Kultúra

Százéves moziból kultúrcentrum

Művészeti és turisztikai helyszínné alakul az egykori kecskeméti filmszínház

Kelemen László, az első magyar színigazgató, színműíró halálának kétszázadik évfordulójára született kortárs szatíra ősbemutatójával, a Katona József Színház balett-tagozatának premierjeivel és a Leskowsky-hangszergyűjtemény tárlatával várja majd látogatóit a várhatóan január elején megnyíló új kecskeméti kulturális központ – mondta lapunknak az egykori mozi műemlék épületében létrejövő intézményről Cseke Péter, a város színházának igazgatója.

kecskemet
Megújuló műemlék. Fénykorában hazánk egyik legnagyobb vetítőhelye volt (Fotó: MH)

„Régóta vendégeskedett Kamaraszínházunk a régi megyeháza épületében, azonban az öltözőnk például egy lakókocsiban volt. Azzal, hogy a Magyar Nemzeti Vagyonkezelőhöz került a helyiség, felmerült a változtatás lehetősége. A város felújította a Rákóczi utat, de a városi mozi húsz éve elhanyagoltan álló épülete rontotta az összképet. Kézenfekvő döntésnek tűnt tehát, hogy hozzunk létre egy kulturális és turisztikai központot, amelyben nem csak a Kelemen László Kamaraszínház, de az európai hírű Leskowsky-hangszergyűjtemény is helyet kaphat” – foglalta össze Cseke Péter, a Kecskeméti Katona József Színház igazgatója az egykori városi mozi épületében zajló beruházás körülményeit.

A csaknem négyszázmillió forintos uniós támogatással megvalósuló munkálatok – mint arról lapunk már hírt adott – a közelmúltban kezdődtek az 1913-ban átadott, korában az egyik legnagyobb filmszínház épületében. Az első bemutatót pedig a tervek szerint január 17-én tartják, Szente Vajk, Galambos Attila és Bolba Tamás Csoportterápia című darabját állítják színpadra. A következő évad bemutatói között lesz Jurij Poljakov kortárs orosz drámaíró Párcsere című darabja is. „Különleges premiernek ígérkezik a Kelemen László halálának kétszázadik évfordulójára rendelt darabunk, amelyet Réczei Tamás ír és Szente Vajk rendez majd. A darab egy fordított Kőműves Kelemen-história, miszerint a kamaraszínházat bontanák, de az másnapra mindig felépül. Üzenetértékű szatíra készül, amely kétszáz éve és napjainkban játszódik” – mondta az igazgató. A műemlék moziépületben kialakítandó kulturális központ zenei találkozóknak, fesztiváloknak, civil rendezvényeknek, konferenciáknak és filmvetítéseknek is teret ad majd, de legfőbb funkciójában mégis színházként működik. „A balettbemutatókat és a kamara-előadásainkat ezután itt tartjuk. Eddig egy ötszázkét fős nagyszínházzal, egy hatvanfős stúdiószínpaddal és egy kilencvenöt fős kamaraszínházzal működtünk. Most az új épülettel megduplázódik a kamaraszínházi férőhelyeink száma, ez hozzásegít bennünket ahhoz, hogy három, markánsan elkülönülő helyszínen az egyes darabokat a számukra legmegfelelőbb környezetben mutassuk be” – tette hozzá. A mozi újjáépítése turisztikailag is vonzóbb várossá teheti Kecskemétet, a tervek szerint a nyári időszakban az épület előtti téren is tartana bemutatókat a színház.

A Leskowsky-hangszergyűjtemény Magyarország legnagyobb nyilvános kollekciója a műfajában, mintegy két és fél ezer különböző hangszerrel. A múzeum egyik fő vonzereje, hogy egyes darabok zenei képzettségtől függetlenül kipróbálhatók, ezt a lehetőséget az új helyszínen is szeretnék megtartani. „Várhatóan különböző termekben helyezzük majd el a gyűjteményt, amelyben éppúgy találhatók hagyományos magyar népi eszközök, mint külföldi hangszer-különlegességek” – mondta Cseke Péter.