Kultúra
Psyché, Nárcisz és a Tapi nevű tacskó
Művészetek Völgye: a Nemzeti Színház a Weöres Sándor művéből készült, lüktető drámaiságú és koreográfiájú előadását hozta el
Különösen az szórakoztat a Művészetek Völgyében az évek során megszokott mobilitáshoz és a generációs „felhozatalhoz” képest, hogy a tizenhat és huszonhat év közötti fiatalok mellett a „régiek” közül is sokan visszalátogatnak. Nosztalgiázni, megmutogatni félig felnőtt gyerekeiknek: mikor, hol, kinél és milyen izgalmas körülmények között jutottak szálláshoz, szokatlan élményekhez. Márpedig a mai fiatalokat nem különösen érdekli, hol háltak meg apáék és anyáék 1990 szénaillatú nyarán.
A szokások változását azzal is lehet jellemezni, hogy Taliándörögdön az utcabeli boltos asszonyt egy nap alatt kiborították az udvarukban sátorozó ifjú – városi – hölgyek és urak, akiknek készséggel megengedte, hogy bedugják a pult mögötti konnektorba feltölteni a telefonjukat. Attól fogva azonban percnyi nyugta sem lett a jövés-menéstől és a végtelen hosszú privát dumálástól. Végül kénytelen volt leszűkíteni a szolgáltatást a töltésre, amit sérelmeztek a vendégek. Ne várj hálát, se jó modort… Régen, 1990-ben bezzeg nem volt gond a mobilozás, sorba lehetett állni a postán interurbán telefonálni.
Az idei völgynapok legjobb rendezvénye a Taliándörögdre kitelepült Nemzeti Szín-Tér. Eljöttek „falura” a Kaposvári Egyetem Művészeti Karának harmad- és negyedéves színész- hallgatói, a Gyulai Várszínház és a pesti Nemzeti Színház fiatal tagjai, kilenc estén át szakadatlanul játszanak a régi lőtéren kialakított színpadon. Egyből Shakespeare-rel kezdtek a premiernapon, a Rómeó és Júlia ifjabb Vidnyánszky Attila és a kaposvári növendékek vizsgaelőadása volt. Vasárnap, pompás nyáresti időben Weöres Sándor páratlan értékű műve, a Nemzetiben műsoron lévő Psyché került sorra, ezúttal idősebb Vidnyánszky Attila rendezésében. Utóbbiban tizenöt kész színművész játszotta a szerepeket a felsorolt intézmények negyedik évfolyamaiból. Elővigyázatosságból 18-as korhatárral jegyezték az előadást, a fejlemények láttán azonban csak némi nemi ok volt erre, a játék közel sem lépte túl a mai ízléshatárt. A szereplők megállás nélküli mozgása, lüktetető drámai és fizikai attrakciója minden várakozást felülmúlt: a rendező pontosan két és fél órán át szünet nélkül tartó (!) szellemi és testi akrobatikus faladatokat szabott ki a játékosaira. Mint egy edzőtábor, azzal a különbséggel, hogy itt vastag kötetre való, nagyrészt archaikus szöveget kellett elmondaniuk, súgó nélkül.
Weöres Sándor Egy hajdani költőnő írásai alcímű könyve 1972-ben jelent meg, és a dunántúli szellemi gyökerű poeta doctus munkája élénk pezsgést keltett akkoriban a lanyha pesti irodalmi életben. Sokan azt sem tudták eldönteni: valós irodalmi forrás vagy kitalált személy Lónyay Erzsébet, akinek a lappangó hagyatékát előbányászta? Egy valóban élt, Ungvárnémeti Tóth László nevű, 19. század eleji tollforgató és orvosjelölt az egyik, a Weöres által felépített vérbő költőnő a másik főhőse a kitalált történetnek. A nárcisztikus hajlamú, betegeskedő fiatalember és a félig főrangú, félig cigány származású (költött) Psyché korabeli „rock and roll” szerelme a regényes könyv vezérfonala, valóságos és képzeletbeli helyszínekkel, személyekkel körítve. A könyv sikerére jellemző, hogy háromszor nyomták újra, második kiadást is megért, a témából pedig érdekes, kétórás film készült 1980-ban, Bódy Gábor rendezésében. A mostani nyári színház bizarr színtere, a dörögdi volt lőtér gyepes, lépcsőzetes golyófogó teraszain a rendező koncepciója szerint minden női szereplő Lónyay Erzsébettel azonosul a szép, hosszú lírai monológok által, valamint a szabad mozgáslehetőség intenzív kihasználásával. Cseppet sem volt idegen vagy öncélú a kevésszer előforduló pucérság. A hosszan tartó, őszintén elismerő tapsból kijutott egy kicsi az előadást ártatlanul megzavaró, Tapi nevű helybeli tacskónak is, aki kétszer is „meglocsolta” a központi díszletként szolgáló öreg cserfa tövét.
Több a látogató az idei fesztiválon
A szervezők tájékoztatása szerint az idei Művészetek Völgye első öt napján a tavalyinál 20-30 százalékkal több a látogató – jelentette a távirati iroda. A következő napok programján szerepelnek többek között Hobo előadóestjei, a Pál Utcai Fiúk, a Random Trip és Fábián Juli, Szalóki Ági, a Paddy and The Rats, a Kiscsillag, Boros Misi, valamint a Modern Art Orchestra koncertjei. Fellép a Momentán Társulat Kovács „Kokó” Istvánnal, Spiró Györggyel és Mácsai Pállal, a színielőadások között lesznek Csehov- és Örkény-darabok, a Tünet Együttes és a Nézőművészeti Kft. produkciói. A fesztivált a Morcheeba koncertje zárja vasárnap este.
(ZZ)