Kultúra
Négy moziban zajlik idén az Anilogue
Az idén november 25. és 29. között rendezik meg a tizenharmadik Anilogue Nemzetközi Animációs Fesztivált, amely ezúttal több helyszínen zajlik majd: az Uránia Filmszínház mellett a Puskin moziban, a Szlovák Intézetben és a megújult Art+cinemában is láthat a közönség filmeket. Tizenhat egész estés filmet vetítenek majd, ebből a versenyprogramban hat szerepel, francia, román, koreai és japán alkotások indulnak a fődíjért, amelyet a Temple Réka producer vezette nemzetközi zsűri ítél oda. Mellettük harminc rövidfilm szerepel majd három szekcióban.
Liszka Tamás fesztiváligazgató a tegnapi beharangozó sajtótájékoztatón kiemelte, hogy nyitófilmként sikerült megszerezni Az oroszlánkirály rendezője, Roger Allers vezetésével készült Kahlil Gibran: A próféta című filmet. A több epizódra tagolódó egész estés animáción mások mellett olyan neves rendezők dolgoztak, mint Tomm Moore és Bill Plympton. Zárófilmként a velencei filmfesztiválon a zsűri díjával jutalmazott Anomalisa című, stop motion technikával forgatott animációt vetítik. A filmet az Oscar-díjas Charlie Kaufman, illetve Duke Johnson rendezte.
A fesztivál belépődíj nélküli foglalkozással várja jövő szombaton a gyerekeket. Farkas Juli, az Anilogue animációs alkotóműhely vezetője a sajtótájékoztatón elmondta: három animációs filmrendező tart workshopot a kisebbeknek, akikkel optikai játékokat fognak készíteni. Az alkotóműhely mellett Gryllus Vilmos ad koncertet Maszkabál című albumának dalaiból.
A fesztivál vendége idén Szlovákia lesz, ezért vesz részt a programban a budapesti kulturális intézet. Hushegyi Gábor igazgató elmondta, hogy nagy nyitottsággal találkoztak a szlovák partnerek részéről. Három tömbben hatvan-hetven perces válogatást sikerült összeállítani, amely bemutatja a szlovák animáció elmúlt huszonöt évben végbement változásait, három generáció alkotásain keresztül. Kiemelte, hogy a kilencvenes évek filmválsága után a szlovák köztévé napjainkban nagyon erősen támogatja az animációs filmeket. Egyik legnépszerűbb sorozat például a Mimi és Liza, amely már könyv alakban is megjelent.
Az Anilogue programjában lesz kerekasztal-beszélgetés is, amelynek témája az interaktív film: azaz, hogy mennyiben tekinthető nyitott animációnak a videojáték, illetve hogy létezhet-e nonlineáris rajzfilm. A közönségnek lehetősége lesz alkotókkal is találkozni a Szlovák Intézetben.