Kultúra
L. Simon: Erős irodalmi szervezetre van szükség
Az államtitkár szerint ma sokkal kevésbé tűnik fontosnak az irodalom közösségi funkciója
A politikus a 42. Tokaji Írótábor pénteki zárónapján megtartott előadásában - Kornis Gyula szavait idézve - elmondta, az a kérdés, hogy képes-e a szakma "az irodalom iránt való érdeklődés és fogékonyság emelésére és fokozására."
Ma sokkal kevésbé tűnik fontosnak az irodalom közösségi funkciója
Az irodalmi nyilvánosság változása, az internet térnyerése, a klasszikus költői szereppel konkuráló slam poetry fiatalok körében való érthető térhódítása, a szakmai közösség erőteljes politikai alapú megosztottsága mind ez ellen mutat - vélekedett L. Simon László.
Hozzátette, ma sokkal kevésbé tűnik fontosnak az irodalom közösségi funkciója, és bár az írók között is vannak ideálok, nem képesek fokozni az irodalom ügye iránti politikai, vagy a jó művek iránti közösségérdeklődést.
L. Simon László szerint Kornis és Klebelsberg is tudta, hogy az alkotói személyes szabadságot a hatalom képviselőinek tiszteletben kell tartaniuk. "Az egyéniség megbecsülése azonban csak addig a határig terjedhet, amíg a nemzeti hagyományokkal szemben a személyi erők féktelen kiélése nem jelent szétesést és cinizmust. A nemzeti irodalmi hagyományokat az irodalmi társulatok akkor alkalmazzák bölcsen, ha az új áramlatokat, amennyiben értékfelfogásuk nem merőben ellentétes, a maguk szellemében beolvasztani iparkodnak {...} hanem megnemesíteni, a múlttal való folyamatosságukat helyreállítani" - idézte az államtitkár ismét Kornis szavait.