Kultúra
Liszt Ferenc örökségének nyomában
Nem csak technika, „elektromosság” is volt a játékában
„A Cziffra-életmű egyfajta folytatása Liszt Ferenc hagyatékának. Ő is fontosnak tartotta a fiatalok segítését, iskola létrehozását – ugyanígy a fantasztikusan egyedi, improvizatív elemekkel tarkított előadásokon túl Cziffra is saját alapítványt hozott létre, azzal a céllal, hogy ne vesztegessék el a tehetségüket” – mondta lapunknak Balázs János zongoraművész. A fiatal muzsikus megalapította a Cziffra-fesztivált, amelyet csütörtöktől vasárnapig rendeznek meg a MOM Kulturális Központban, a Nemzeti Kulturális Alap és a Hegyvidéki Önkormányzat támogatásával. A fellépők között lesz Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Vásáry Tamás, Mocsári Károly, Snétberger Ferenc, Szakcsi Lakatos Béla és Lajkó Félix, valamint Hegedűs D. Géza színművész is, aki a néhai zongorista naplójából olvas fel részleteket. Balázs János arra is rámutatott, hogy mivel Cziffra életében a könnyedebb műfajok is fontos szerepet játszottak – többször is bárzongoristaként dolgozott –, a fesztiválon ezek szintén jelen lesznek.
A muzsikus elárulta, hogy a rendezvény jövőjét 2021-ig, Cziffra születésének centenáriumáig biztosra tervezik, akár nemzetközi színtérre is kilépve. Kérdésünkre, hogy a tíz éve hagyományos, novemberi emlékkoncertek után miért döntött egy egész programsorozat megalapítása mellett, Balázs János azt mondta: egy koncertnél sokkal többet érdemel az az ember, aki ilyen sokat tett a magyar és egyetemes kultúráért. „Egyrészt fontos, hogy emlékezzünk nagyjainkra, mert anélkül nincs történelmünk. Cziffra pedig egy kissé elfeledett zseni, ezért fontos beemelni a nevét a köztudatba” – tette hozzá. A néhai zongorista fiatalokat segítő tevékenysége megjelenik a budapesti fesztiválon is: Balázs János hű akart maradni ehhez, így mesterkurzussal kezdődik a négynapos rendezvény. Ősszel pedig megrendezik az első Cziffra György Országos Zongoraversenyt is. Ennek legeredményesebb fellépői a tervek szerint lehetőséget kapnak a jövő évi fesztiválon is, amelynek programját már szervezik.
Arról, hogy miképp lehet megszólítani a mai fiatalokat a komolyzenével, a muzsikus elmondta: nagyon fontos a kommunikáció, a zene szeretetét nem a régi eszközökkel, hanem újfajta tálalással lehet felébreszteni. Ezért a hangszerbemutató koncerten kívül rajzpályázatot is szerveztek. A fesztivált kiállítás is kíséri: mint Balázs János rámutatott, ezen a néhai művész személyes tárgyaival, irataival, relikviáival ismerkedhet meg a látogató. Az alkalomra a Szamosnál kitaláltak egy Cziffra-szeletet is, a zongorabillentyű alakú tortát már árulják is.