Kultúra

Minden fényképnek megvan a maga története

Kései főhajtás a hősi halált halt jászmagyar honvédek előtt – Babucs Zoltán nyolcszáz fotót gyűjtött össze

Jászkiséren, a Makovecz Imre által tervezett Művelődés Házában mutatta be Jászmagyar honvédek albuma (1921–1945) című képeskönyvét Babucs Zoltán hadtörténész a hét végén. A kötet csaknem nyolcszáz fényképpel kíván emléket állítani az egykori Magyar Királyi Honvédség kötelékében szolgált jászsági honvédeknek.

Jászmagyar honvédek albuma (1921–1945) címmel jelent meg Babucs Zoltán hadtörténésznek, lapunk szerkesztő-újságíró­jának kö­­tete a székelyföldi Tortoma Könyvkiadó gondozásában, amely Jászberény város honvéd helyőrségének békebeli és háborús hétköznapjaiba, valamint a frontszolgálat poklába enged bepillantást.

A január 12-én, Jászkiséren rendezett könyvbemutatón a szerző elmondta, hogy huszonöt év kutatómunkáját tartja kezében az olvasó. Ezen időszak alatt százötven egykori katonával készített interjú segítette a fényképalbum összeállítását. Az összegyűjtött háromezer fotó közül majdnem nyolcszáz fényképet tartalmaz a kötet, s minden képnek megvan a maga története – tette hozzá a hadtörténész.

A képeskönyv hátsó borítójáról pedig az is kiderül, hogy jelen kötet kései főhajtás mindazon jászmagyarok előtt, akik becsülettel szolgáltak az egykori Magyar Királyi Honvédség kötelékében, hősi halált haltak vagy eltűntek a második világháborúban, elpusztultak a szovjet lágerekben. Továbbá emlékeztetni kíván azokra a katonákra is, akik túlélték az embert próbáló időket, és a kommunista Magyarország megtűrt, másodrendű állampolgárai voltak, annak ellenére, hogy a második világégés alatt csupán azt cselekedték, „amit megkövetelt a haza”.

A kiadvány igazi jászmagyar összefogásként valósult meg, minden felkeresett közintézmény, önkormányzat, magánszemély szívesen támogatta a könyv megjelenését politikai hovatartozástól függetlenül – mondta Babucs Zoltán. A könyv folytatása is várható, ugyanis ez a kutatómunka olyan, mint egy kirakójáték – számolt be további terveiről a szerző. A hadtörténész a könyvbemutató előtt előadást is tartott a magyar hadtörténet legmegrázóbb tragédiájáról, a magyar 2. hadsereg 1943. januári harcairól. A Don-kanyarban vívott ütközet a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartozik: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek közül több tízezren szenvedtek és vesztek oda a mínusz negyvenfokos orosz télben.

A könyvbemutató esten Bogdán András énekes, zeneszerző megzenésített költeményeket adott elő.