Kultúra

Külföldre menni vagy itthon maradni

Beszélgetni kell a migrációról, hogy jobban megértsük a jelenséget: Londonban és new yorkban forgattak a fiatal alkotók

Több filmepizódon dolgozik egyszerre Józsa László producer és Imre Loránd Balázs rendező, miközben a Menjek/Maradjak dokumentumfilm-sorozat New York-i és londoni etapjait már itthon is bemutatták alkalmi vetítéseken. Az alkotók szerint a jelenség dokumentálása mellett a film célja, hogy párbeszédet generáljon, mert egyelőre túl sok a tabu és a klisé. Legközelebb pénteken, a budapesti Toldi moziban lesz látható a Londonba kivándoroltak története.

fb
Józsa László producer, Hernáth Csaba operatőr, Imre Loránd Balázs rendező (Forrás: Facebook.com)

Külföld felé igyekszik a fiatal – ez a jelenség az utóbbi években erősödött fel hazánkban, mostanra vált központi kérdéssé, s ezzel foglalkozik a Menjek/Maradjak dokumentumfilm-sorozat is. A forgatás első állomása New York volt, itt Józsa László producer és Imre Loránd Balázs rendező többnyire még baráti vonalon találták meg az interjúalanyokat. Központi kérdések, hogy mennyire erős a hontalanság érzete, illetve hogy mennyire találja meg a helyét egy kivándorló fiatal. Józsa László ebből a szempontból az amerikai epizódot nyomasztóbbnak érezte a londoninál, merthogy Amerika sokkal messzebb van. „Van egy olyan mondat a film végén, hogy otthonról megyünk haza. A tengerentúlival szemben, a londoni magyarokra inkább jellemző ez az álláspont” – fogalmazott.

Imre Loránd Balázs úgy tapasztalta, noha sokaknak nem oldja meg a problémáját, hogy kimennek, ennek ellenére, akikkel forgattak, többnyire a helyükön voltak, még akkor is, ha egyelőre ez átmeneti állapot náluk. A rendező szerint szándékaiktól távol áll az, hogy ítélkezzenek az elvándorlás jelenségéről, de ő hajlik arra, hogy a jelenlegi helyzet nem csupán azok számára óriási lehetőség, akik elmentek, hanem azoknak is, akik itt maradtak.

Az alkotók több módszerrel keresték a megszólalókat, például felhívást tettek közzé a sajtóban, hogy szereplőket keresnek a készülő dokumentumfilmjükbe. „Ettől függetlenül is megtaláltak minket szereplők: akadt olyan, aki ingyen szállást ajánlott a stábnak, nekünk pedig megtetszett a karaktere. Ő lett a családos vállalkozó-figura, aki így vált szereplőnkké. Úgy gondolom, hogy a londoni etap hat szereplője nagyjából körülrajzolja mindazt, amit erről a témakörről gondoltunk, vagy legalábbis felvillantja a lehetőségeket” – avatott be Józsa László. Úgy véli, hogy a film kommunikációs része legalább olyan fontos, mint maga a film. „Nekünk ez egy társadalmi vállalkozás, aminek a célja, hogy dialógust segítsen elő a migránsok, itthonmaradtak és minden érintett között” – tette hozzá.

A film készítői több állomásban is gondolkodnak, szerintük a sorozat egy árnyaltabb képet ad majd a témáról. „A következő állomás Berlin lesz, hiszen a rendezőnk időközben ideköltözött, de tervezünk olyan epizódot is, ami Magyarországon forogna, a visszaköltözők történeteivel. Emellett nagyon érdekel bennünket a határ menti osztrák helyzet, hiszen egy felmérés szerint sokan vándorolnak ki abba a térségbe. A nagyvárosi multikulturális környezetből kimozdulva pedig Tel-Avivot is megcélozzuk idővel” – mondta a producer.

Budapesten eddig három teltházas vetítése volt a filmnek, amely nem hagyományos mozifilm lévén nem kerül moziforgalmazásba, hanem filmklubokban, ad hoc vetítéseken mutatják be. Legközelebb pénteken, a Toldi moziban találkozhatnak a nézők a londoni színnel.