Kultúra
Ma van a magyar kultúra napja
Szörényi Levente Kossuth-díjas zeneszerző, énekes kapta az idén a Kölcsey-emlékplakettet, a Bessenyei Ferenc-díjat Balázs Péter vehette át – Országszerte lesznek megemlékezések

Immár huszonkilenc éve, 1989 óta ünnepeljük január 22-én a magyar kultúra napját, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc ezen a napon fejezte be a Himnuszt 1823-ban. Az ünnep gondolatát Fasang Árpád zongoraművész vetette föl 1985-ben, mivel úgy vélte, ez a nap alkalmas lehet annak tudatosítására, hogy „ezeréves örökségből meríthetünk, és van mire büszkének lennünk, hiszen ez a nemzet sokat adott Európa, a világ kultúrájának.” A Hazafias Népfront Országos Tanácsa 1988-ban határozott a magyar kultúra napjának megtartásáról, s a következő év januárjában már meg is tartották a rendezvényt.
Kölcsey Ferenc 1823 januárjában írta hazafias költészetének legnagyobb remekét, a Hymnust, amelynek kéziratát százkilencvenöt évvel ezelőtt ezen a napon tisztázta le. A költemény először 1829-ben Kisfaludy Károly Aurorájában jelent meg, akkor még (a kéziraton szereplő) „a’ Magyar nép zivataros századaiból” alcím nélkül.
A Himnusz megzenésítésére 1844-ben írtak ki pályázatot, amelyet Erkel Ferenc nyert meg. Művét 1844. július 2-án mutatták be a Nemzeti Színházban. Hivatalos állami ünnepségen először 1848. augusztus 20-án csendült fel. A szabadságharc leverését követő elnyomás időszakában aztán a Himnusz lett a magyarok nemzeti imádsága, de hivatalosan csak 1989-ben iktatták nemzeti jelképeink sorába.
A költemény születésének évfordulója alkalmából a magyarság idehaza és szerte a világban megemlékezik a magyar kulturális értékekről. Kiállításokat és koncerteket szerveznek, könyvbemutatókat, színházi előadásokat tartanak, megrendezik az Együtt szaval a nemzet című programot és a Magyar Drámaíró Verseny döntőjét. Ekkor adják át a magyar kultúrával, továbbá az oktatással, pedagógiai munkával kapcsolatos szakmai elismeréseket is, többek között a Márai Sándor-díjat, a Csokonai Vitéz Mihály Alkotói Díjat,a Minősített Közművelődési Intézmény címet és a Közművelődési Minőség Díjat, a Minősített Könyvtár címet, Kolozsvárott pedig az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért díjakat.
A magyar kultúra napjához kapcsolódó rendezvények néhány helyszínen már tegnap megkezdődtek. Kövér László a felvidéki Dunaszerdahelyen tartott megemlékezésen vett részt, ahol a magyar kultúra „nyelvben és a hitben gyökerező” megtartó erejéről beszélt. Az Országgyűlés elnöke az ünnepségen elmondta, a történelem ugyan szétszórta, de a kultúrájuk megtartja a magyarokat, ezért a magyarság nem a szétesés, hanem a megmaradás nemzete.
A Magyar Nemzeti Múzeumban Görgei Artúr 1848-49-es honvédtábornok és hadügyminiszter születésének kétszázadik évfordulójáról emlékeztek meg. Hermann Róbert történész Görgei Artúr, az élő vértanú címmel tartott előadást családi hátteréről, katonai képzettségéről, Lengyel Beatrix történész a Fénnyel írott életút – Görgei élete fényképeken című előadásán fotókon keresztül ismertette életútját, Kozák Kígyóssy Szabolcs László történész pedig interaktív tárlatvezetést tartott. A látogatók megtekinthették az 1848-49-es forradalom jeles alakjaihoz köthető fegyverkincseket: Görgei Artúr lovastiszti kardját, Bem József díszszablyáját, Kossuth Lajos tábori kardját, valamint a szabadságharc tábornokainak pecsétnyomóit és kitüntetéseit.
Az ünnep egyik rangos elismerését, a Kölcsey-emlékplakettet az idén Szörényi Levente Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, énekes és szövegíró vehette át a szatmárcsekei református templomban tegnap. Jánosi Zoltán, a díjat alapító Kölcsey Társaság elnöke laudációjában elmondta, míg Bartók a hangversenytermekbe és Kodály az iskolákba, addig Szörényi a beat- és a rockzene segítségével vezette vissza a népdalt a helyét kereső, de folytonosan torz eszméktől és politikai akaratoktól manipulált ifjúság szívébe. „Együtteseinek dalaival a kor milliókat megérintő zenei irányzataiban úgy szólaltatta meg a népdal hagyományát, hogy az egyszerre fejezett ki szabadságvágyat, lázadást, és hívta fel az ifjúságot az új zenei formákkal új életprogramok keresésére is” – fogalmazott.
A hódmezővásárhelyi önkormányzat alapította Bessenyei Ferenc Művészeti Díjat Balázs Péter színész-rendező vehette át. Az elismerést B. Élthes Eszter, Bessenyei Ferenc özvegye és Hegedűs Zoltán alpolgármester adták át tegnap.
Programok:
Budapest: Kaiser Ottó fotóművész Kárpát-medence feketén-fehéren című kiállítása ma nyílik meg a Budavári Önkormányzat épületében. Az Országos Széchényi Könyvtárban konferencia, kiállítás és könyvbemutató lesz az 1680-as üstökös művelődéstörténeti jelentőségéről. Az Országos Levéltárban A bencések 1945 és 1990 közötti magyarországi történetéről szóló tanulmánykötetet mutatják be. A József Attila Színházban idén is megrendezik az Ádámok és Évák Ünnepét, ahol általános iskolai színjátszó csoportok lépnek fel. A Petőfi Irodalmi Múzeumban A századelő irodalma című antológiacsaládot mutatják be.
Pécs: Az Együtt szaval a nemzet kezdeményezés központi rendezvényével ünnepelnek a Gandhi Gimnáziumban. Este a városi színházban elismeréseket ad át Hoppál Péter kultúráért felelős államtitkár, Polics József polgármester és Minorics Tünde etnográfus, majd a Pécsi Harsonaegyüttes ad koncertet.
Tatabánya: Szent László-falképek Székelyföldön címmel nyílik időszaki kiállítás a Tatabányai Múzeumban.
Győr: Ma adják át a Győr Művészetéért és a Győr Közművelődéséért díjakat a Rómer Flóris Történeti és Művészeti Múzeumban. A Győri Nemzeti Színházban szerdán, csütörtökön és pénteken az Abigélt láthatja a közönség.
Eger: Ma mutatják be az Európa Kulturális Fővárosa 2023 cím elnyerésére készített pályázatát.
Szeged: A városházán díszünnepségen adják át az önkormányzat elismeréseit, a Szeged kultúrájáért díjakat és a Kölcsey-érmeket.
Zalaegerszeg: A levéltárban ma mutatják be az elmúlt év tudományos tevékenységét. A Városi Hangverseny- és Kiállítóteremben a Bartók és a népzene című gálaeseten adják át a Kultúra Mecénása Díjat. Szerdán az V. Zalaegerszegi Szalon címmel képzőművészeti tárlat nyílik, ahol a Zalaegerszegen alkotó képzőművészek művei lesznek láthatók.
Debrecen: A Csokonai Nemzeti Színházban este Papp László polgármester és Kósa Lajos, a megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter köszöntője után átadják a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány díjait.
Veszprém: Arany János balladáit hallhatja a közönség Veszprém megyei középiskolások tolmácsolásában, a Budapest Voices a megyeszékhely négy pontján koncertezik, valamint kiállítások, irodalmi előadások és bábelőadás várja az érdeklődőket.
Szolnok: Hagyományos gálaműsoron adják át Szolnok kulturális területet érintő díjait az Aba-Novák Agóra Kulturális Központban.
Gyula: Ma mutatják be Hedry Mária Zrínyi Ilona című monodrámáját a Várszínház kamaratermében Árkosi Árpád rendezésében Juhász Róza szereplésével.
Szekszárd: Csak tiszta forrásból címmel rendeznek komoly- és népzenei gálaműsort a Babits Mihály Kulturális Központban ma este, amelyen a Fölszállott a páva tehetségei is fellépnek.