Kultúra
Sebastiao Salgado fényképei Pesten
Az ipar- és tervezőművészet a témája a 2017-es Nemzeti Szalonnak a Műcsarnokban – Karátson Gábor és a Schéner Mihály fókuszban

A magyar ipar- és tervezőművészet mutatkozik be az idei Nemzeti Szalonon, amely április 22-én nyílik meg, és egészen augusztus 13-ig nyitva tart a Műcsarnokban – mondta Szegő György, a Műcsarnok művészeti igazgatója tegnap sajtótájékoztatón Budapesten, hozzátéve, hogy erős kiállítást terveznek, amely nemzetközi jelentőségű is lehet. Szegő felhívta a figyelmet arra, hogy bár az elektronikus tudás korában élünk, még mindig megkerülhetetlen a kézművesek tudása is.
A tárlat, amelyen négyszáz művész állít ki, Scherer József és Sára Ernő tervezőművészek – mindketten az MMA rendes tagjai – kurátori munkájának köszönhetően valósul meg.
A Magyar Művészeti Akadémia (MMA) főtitkára, Kucsera Tamás Gergely, aki felelevenítette, hogy 2014-ben vették át a Műcsarnokot, hangsúlyozta: hatalmas siker, hogy 2016-ban a Műcsarnok kiállításai összesen több mint százezer látogatót fogadtak.
Tavaly csak a média- és fotóművészeti témájú Nemzeti Szalon mintegy tizenhétezer látogatót vonzott. Szegő György hangsúlyozta: a Nemzeti Szalonoknak köszönhetően az elmúlt években több mint hatszáz művész alkotásai kaptak helyet a Műcsarnokban, amely így képes megmutatni az egymás mellett élő különböző művészetfelfogásokat.
Az MTI tudósítása szerint a művészeti igazgató kiemelte azt is, hogy várhatóan több mint harmincötezer látogatóval zár Az első aranykor című kiállítás március 12-én, megelőzve ezzel 2016 egyik legsikeresebb tárlatát, a világhírű fotóművész, Steve McCurry legendás képeit bemutató kiállítást is, amely harminckétezer látogatót vonzott.
A sajtótájékoztatón Bán András, a Műcsarnok vezető kurátora a 2017-es őszi szezon húzókiállításának nevezte Sebastiao Salgado Genesis című fotótárlatát. Mint fogalmazott, a neves brazil művész képein a teremtés óta még mindig érintetlen tájakat örökített meg. Elmondta, az őszi szezonban két kiállítással szeretnének javaslatot tenni arra, hogy az elmúlt évtizedekben bizonyos pontokon megcsontosodott művészeti kánont újragondoljuk.
Önálló tárlat mutatja be Karátson Gábor nem nagy számú képből álló festőművészeti életművét, valamint a kissé elfelejtett mester, Schéner Mihály munkásságát.
Emellett olyan mesterek – például Csutoros Sándor és Bocz Gyula szobrászok – alkotásaiból válogató kiállítással is készülnek, akiknek az életpályája rendkívül sokat ígért az 1960–70-es években, művészi karrierjük azonban a kor történelmi körülményei mégsem tudott teljesen kibontakozni. A tárlat kurátora, Szemadám György filmet is készít a témában – mondta el Bán András.
Kiállítások az art decótól a retrospektívig
Archív – A Soproni Egyetem Alkalmazott Művészeti Intézetének kiállítása március 15.–május 14.
Art deco a pusztán – Sajó István és műve április 7.–június 4.
Ipar- és tervezőművészeti Nemzeti Szalon április 22.–augusztus 13.
Inside Insight – A Kassai Műszaki Egyetem Művészeti Karának design képzése május 31.–július 30.
Sebastiao Salgado Genesis szeptember–október
Olga Tobleruts szeptember–október
Schéner Mihály-retrospektív novembertől
Karátson Gábor novembertől