Kultúra

Megkezdődött az Oscar-szavazás

Steven Spielberg a sokszínűséget támogatja

Az amerikai filmakadémia pénteken kiküldte a szavazólapokat, ezzel megkezdődött a szavazás arról, hogy idén kik kapják az Oscar-díjat.

A testület több mint 6200 tagja február 23-ig adhatja le voksát a 24 kategória jelöltjeire. A postán vagy az interneten visszajuttatott szavazatokat a PwC dolgozza fel, és mielőtt a február 28-i gálán bejelentik, hogy az egyes kategóriákban ki veheti át az Oscar-díjat, mindössze a könyvvizsgáló két munkatársa tudja a végeredményt. Az Oscar-szavazást több évtizede a tekintélyes cég bonyolítja le.

A legjobb idegen nyelvű film mezőnyében idén Nemes Jeles László rendező Saul fia című holokausztdrámája is szerepel. Magyar film legutóbb 1982-ben nyert, Szabó István Mephisto című alkotása.

Ötvenedik alkalommal van az esélyesek között John Williams zeneszerző - nála többször csak Walt Disneyt jelölték -, de más érdekességek is akadnak. Rekordot írt idén Steven Spielberg, aki producerként kilencedszer szerepel a legjobb film kategóriában: először az E.T. - A földönkívüli, majd a Bíborszín, a Schindler listája, a Ryan közlegény megmentése, a München, a Levelek Ivo Dzsimáról, a Hadak útján és a Lincoln című filmjéért, idén pedig a Kémek hídja című hidegháborús drámája révén jelölték. 

A színészi kategóriákban - amelyeket a nem fehér bőrű jelöltek hiánya miatt nagy botrány övez - nyolcan először szerepelnek: Bryan Cranston, Tom Hardy, Mark Rylance, Brie Larson, Charlotte Rampling, Jannifer Jason-Leigh, Rachel McAdams és Alicia Vikander. Öten már nyertek Oscart: Eddie Redmayne, Christian Bale, Cate Blanchett, Kate Winslet és Jennifer Lawrence, aki a maga 25 évével a legfiatalabb négyszeres jelölt.

Sylvester Stallone a hatodik színész, akit kétszer is jelöltek ugyanazon karakter, az ő esetében a bokszoló Rocky megformálásáért. A veterán filmcsillag 1976-ban a legjobb férfi főszereplők között volt esélyes, idén pedig a legjobb férfi mellékszereplő díjában reménykedhet. Elődei között van mások mellett Al Pacino, akit Michael Corleone szerepéért jelöltek A Keresztapában és A Keresztapa II-ben és Cate Blanchett, aki I. Erzsébetet formálta meg az Elizabeth és az Elizabeth: Az aranykor című filmekben.

Első Oscar-díját nyerheti Chile, Jordánia és Kolumbia, utóbbi kettő a Saul fiával egy kategóriában A sivatagon át, illetve A kígyó ölelése című film révén.

Steven Spielberg a sokszínűséget támogatja

A sokszínűség mellett érvelt Steven Spielberg, Hollywood egyik legnagyobb tekintélyű és befolyású filmese a filmakadémia tagságának megújítása körül kirobbant vitában, ugyanakkor ellenezte, hogy az idős tagoktól elvegyék a szavazati jogot.

A háromszoros Oscar-díjas rendező és producer, akinek idén a Kémek hídja című filmje esélyes az Oscar-díjra, a The Hollywood Reporternek fejtette ki véleményét a hollywoodi díjszezonban nagy hullámokat verő kérdésben. Mint mondta, meglepte, hogy a Straight Outta Compton nem kapott jelölést a legjobb film mezőnyben, és Idris Elba sem lett jelölt a Beasts of No Nation című drámában alakított mellékszerepéért. Bírálta a filmakadémiát, amiért a helyzetet úgy akarja kezelni, hogy az idősebb és/vagy bizonyos ideje nem filmező tagok szavazati jogát megvonja. 

"Nagy támogatója vagyok az Oscar-díjaknak. Meglepett, hogy néhányan nem kaptak jelölést. Meglepődtem, hogy Idris Elba nem lett jelölt. Szerintem színészként és mellékszereplőként az egyik legjobb alakítást ő nyújtotta. A feleségemmel még a premier hetében megnéztük a Straight Outta Comptont, és nagy hatással volt ránk. Hihetetlen volt. Nagyon meglepett, hogy kimaradt" - mondta.

A filmes ugyanakkor úgy gondolja, az elmúlt évek Oscar-történetének fényében az elmaradt jelölések hátterében nem a rasszizmus áll. "Nem hiszem, hogy rejtett vagy alvó rasszizmusról lenne szó, amiért ilyen sok fehér tagja van a filmakadémiának. Abban sem vagyok 100 százalékig biztos, hogy jó ötlet elvenni a szavazatot olyan akadémiai tagoktól, akik már letették a magukét az asztalra, de talán már visszavonultak a filmezéstől, viszont nagyszerű munkát végeztek, esetleg nem jelölték őket Oscar-díjra, ami mentesítené őket az új szabályok alól, de büszkén dolgoztak, és a filmipar éppen úgy az övék is. Nem állok teljes szívvel e mögött" - jelentette ki. 

Spielberg hozzáfűzte, hogy a filmakadémia tagságának színesítése nagyon fontos. "De nem csak a filmakadémia a hibás, és szerintem be kell fejezni ezt az egymásra mutogatást és kipellengérezést." Hozzátette, hogy a stúdiók döntéshozóinak, akik felveszik a stábot, a színészeket, és zöld utat adhatnak egy-egy produkciónak, szintén megvan a maguk felelőssége. A sokszínűség azon is múlik, hogy milyen történetek kerülnek a filmvászonra, ki írja a forgatókönyvet. "Mindannyiunknak sokkal nagyobb figyelemmel kell körbenéznünk, és felkutatnunk a tehetségeket."

Spielberg a kérdésre, hogy vajon szempont-e számára valakinek a neme vagy bőrszíne, amikor egy új filmhez vesz fel embereket, azt felelte: "Két gyermekem is fekete bőrű. Egész életemben színvak voltam." Ha valaki végigtekint a filmjein - fűzte hozzá -, megnézi, kikkel dolgozott együtt, azt látja majd, hogy a sokszínűség mindig jellemző volt rá.

A rendező arról is beszélt, hogy változtatni kellene az Oscar-kampány szabályain. Túl sok pénz folyik el erre, és szerinte nem elég csökkenteni a kampányok összegét. Nem kellenek a drága ajándékok, ebédek. "Szerintem csak a DVD-t kellene kiküldeni a filmekről, ezen felül semmit" - hangsúlyozta. Hozzátette, hogy ő is szereti a jó partikat, csak az szomorítja el, amikor elfelejtődik, hogy miért is kampányol valaki, és a meggyőzés ereje felülkerekedik a történet erején, és háttérbe szorítja a film valódi értékeit.