Kultúra

Múltunk legendája táncban elmesélve

Dózsa György életét és az általa vezetett parasztfelkelést bemutató előadással zárul az idei szezon a Margitszigeti Színpadon

A Dózsa György által vezetett parasztfelkelés legendája elevenedik meg pénteken a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, a szezon zárásaként. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes tánckrónikája megújult formában látható majd, az előadást a neves koreográfus, Zsuráfszky Zoltán állította színpadra, hangsúlyozva a parasztvezér vívódó, emberi oldalát.

tanc
Az előadást Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus állította színpadra (Fotó: Dusa Gabor)

Nagyszabású táncjátékot láthat a közönség pénteken este nyolc órától a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon, a Budapesti Nyári Fesztivál zárásaként. A Magyar Nemzeti Táncegyüttes (régebbi nevén Honvéd Táncszínház) előadása az ötszáz éve kivégzett Dózsa Györgyre és az általa vezetett parasztfelkelésre emlékezik Székely Dózsa György címmel. A táncjátékot Vincze Zsuzsa írta, a zenéket és a dalszövegeket a Ghymes-alapító Szarka Tamás jegyzi, az előadást Zsuráfszky Zoltán Kossuth-díjas koreográfus, a táncegyüttes művészeti vezetője állította színpadra. A látványos produkciót eddig egyebek között Temesváron, Sepsiszentgyörgyön, Kolozsváron, Veszprémben, Nyíregyházán és Szekszárdon már láthatta a közönség, de most, a turné zárásaként megújult formában tekinthetik meg az érdeklődők. Az elmúlt fél évezred során sok indulatot és vitát kiváltó Dózsa Györgyöt a történelmi forrásokon alapuló táncjátékban elsősorban szerelmes férfiként, mélyen vallásos katonaként és vívódó emberként igyekeznek bemutatni. A darab cselekménye szerint miután Dózsa győzelmet aratott egy törökkel vívott párbajban, Budára érkezik, ahol a Bakócz Tamás érsek által meghirdetett keresztes háború előtti ünnepségen találkozik régi szerelmével, akivel újra egymásra találnak. Bakócz megbízza Dózsát a keresztes had vezetésével, amelyhez egyre többen csatlakoznak – de a hírek szerint a földesurak erőszakkal visszatartják a jobbágyokat, akik szintén részt akarnának venni a harcokban. A király parancsa szerint Dózsának meg kell szüntetnie a toborzást és elhagyni Budát, ám a tömeget ekkor már nem lehet megállítani, a legendás ceglédi beszéddel elindul a felkelés. Zsuráfszky Zoltán elmondta: Dózsa György történelmünk talán egyik legtragikusabb sorsú lázadója, aki számos nagy alkotónkat megihlette már: Erkel Ferenc operát készített az életéből, Székely János és Illyés Gyula drámát, Petőfi, Ady, Sinka István, Juhász Gyula versbe foglalta sorsát, Csoóri Sándor, Sára Sándor és Kósa Ferenc pedig filmet készített róla, emellett sok más köztéri szobor mellett Derkovits Gyula fába faragta, Szervátiusz Tibor vörösrézbe-vasba alkotta alakját. A rendező-koreográfus úgy fogalmazott: sajátos eszközökkel, népi ihletésű zenékkel és táncokkal emlékeznek meg róla. A margitszigeti előadásban a címszerepben Novák Péter látható, a magyar népi hagyományokat kiválóan ismerő táncos előadó. A további szerepekben Eredics-Fekete Zsuzsanna, Oberfrank Pál és Valach Gábor lép színpadra. Az előadásban közreműködnek a Magyar Nemzeti Táncegyüttes táncosai és zenészei, a Vasas Művészegyüttes, valamint felvételről Szarka Tamás. Az előadás díszletét Tóth Kázmér, a jelmezeket Vincze Zsuzsa tervezte.