Kultúra

Páskándi Gézára emlékeztek a szatmáriak

Kétnapos programmal idézték fel csütörtökön és tegnap Szatmárhegyen és Szatmárnémetiben a húsz éve elhunyt Páskándi Géza költő, próza-, dráma- és esszéíró emlékét.

Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület, a Magyar Művészeti Akadémia és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös szervezésében megvalósult eseménysorozaton tegnap Szatmárnémetiben, a Kossuth- és József Attila-díjas költő iskolavárosában irodalomtörténészek, levéltári kutatók és írók értekeztek az alkotóról. Este megkoszorúzták a szülőház helyén lévő emléktáblát és a település központjában álló szobrot, Lezsák Sándor költő, az Országgyűlés alelnöke köszöntőjével.

Az 1933-ban született Páskándi Géza tanulmányait a kolozsvári egyetemen nem fejezhette be, mert a magyar forradalom melletti kiállásáért 1957-ben letartóztatták és hat év börtönre ítélték. Bár 1969-ben már büntetlen előéletűnek számított, a pártlapok folyamatosan támadták, ezért 1974-ben Magyarországra települt. Itt 1990-ig a Kortárs munkatársa volt, nyugdíjba vonulása után 1991-től a Nemzeti Színház irodalmi tanácsosa lett.