Kultúra

Munkácsy-kiállítás Liszt aláfestéssel

Pekingben nyílt tárlat a világhírű magyar művész képeiből

A kínai közönség immáron élőben is gyönyörködhet Munkácsy Mihály képeiben. A világhírű magyar művész alkotásaiból a kínai festőakadémián nyílt kiállítás.

munkácsy mihály
válogatás látható a magyar mester népszerű portréiból, csendéleteiből és szalonképeiből, valamint néhány jelentős alkotás biblikus tematikájú festészetéből.
 A kínai látogatók megismerkedhetnek továbbá Paál László, Szinyei Merse Pál, de például Bihari Sándor, Mészöly Géza és Vaszary János munkáival is. Itt van Hans Temple Munkácsy-portréja is 1887-ből. A két szinten található kiállítótérben összesen majdnem száz magyar festmény nyújt különleges hangulatot, kínai környezetben.
A kiállítás megnyitóján megjelent Ting Vej kulturális miniszterhelyettes, magyar részről pedig Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, valamint Szilas Cecília nagykövet és Baán László, a Szépművészeti Múzeum igazgatója köszöntötte a jelenlévőket. A kínai miniszterhelyettes utalt rá: neves kínai képzőművészek is érdeklődve várták a tankönyvekből és reprodukciókból ismert eredeti alkotásokat, és ők is eljöttek, hogy az elsők között ismerkedhessenek meg velük közelebbről. A beszédekben Munkácsy Mihály művészetének méltatása mellett sok szó esett az innovatív Magyarországról és az egyre intenzívebb kétoldalú kulturális kapcsolatokról is.

Rétvári Bence emlékeztetett rá: tavaly Pekingben száznégy magyar vonatkozású kulturális rendezvényt tartottak. Hangsúlyozta: Magyarország büszke arra, amije van, örömmel meg is mutatja. Ugyanakkor az ország befogadó is, szívesen ismerkedik meg és nyújt teret más nemzetek kultúrájának bemutatkozásához. Rétvári utalt rá: a kiállítás előtt közvetlenül Baán László megállapodást írt alá a festőakadémia elnökével, Vang Ming-minggel arról, hogy Magyarországra hozzák Csi Paj-si műveit.
Az 1957-ben elhunyt híres kínai festőművész alkotásait nagyszabású kiállítás keretében mutatják majd be. Méretét, valamint a bemutatott műveket tekintve ez lesz az eddigi legnagyobb külföldi bemutatkozása.
A megnyitó záróakkordjaként az akadémia aulájában Szilasi Alex zongoraművész adott elő Liszt Ferenc műveiből, nagy sikert aratva.