Kultúra

Száznegyven éves lett a Zeneakadémia

Hosszú távú állami támogatási ciklusra volna szükség a koncertszervezéshez

Új díszkivilágítással, előadásokkal és rangos hazai, valamint külföldi vendégművészek fellépéseivel ünnepli az egész évadban a Zeneakadémia létrejötte száznegyvenedik évét. A jövő évi újdonságokat az intézmény vezetői mutatták be, és mint lapunknak Csonka András kulturális igazgató elmondta, jók a kilátások az évekre előre megítélt állami támogatásra, amellyel kiszámíthatóbbá válhatna a koncertszervezés.

Liszt Ferenc tér 20151114
Mától működik az új díszkivilágítás a Liszt Ferenc téren (Fotó: Hegedüs Róbert)

A Liszt Ferenc kezdeményezésére megalapított Zeneakadémián 1875. november 14-én volt az első tanítási nap, a száznegyvenedik évfordulót tehát e hét végén ünnepli az intézmény. Vigh Andrea rektor az eseményekről tartott rendhagyó sajtótájékoztatón – amelyen a jubileumra időzítve beüzemelték a főhomlokzat új díszkivilágítását – elmondta, hogy a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekarának vasárnapi koncertjén a négy legnagyobb hatású tanár-művész – Liszt, Bartók, Dohnányi és Kodály – egy-egy műve szólal meg. Ebben az évadban folytatódik két zenetörténész professzor, Batta András és Kovács Sándor által vezetett A tegnap Zeneakadémiája című előadás-sorozat, és az átriumban megtekinthető a Zeneakadémia – a Zene, 140 éve című fotókiállítás is. Ez utóbbi, a hazai archívumok kincseiből összeállított tárlat az intézmény gazdag történetét és hagyományait húsz tablón mutatja be. A Rózsavölgyi Kiadóval közösen megjelentetett, Szekven­ciáktól a szimfóniákig – Tanulmányok Liszt, Bartók és Ligeti 140 éves Zeneakadémiája tiszteletére című tanulmánykötet is a jubileumra készült, jövő év tavaszára pedig exkluzív album is megjelenik majd, amely a Zeneakadémia kívül-belül megújult, eredetileg 1907-ben felavatott Liszt Ferenc téri főépületét mutatja be.

Fókuszban a világsztárok

Az eseményen Csonka András kulturális igazgató szólt a 2016-os programokról, amelyekre nyolc új bérletet is meghirdettek. A fellépő világhírű szólóművészek és együttesek között lesz mások mellett Joshua Bell, Emmanuel Pahud, Sol Gabetta, az Emerson String Quartet, Boris Berman, Maria Joao Pires, Gautier Capucon, a salzburgi Mozarteum zenekara, valamint a Wiener Sängerknaben. Különlegesnek ígérkezik három barokk szoprán koncertje: Julija Lezsnyeva és a La Voce Strumentale zenekar, Anne Sophie von Otter és a Les Musiciens du Louvre Grenoble, valamint Anna Prohaska és az Il Giardino Armonico is ellátogat az intézménybe.

Régi nagyok, új tehetségek

Természetesen számos hazai kiválóság is koncertezik majd a Zeneakadé­mián, a tavaszi program egyik kiemelkedő eseménye lesz a Kurtág György zeneszerző kilencvenedik születésnapja előtt tisztelgő hangverseny. Folytatódik a Legendás koncertek című sorozat is, amelyen emlékezetes régi műsorokat elevenítenek fel. A tavasszal a Várjon Dénes-Simon Izabella házaspár Bartók Béla és Pásztory Ditta Magyarországtól búcsúzó estjének műsorát játssza újra a Keller András vezényelte Concerto Budapesttel, később pedig a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara Ménesi Gergely vezényletével a fiatal Bartók és Hubay közreműködésével lezajlott koncertet idézi meg. A tavaszi dzsesszprogramban március 6-án a trombitás Dave Douglas és Uri Caine zongorista duója lép fel, május 20-án pedig Charles Lloyd és Jason Moran ad koncertet. A magyar dzsesszélet legjobbjait Binder Károly és Oláh Kálmán, a Sárik Péter Trió és a Bille Gergő Quintet képviseli majd. A népzenei műsorok sorában fellép majd az Eszterlánc Együttes és Dresch Mihály, a Buda Folk Band, Lukács Miklós, valamint a Mentés Másként Trió ad koncertet.

Támogatás több évre előre

Lapunknak Csonka András a koncertek állami támogatásáról elmondta: az idei évre megítélt nyolcszázmillió forint után a tervek szerint 2016-ban is nagyjából ugyanekkora összeg áll majd rendelkezésükre. Kérdésünkre, hogy van-e ígéret a világsztárok meghívásához szükséges hosszabb távú, több évre előre kiszámítható finanszírozásra, a kulturális igazgató úgy válaszolt: bizakodnak, hiszen már az államháztartásról szóló törvény is lehetővé teszi ezt, például a tavaszi fesztivált is hároméves program részeként támogatja a kormányzat. Információik szerint a kiemelt nemzeti intézmények – mint a Müpa, az Opera és a Zeneakadémia – a jövőben számíthatnak arra, hogy hasonló rendszerben kapják meg a támogatást.

Vigh Andrea kérdésünkre ehhez hozzátette: a Zeneakadémia egyedi intézmény, hiszen kettős szerepben van: tudományos-oktatási és koncertközpont egyszerre. A különleges helyzete és hagyományai miatt egyedi, magas színvonalú hangversenyéletnek kell lennie a falai között, s ehhez állami támogatás szükséges. A jelek szerint be is igazolódik ez a koncepció, hiszen a rektor szavai szerint rendre telt házzal mennek a koncertek, a külföldi sztárok pedig elragadtatással nyilatkoznak nemcsak a palotáról, hanem a vendégszeretetről is.