zürichi Svájci Szövetségi Technológiai Intézet munkatársai tavaly szénizotópos kormeghatározás révén megerősítették, hogy az alkotás valóban da Vinci keze munkája.
A szingapúri interaktív kiállításon az érdeklődők megismerkedhetnek az itáliai reneszánsszal és az eredetiségvizsgálati eljárás részleteivel. A következő állomás Kína lesz, majd a tárlatot a világ más részeibe is elviszik.
Forrás: MTI