Kultúra
Szabadtéri koncerttel indul a Bartók Világverseny és Fesztivál
A verseny egyik legfontosabb üzenete, hogy Bartók Béla itt van otthon, itt vannak a gyökerei
A verseny egyik legfontosabb üzenete, hogy Bartók Béla itt van otthon, itt vannak a gyökerei. Olyan komplex művészi teljesítmény, hagyaték áll mögötte, ami arra sarkallta a Zeneakadémiát, a zenetudós alma materét, hogy a 135. születésnap megkoronázásaként meghirdessék ezt a rendezvényt - hangsúlyozta Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) rektora, a verseny alapítója és ötletgazdája a programsorozat sajtótájékoztatóján csütörtökön Budapesten. Kiemelte: hidakat szeretnének építeni Bartók zenéjével, amelyet az emberek világszerte felismernek, mert annyira egyedi és magyar.
A megmérettetés különlegessége, hogy nem egy kategóriában hirdetik meg periódusonként ismétlődve, hanem hatéves periodikában, két évente más hangszercsoportban - mondta el a rektor, hozzátéve: a versenyhez tudományos szimpózium is kapcsolódik, valamint a nyitónapon a Liszt-kukacok Akadémiájával a gyerekeket, a műveket bemutató előadásokkal a zeneszerető közönséget szólítják meg.
A versenyen idén a hegedűsöké a főszerep, két év múlva a zongoraművészeket, majd a kamarazenét és a vonósnégyeseket állítják középpontba. A zeneszerzőversenyt a tervek szerint 2018-ra hirdetik meg: olyan zongoradarabokat várnak a jelentkezőktől, amelyek 2019-ben hangozhatnak fel.
Csonka András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Koncert- és Rendezvényközpontjának igazgatója elmondta: a versenyen 46 fiatal, harminc év alatti hegedűs méri össze tudását a nemzetközi zsűri előtt. A versenyzők megmérettetési sorrendjének nyilvános sorsolása a Liszt Ferenc téri szabadtéri színpadon lesz szombat délután.
Az ingyenes elődöntőkben a versenyzők Bartók 1. vagy 2. rapszódiájának legalább egy tételét, valamint Bach hegedű szólószonátáinak és partitáinak minimum egy tételét adják elő. A középdöntőben Bartók hegedűszonátáiból, valamint a hegedűirodalom legjelentősebb szonátáiból és virtuóz darabjaiból összeállított 30 perces programmal mérik össze tudásukat a versenyzők.
A kamarazenekari döntőbe továbbjutó 6 versenyző egy-egy Mozart-hegedűversenyt ad elő a Liszt Ferenc Kamarazenekar közreműködésével, Ménesi Gergely vezényletével - ismertette a részleteket az igazgató.
A végleges helyezések a szombati nagyzenekari döntőben alakulnak ki, amelyen Bartók, Beethoven, Brahms vagy Csajkovszkij versenyművét szólaltatja meg a három legjobbnak ítélt versenyző a Magyar Rádió Szimfonikus Zenekarának közreműködésével, Kovács János vezényletével. A verseny nyertesét szeptember 17-én a gálakoncerten hirdetik ki.
Bartók és a hegedű címmel szeptember 14-én kezdődik a verseny tudományos kísérőprogramja a Magyar Tudományos Akadémia Bölcsészettudományi Kutatóközpont (MTA BTK) Zenetudományi Intézet szervezésében. A kétnapos szimpózium a verseny tematikájához, így idén a hegedűhöz kapcsolódva Bartók művészetébe enged mélyebb bepillantást - mutatott rá Richter Pál, a LFZE Népzene Tanszékének vezetője, az MTA BTK Zenetudományi Intézet igazgatója.
Az egyes szekciókat nemzetközi hírű Bartók-kutatók - David Cooper, Elliott Antokoletz, Laki Péter és Somfai László - előadása nyitja meg, majd fiatal, még tanulmányaikat folytató doktorandusz és mesterképzős muzikológus hallgatók beszámolóit hallhatják az érdeklődők.
A Bartók Béla születésének 135. évfordulója alkalmából útjára indított, az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával megvalósuló Bartók Világverseny és Fesztivál 44 ezer euró összdíjazású, a zsűri elnöke Salvatore Accardo hegedűművész. A verseny fővédnöke Áder János köztársasági elnök és Lady Valerie Solti.