Kultúra
Ma ünnepeljük a költészet napját
Csukás Istvánt a Művészetek Palotájában köszöntik, Bereményi Géza a Centrál Kávéházban lép fel Másik Jánossal együtt
Csukás István Kossuth-díjas költőt köszöntik ma 80. születésnapja alkalmából a Müpában a Literárium irodalmi sorozatban, az ünneplés egyben a magyar költészet napjának egyik hivatalos programja. Április 11-én, József Attila születésének napján 1964 óta rendezik meg a magyar költészet napját, amelyen irodalmi előadóestekkel, könyvbemutatókkal, költőtalálkozókkal, koszorúzásokkal, közös versmondásokkal, filmvetítésekkel, kiállításokkal, rendezvényekkel tisztelegnek a magyar líra előtt idehaza és a határon túl is. Szinte minden településen rendeznek költészetet népszerűsítő programokat: irodalmi esteket, könyvvásárokat, szavalóversenyeket, slam poetryt, verses sétát. A nemzetközi kezdeményezésekhez hasonlóan több városban is verssel lehet fizetni egy kávéért, bárki beviheti kedves versét, akár saját szerzeményét is, amelyet közzétesznek a kávézóban, s versmondásért színházjegyet is lehet nyerni.
A költészet napi ünnepre a kiadók is több bemutatót időzítenek. A Magvető Kiadó gondozásában Tamás Zsuzsa Mit tud a kert címmel megjelenő új verseskötetét a fővárosi Nyitott Műhelyben mutatják be, míg a Versmaratonban tizenkét órán át egymást váltva több mint ötven magyar kortárs költő olvassa fel verseit a Magyar Rádió Márványtermében. A Versmaraton fővédnöke Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége. Áder János köztársasági elnök József Attila sírját koszorúzza meg délután két órakor. A Kálvin téri aluljáróban rendezik meg a Költészet vásárát, ahol nyolc kiadó kínálatából válogathatnak az érdeklődők.
A budapesti Pinceszínházban délután pódiumbeszélgetést rendeznek József Attila halálának körülményeiről Garamvölgyi László kriminálpszichológus, Tarján Tamás irodalomtörténész és Németh Attila pszichiáter részvételével, míg a Patrona Hungariae Iskolában ingyenes gálaműsort tartanak, ahol mások mellett a Misztrál együttes is fellép. A Petőfi Irodalmi Múzeumban József Attila mellett a tavaly elhunyt Juhász Ferencre is emlékeznek: a kétszeres Kossuth-díjas költő tiszteletére középiskolásoknak szóló rendhagyó irodalomórát hirdettek, valamint művésztársak és barátok idézik fel emlékeiket egy beszélgetés keretében.
Bereményi Géza régi és új versei csendülnek fel a szerző és Másik János előadásában a budapesti Centrál Kávéházban, az esten a legtöbbek által dalszövegíróként ismert Kossuth-díjas költő, író szaval nemrég megjelent verseskötetéből. A Versek című könyv a szerző 70. születésnapjára látott napvilágot januárban.
Otthon Kör a Dohány utca 76. alatt
Móricz Zsigmond és Surányi Miklós tiszteletére a Magyar Írók Egyesülete vacsorát rendezett. A képen: ismeretlen nő, József Attila költő, Schöpflin Aladár kritikus, Magyar Elek újságíró, Kárpáti Aurél kritikus, Magyar Elekné, Móricz Zsigmond író, Vidor Marcell író, Móricz Gyöngyi, Móriczné Simonyi Mária, Kállay Miklós író, ismeretlen férfi, Móricz Virág, ismeretlen nő, Surányi Miklós író, ismeretlen nő, Somogyi Gyula író, Somogyi Gyuláné
A magyar nyelv hete
Ma kezdődik a magyar nyelv hete rendezvénysorozata, az eseményeknek a nyelvújító Kazinczy Ferenc életéhez és munkásságához fűződő zempléni település, Sárospatak és a Széphalomban található Magyar Nyelv Múzeuma ad otthont. Immár fél évszázada hagyomány, hogy minden év áprilisában egy héten át a magyar nyelv kerül a figyelem középpontjába. 1967-ben két kiváló nyelvművelő, nyelvész, Lőrincze Lajos és Grétsy László gondolata nyomán indult el a magyar nyelv hete rendezvénysorozata. A hagyományok szerint minden évben a Magyar Nyelvápolók Szövetségének szervezésében az ország más-más megyéjében tartják a hivatalos megnyitót. A szervezők szándékai szerint a magyar nyelv hetéhez kapcsolódó kulturális rendezvények, tudományos előadások és más programok arra kívánják felhívni a figyelmet, hogy egy nyelvközösség minden tagjának feladata az anyanyelv gazdagságának megismerése, szépségének megőrzése, mert így tudja méltó módon továbbadni azt a következő nemzedéknek. A rendezvényen a szakemberek szólnak a nyelvhasználat legfontosabb kérdéseiről. A fővédnök Áder János köztársasági elnök, támogatója a Nemzeti Kulturális Alap, Sárospatak és Sátoraljaújhely önkormányzata.
Röviden
Fehérvártól Debrecenen át Zalaegerszegig
- Bicskén a Petőfi Művelődési Központ ismét megrendezi hagyományos Ülj le közénk, és regélj! című vers-, próza- és mesemondó találkozóját. A helyi könyvtár rendhagyó irodalomórát tart.
- Dunaújvárosban a Kortárs Művészeti Intézetben Verslánc címmel Hirtling István Jászai Mari-díjas színművész, érdemes művész önálló estet ad.
- Martonvásáron a Brunszvik-Beethoven Kulturális Központban Hűvösvölgyi Ildikó Kossuth-díjas művész és Szabó Gyula énekes-gitáros Kaleidoszkóp című zenés irodalmi estjét tekinthetik meg az érdeklődők.
- Székesfehérváron a Szabadművelődés Házában Joós Tamás és Hegyi Norbert ad verses, zenés műsort, a Vörösmarty Mihály Könyvtár Széna téri tagkönyvtárában Szegedi Kovács György költő lesz a vendége Gellén-Miklós Gábornak.
- Sopronban a Petőfi Színház művészei ismét meglepetésszerűen szavalnak verseket a költészet napja alkalmából, a teátrum művészei április 11-én buszokon, vonatokon, középiskolákban, a Soproni Gyógyközpontban, a Nyugat-magyarországi Egyetem épületeiben és az utcán bárhol és bármikor elszavalhatnak egy-egy általuk kedvelt verset.
- Debrecenben Költészeti Fesztivált tartanak április 11. és 13. között, a fesztivál díszvendége Takács Zsuzsanna Kossuth-díjas költő és műfordító. Az április 12-i Kölcsey Központban megrendezendő esten Takács Zsuzsanna pályájáról, műhelytitkairól Szirák Péter irodalomtörténésszel beszélget. Megidézik a fesztiválon a 250 éve született Fazekas Mihályt és a 111 éve született József Attilát is. Április 12-én a kisiskolásoknak ad koncertet a Sebő együttes. A megyei könyvtárban Moldvából érkező csángó előadókat is vendégül látnak és bemutatják Oravecz Imre Távozó fa című verseskötetét.
- Szegeden a hétvégén már tizenkét és huszonnégy órás versfelolvasással is köszöntötték a költészet napját és egyben József Attila születésének 111. évfordulóját. Ma, a költészet napján az egyetem kulturális irodája hívja közös verselésre az irodalomkedvelőket, az egykori rektor, Szent-Györgyi Albert szobránál óránként váltják egymást különböző egyetemi és városi szervezetek, csapatok, közösségek.
- Zalaegerszegen reggel nyolckor maratoni versolvasás kezdődik a Dísz téren a Díszpinty Gasztro Bárban. A szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtárban ma Tóth Csaba festőművész József Attila versei ihlette képeiből nyílik kiállítás.