Kultúra

Kínai kalligráfiák a Pesti Vigadóban

Kilenc kortárs művész munkái Budapesten – Együttműködési megállapodás

A kalligráfiák mellett festményeket is bemutat az a kiállítás, amely tegnap nyílt a Pesti Vigadóban a Kínai Nemzeti Művészeti Akadémia anyagából Keletről… címmel. Az együttműködés jegyében a Magyar Művészeti Akadémián ma konferenciát rendeznek, amelyen Fekete György, az akadémia elnöke és Tan Ping, a kínai akadémia képviselője együttműködési megállapodást ír alá.

kinai
A kiállításra elsősorban a klasszikust a modern kínai művészettel vegyítő művészektől válogattak (Fotó: Katona László)

Keletről… címmel nyílt tegnap délután kiállítás a Magyar Művészeti Akadémia szervezésében a Pesti Vigadóban.

A sajtó képviselőinek a kiállítás anyagát biztosító Kínai Nemzeti Művészeti Akadémia képviselői és Kucsera Tamás Gergely, a Magyar Művészeti Akadémia főtitkára mutatta be a tárlatot tegnap délelőtt.
Mint azt Kucsera felidézte, a május 31-ig látogatható tárlatot kétéves előkészítő munka előzte meg. Tan Ping, a Kínai Nemzeti Művészeti Akadémia alelnöke bejelentése szerint, bár a most kiállított kilenc művész a hagyományos művészeti ágakat – kalligráfia, festészet – képviseli, a terveik közt szerepel, hogy bemutassák a modern kínai képzőművészetet és a kínai zene- és táncművészetet is, míg a magyar művészek egy közös kiállításon valószínűleg 2018-ban mutatkozhatnak be újra Kínában.

Niu Kocseng kurátor elmondta, a kínai akadémia a képzőművészet, a népművészet és az oktatás területét fedi le, a szervezetben vannak hagyományos technikákat használó és modern művészek is, a budapesti kiállításra elsősorban a klasszikust a modern kínai művészettel vegyítő művészektől válogattak. A kiállításon Guan Jun, Jiang Hongwei, Liu Wanming, Luo Pengpeng, Tian Liming, Xu Jun, Yang Tao, Yin Hailong és Zhao Jiancheng művei láthatók, a festményeken kívül kalligráfiák és pecsétvésetek is.

A tárlaton két film is látható, amelyen bemutatják a klasszikus technikákat. Érdekesség az a Tien Liming és több más művész által készített csaknem húsz méter hosszú papírtekercs, amely egy közös, verssorokat és idézeteket tartalmazó kalligráfia-alkotás.

A kínai művészeti akadémia és a Magyar Művészeti Akadémia ma közös konferenciát rendez Érintkezések címmel a Pesti Vigadóban. Az eseményen előad mások mellett Salát Gergely sinológus, Horváth Janisz kalligráfia-kutató, Puo Pengpeng, a Kínai Pecsétvéső Akadémia igazgatója, valamit Niu Kocseng is – írja az MTI.

A tanácskozás előtt szervezeteik nevében Fekete György, a művészei akadémia elnöke és Tan Ping együttműködési megállapodást ír alá.