Kultúra

Restaurálják Tutanhamon sérült halotti maszkját

A 3300 éves műkincs egy éve takarítás közben sérült meg

Szombaton kezdi el restaurálni egy német-egyiptomi csoport Tutanhamon fáraó tavaly takarítás közben megsérült és kontár módon megragasztott halotti maszkját - adta hírül pénteken a MENA egyiptomi hírügynökség.

 A német és egyiptomi szakemberek kiemelik a kairói Egyiptomi Múzeum vitrinjéből a világhírű arany maszkot, és a múzeum egy másik területén fogják helyreállítani.

 A német külügyminisztérium korábban közölte, hogy a német fél szaktudással és 50 ezer euróval (16 millió forint) támogatja a világhírű régészeti lelet restaurálását, amelyet a Kairói Német Régészeti Intézet és a mainzi Római-Germán Központi Múzeum végez egy egyiptomi-német tudományos bizottsággal egyeztetve. 

 A 3300 éves műkincs tavaly ősszel sérült meg, amikor a vitrin takarítása közben a személyzet egy ügyetlen tagja letörte a szakállát. Később kontár módon visszaragasztották ugyan, de a célra alkalmatlan műgyantát használtak, és az eredmény bántóan csúnya lett.  Tutanhamon halotti maszkját Howard Carter és George Herbert brit régész fedezte fel 1922-ben a fiatalon elhunyt fáraó csaknem érintetlen sírjának feltárásakor.