Kultúra
Sakkpartikkal és Stradivarikkal vár az idei Kaposfest
Tizennégy klasszikus koncert lesz műsoron
Az egyhetes zenei esemény kiegészítő programjainak célja közelebb hozni a hallgatóságot a felcsendülő művekhez, szerzőikhez, bemutatni az alkotók emberi oldalát – áll a szervezők MTI-hez eljuttatott tájékoztatójában.
Magyarországon a közönség először láthat Stradivari-kiállítást: augusztus 15-én Baráti Kristóf, Kirill Troussov és Eduard Wulfson hegedűművészek tartanak a hangszerüket bemutató koncertet, majd e ritkaságokat közelebbről is megszemlélhetik az érdeklődők. Baráti Kristóf az 1703-ban készült, Lady Harmsworth nevű Stradivari-hangszeren játszik, amelyet a Chicagói Stradivari Társaság bocsátott rendelkezésére, Kirill Troussov pedig azt az 1702-ben alkotott, Brodszkij nevű Stradivari-hegedűt birtokolja, amelyen Adolf Brodszkij először adta elő Csajkovszkij egyetlen hegedűversenyét 1881. december 4-én. Eduard Wulfson amellett, hogy hegedül és tanít, a Stradivari Társaság igazgatója is, mivel szakterülete az Antonio Stradivari- és a Guarneri Del Gesu-hegedűk tanulmányozása. A bemutató napján Nagyváry József, a texasi A&M Egyetem egykori biokémia- és biofizika-professzora tart előadást Stradivarikon végzett tudományos vizsgálatainak tapasztalatairól.
A fesztivál minden napján Tóth Endre zenetörténész tart műismertetőket a koncertek előtt, az esték zárásaként a Kapos Hotelben ifj. Sárközi Lajos és zenekara igazi cigányzenét játszik. Az idei Kaposfest műsorán tizennégy klasszikus zenei koncert szerepel mintegy ötven, magyar és külföldi művész tolmácsolásában a Szivárvány Kultúrpalotában.
A fesztivál művészeti vezetője Baráti Kristóf hegedű- és Várdai István csellóművész. Utóbbi a rendezvényt beharangozó májusi sajtóbeszélgetésen azt mondta: a 2016. évi rendezvény programjait a különböző tradíciók, iskolák, kulturális hátterek és a fiatal pályakezdődőktől a nagy öregekig több generáció összekapcsolódása teszi rendkívül színessé.