Kultúra

Megnyílt a Parlament-történeti tárlat

Eredeti gipszminták, a kupola tetejéről származó vörös csillag és az Országház patinás óraműve is látható az állandó kiállításon

Mától várja az érdeklődőket a Parlamenti Látogatóközpontnak a Steindl Imre-program során megvalósított második állandó kiállítása. A tárlat az Országház történetét mutatja be a parlamenti körséta utolsó állomásaként, többek között az egykori tervpályázat, a díszítőelemek és mestereik története, az Országház óraművének működése, a korát megelőző épületgépészeti rendszer kialakítása is láthatóvá válik.

kiállítás 20151013
Már látogatható a Steindl Imre-program második állandó kiállítása (Fotó: Csudai Sándor)

Négy évvel ezelőtt döntött az Országgyűlés a Steindl Imre-program létrehozásáról, amely célul tűzte ki a fővárosi Kossuth Lajos tér felújítását, valamint az Országgyűlési Múzeum megnyitását.

Utóbbi projektelemhez kapcsolódóan nyílt meg idén márciusban a magyar törvényhozás ezer évét megelevenítő összefoglaló tárlat, mától pedig látogatható az Országház történetét bemutató kiállítás is.

Wachsler Tamás, a Steindl Imre-program vezetője a hétfői sajtóbejáráson elmondta: tárlatuk bő százötven év történetét eleveníti fel. „Kiállításunk a ház olyan vonatkozásait is megmutatja, amelyek nem közismertek. Így betekintést nyerhetünk a díszítő festészet és üvegezés, a fafaragás, a maga korában világújdonságnak számító és a mai napig jól működő épületgépészeti rendszer hátterébe.”

A tárlat kiemelten sok animációval dolgozik, többek között egy idővonalfilm bemutatja a kor építészetre gyakorolt pozitív hatását, azaz hogy mennyi neves épületünk született Budapesten abban az időben, amikor a Parlament készült. Az állandó kiállításnak van egy két vitrinből álló időszaki része, amely az épület kivitelezésében szerepet játszó különféle szakágak megismerésére ad alkalmat.

A tervpályázatot bemutató falhoz kapcsolódik egy rövidfilm, amelyben azt láthatjuk, hogy milyen lenne a mai városkép, ha valamely más munka nyer Steindl Imre elképzelése helyett. Hasonló animáció mutatja be a tér történetét 1868-tól. Érdekes az a film, amely az épülettervezés munkafolyamatát kíséri végig a 19. század végétől a mai számítógépes megoldásokig. Wachsler Tamás elmondta, hogy jelenleg minden film két nyelven tekinthető meg, de a rendszert úgy tervezték, hogy majd összesen hat nyelven működhessen.

A tárlat túlnyomó része tablókból és rövidfilmekből áll, megtekinthető azonban néhány tárgyi emlék is az Országház történetéből: eredeti gipszminták a későbbi díszítéshez, de ide tartozik az épület központi óraműve, a kupola tetején negyven éven át álló eredeti vörös csillag, valamint az épület és a tér jelenlegi állapotát bemutató nagyméretű makett.