Kultúra

Modern és szellős új terek, előbukkant műemléki értékek

Történetének legnagyobb rekonstrukciója után, október végén nyílik meg újra a Szépművészeti Múzeum, az átalakítás után korszerű közönségforgalmi terek és jóval több kiállítóterem áll rendelkezésre

Sajtóbejáráson mutatták meg a három évig tartó felújítás után október végén újranyíló Szépművészeti Múzeumot. Mint Baán László főigazgató elmondta, először az antik és egyiptomi tárlatok, valamint a régi képtár külföldi és a Nemzeti Galériából ide kerülő magyar anyaga lesz látható, egy időszaki Leonardo da Vinci-kiállítás kíséretében. A múzeumban főként a mélyföldszintet építették át, modern, tágasabb közönségforgalmi részeket és új kiállítótermeket kialakítva.

uj-Szepmuveszeti-2
A Román Csarnok alatt, a kitermelt föld helyén korszerű, biztonságos és klimatizált műtárgyraktár létesült a festményeknek (Fotó: Hegedüs Róbert)

A legfontosabb változás, ahogy Baán László hangsúlyozta, az, hogy a magyar művészeti anyag hazatér a múzeumba, ahonnan csak a második világháború után került el. Több évtized után így újra együtt lesz látható az egyetemes és a magyar művészet története egészen a tizennyolcadik századig. Ezzel párhuzamosan a Szépművészeti Mú­zeum 1800 utáni gyűjteményeinek kiállítása ideiglenesen, az Új Nemzeti Galéria megnyitásáig felköltözik a Várba, a Magyar Nemzeti Galériába. Így ezen időszak magyar és külföldi anyaga szintén együtt lesz látható. A most nyíló tárlatok között a Leonardo da Vinci és a budapesti lovas című kamaratárlaton az említett lovasszobron kívül tíz rajzot állítanak ki, amelyeket a világ nagy gyűjteményeiből, köztük a Louvre-ból kölcsönöznek, és amelyeken követhető Leonardo lovasszobor-terveinek alakulása. Bemutatják ezen kívül a szoborhoz köthető új kutatási eredményeket is – tette hozzá Baán.

Az újranyíló kiállítások közül szintén már október végétől látogatható az egyiptomi gyűjtemény, amelynek gyűjteményvezetője, Liptay Éva a tegnapi bejáráson elmondta: a kiállítótér fogadótere egyiptomi sírkamrát formáz, amelynél különösen fontos a színszimbolika. A fal színe óarany lesz, amely az egyiptomi jelképrendszer szerint az istenné vált halott uralkodókra utal. A kiállítás első egysége egy jelképes egyiptomi templomot formáz, az ide kerülő vitrinek most érkeznek. Mint azt Baán László hozzátette, a Szépművészeti Múzeum egyik leglátogatottabb egysége épp az egyiptomi gyűjtemény, ide érkezik a legtöbb iskoláscsoport is, ezért nemcsak a kiállított tárgyakkal, de animációval és interaktív módon is megidézik az egyiptomiak világát.

Liptay Éva kérdésre válaszolva elmondta, az új koncepciónak köszönhetően sokkal több műtárgy lesz látható, mint eddig. A régi képtár termeiben már a falon van a festmények egy része, egyes műtárgyakat azonban még ide kell szállítani. Ahogy Baán László hangsúlyozta, visszatér a magyar anyag, a szállításnak október 30-ig be kell fejeződnie. Új a zöld falszín, a műtárgyakat pedig egyenként, külön meg fogják világítani. A műveket nem nemzeti iskolák, hanem korszakok szerint rendezik majd el, így a régi gyűjteményben egymás mellé kerülnek az itáliai, a flamand és a magyar anyag darabjai századok szerint. Szintén újdonság, hogy – amint az amszterdami Rijksmuseumban – a kiállítótérbe az egyes korszakok egyéb iparművészeti tárgyait és a szobrokat is beemelik, több hazai múzeumból kölcsönzött tárgyakkal, így pedig a látogatók számára jobban átláthatóvá és teljesebbé válik egy-egy korszak művészeti élete.