Kultúra
Munkácsy Mihályra emlékeztek Békéscsabán
175 éve született a festőművész, filmet is készítenek róla
Munkácsy Mihály születésének 175. évfordulójára emlékeztek szerdán Békéscsabán, ahol Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár bejelentette: az alkotó nevét viselő múzeum működését 102,5 millió forinttal, az évfordulós rendezvénysorozatot pedig további 29 millióval támogatják az idén.
Az államtitkár felidézte, hogy a Munkácson 175 év született festőművész gyermekkorát Békéscsabán töltötte nagybátyjánál, Reök Istvánnál, aki "a céhkönyvek bizonysága szerint, 1855. január 6-án Lang György békéscsabai asztaloshoz adta inasnak". Mint mondta, Munkácsy Mihály (1844-1900) "itt ismerkedett meg a kétkezi munka nehézségeivel és rejtelmeivel , s talán - ezt nem tudjuk, csak sejthetjük - a kéz isteni adományával".
Az államtitkár, mielőtt megkoszorúzta a Munkácsyról Mihály Múzeum kertjében a művész mellszobrát, azt hangsúlyozta, hogy "a most koszorúkkal ellátott szobor nemcsak az emlékezés többszörös momentuma, de a példáé is: akarattal, tehetséggel és elszántsággal bárki elérhet odáig, ha adottságai és körülményei lehetővé teszik, ahová a hajdani kis asztalosinas elért: a hírnévig, az elismerésig és az elismertségig".
Fekete Péter kiemelte: a békéscsabai múzeum állandó tárlatán a Munkácsy-életmű rendkívül fontos és jelentős alkotásai is megtalálhatók, az emlékszoba pedig megidézhetővé teszi a festő mindennapi életét is.
Andó György, a múzeum igazgatója az évfordulós programokról szólva elmondta, hogy már elkészült egy "virtuális kiállítás", amelynek keretében három dimenzióban mutatják be Munkácsy életének történetét. A kiállítást a megye több városába is el szeretnék vinni. A rendezvénysorozat részeként mutatják be azt a Munkácsy Mihály által készített grafikát is, amelyet a közelmúltban egy aukción vásárolt meg a múzeum.
Az évfordulóra készült el a múzeum legújabb, Beszéljünk újra Munkácsy Mihályról című kiadványa is, amelyben több tanulmány is felidézi a festőművész életútját. A múzeum új állandó kiállítást is tervez, amelynek keretében központi helyre, a Múzsák termébe költözik a Munkácsy-relikviákat bemutató tárlat, de fontolgatják egy Munkácsyról szóló film elkészítését is - tette hozzá.
Emlékérmet bocsátott ki az MNB az évfordulóra
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Munkácsy Mihály születésének 175. évfordulója tiszteletére kibocsátott, tízezer forint névértékű ezüst emlékérme a debreceni Déri Múzeum Munkácsy-termében tartott bemutatón 2019. február 20-án. Hergár Eszter a Krisztus-trilógia három alkotása - a Krisztus Pilátus előtt, a Golgota és az Ecce Homo - előtt tartott rendezvényen elmondta, hogy a Magyar Nemzeti Bank emlékéremmel, törvényes fizetőeszköz kibocsátásával hívja fel a figyelmet a magyar festészet egyik legkiemelkedőbb alakjára. A ügyvezető igazgató kiemelte: az emlékérmék elsődleges célja az ismeretterjesztés és a megemlékezés.
Utalt rá, hogy az 5-5 ezer példányban kibocsátott érmék első oldalán az MNB Értéktár programja keretében magyar állami tulajdonba került Krisztus Pilátus előtt című kép egy jelenete látható, az érme hátlapja pedig a festőművész arcképét ábrázolja. Az emlékpénzeket Kereszthury Gábor tervezte.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere kiemelte: Munkácsy Krisztus-trilógiája a város kultúrtörténetének a részévé vált. Felidézte: hosszú küzdelem után látható immár végleg együtt a három kép a debreceni Déri múzeumban.
Köszöntet mondott az MNB-nek, hogy az Értéktár-program keretében megvásárolta a kanadai Hamilton galériától a Krisztus Pilátus előtt című alkotást, a magyar kormánynak pedig azért, hogy a közelmúltban a Golgota is állami tulajdonba kerülhetett.
Kósa Lajos (Fidesz), országgyűlési képviselő örömét fejezte ki, hogy az európai és az egyetemes keresztény kultúra részét képező trilógia immár végérvényesen Debrecenben van, és annak egyik részletét az MNB jóvoltából érme formájában is megismerhetik az érdeklődők.
Angi János, a Déri múzeum igazgatója arra emlékeztetett, hogy 1930-ban, amikor megnyílt a múzeum, már látható volt a trilógia egyik darabja, az Ecce Homo azon a helyen, ahol ma is van; a ma már Munkácsy nevét viselő termet kifejezetten a kép elhelyezésére építették.
Az érmekibocsátó ceremónián Fodor Éva Irén művészettörténész mutatta be a Munkácsy-trilógiát.